Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ଗାଁ ଗାଁ ବୁଲି ଭିକ ମାଗୁଛନ୍ତି ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ

14/09/2018 at 12:36 PM

ଜଗତସିଂହପୁର ୧୪/୯:ସ୍କୁଲରେ ନାଁ ଗଡୁଚି ସତ, ହେଲେ ପ୍ରତି ଦିନ ସ୍କୁଲକୁ ଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଗାଁ ଗାଁ ବୁଲି ଭିକ ମାଗୁଛନ୍ତି ଜଣେ ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ । ଯାହା ସରକାରଙ୍କ ସଭିଏଁ ପଢନ୍ତୁ, ସଭିଏଁ ବଢନ୍ତୁ ସ୍ଲୋଗାନ୍ ଉପରେ ଅଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦେଶ କରିଛି । ଏପରି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲା ବାଲିକୁଦା ବ୍ଲକ ନାରଦିୟା ଅଞ୍ଚଳରେ ।
ଭିକ ମାଗୁଛନ୍ତି ଛାତ୍ରୀ । ବହି ବସ୍ତାନୀରେ ବନ୍ଧା ହୋଇଛି ଡୋରି । ଦାରିଦ୍ରତା ଦେଉଛି ଦାରୁଣ ଦୁଃଖ । ପାଠ ପଢିବାକୁ ଇଛା ଥିଲେବି ପରିସ୍ଥିତି ସାଜିଛି ବଇରି । ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏପରି ଦୃଶ୍ୟ । ଜିଲ୍ଲାର ବାଲିକୁଦା ବ୍ଲକ ନାରଦିୟା ନୋଡାଲ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୪ର୍ଥ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାଠ ପଢନ୍ତି ଏହି ଛାତ୍ରୀ । ସ୍କୁଲରେ ତାଙ୍କ ନାଁ ଗଡୁଛି ସତ ହେଲେ ସ୍କୁଲ ଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସବୁଦିନ ଗାଁ ଗାଁ ବୁଲି ଭିକ ମାଗୁଛନ୍ତି ଏହି ଛାତ୍ରୀ ଜଣକ । ବର୍ଷକ ତଳେ ବାପା ଆରପାରିକୁ ଚାଲିଗଲେ । ଘରେ ଦୁଇ ବଡ ଭଉଣୀ, ମାଆ ଓ ବୃଦ୍ଧ ଜେଜେ ବାପା ଓ ଜେଜେ ମାଆ । ଆର୍ଥିକ ଅନଟନ ଯୋଗୁଁ ପରିବାର ଚଳାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇ ପଡିଛି । ଫଳରେ ଦୁଇ ଭଉଣୀ କତା ବଳିବା ଓ ମାଆ ମୁଲ ମଜୁରୀ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏଇ କୁନି ଝିଅଟି ୮୦ ବର୍ଷର ବୃଦ୍ଧାଜେଜେ ମାଆ ସହିତ ପ୍ରତି ଦିନ ଭିକ ମାଗିବାକୁ ଯାଉଛି । ପାଠ ପଢିବାକୁ ଇଛା ଅଛି, ହେଲେ ଭିକ ନମାଗିଲେ ପରିବାର କେମିତି ଚଳିବ ବୋଲି ଓଲଟା ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଏହି ଛାତ୍ରୀ ଜଣକ ।

   Related Posts