ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨୧୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳିକରି ହତ୍ୟା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଲୁଟ୍‌
  • ||
  • ପୁରୀ : ବୁଧବାର ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବନକଲାଗି, ୪ ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ରହିବ ଦର୍ଶନ
  • ||

କଟକରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କଲାଣି ଜଣ୍ଡିସ୍ : ଦୂଷିତ ପାନୀୟ ଜଳ ଏବଂ ଜଳବାହୀ ସଂକ୍ରମଣ ମୁଖ୍ୟକାରଣ

27/10/2018 at 7:25 PM

କଟକ ୨୭/୧୦ : କଟକରେ କାୟା ବିସ୍ତାର କଲାଣି ଜଣ୍ଡିସ୍ । ଗଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସାହିକୁ ଡେଉଁଛି ରୋଗ । ପିଇବା ପାଣି ସଙ୍କ୍ରମଣରୁ ଜଣ୍ଡିସ ବ୍ୟାପୁଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଜଳ ନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଇଛି ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ । ତେବେ ପାଣି ସଙ୍କ୍ରମଣ ଅଭିଯୋଗକୁ ସିଏମସି କମିଶନର ଅସ୍ବୀକାର କରୁଥିବା ବେଳେ ସ୍ବୀକାର କରିଛି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ । …

ସାଧାରଣତଃ ଖରା ଦିନେ କଟକ ସହରରେ ଜଣ୍ଡିସର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏଥର ଶୀତ ଦିନେ ଫେରିଛି ଜଣ୍ଡିସଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ସାହିରେ ନିଜର କାୟା ବିସ୍ତାର କଲାଣି କାଠଗଡା ସାହିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୪୫ ଜଣ ଜଣ୍ଡିସରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ତିତଲୀ ଜନିତ ବର୍ଷାରେ ପୁରା ସହର ଜଳବନ୍ଦୀ ହୋଇଥିଲା । ଜଳବନ୍ଦୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ପିଇବା ପାଣି ସଂକ୍ରମଣରୁ ଜଣ୍ଡିସ ବ୍ୟାପୁଥିବା ସାଧାରଣ ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କାଠଗଡା ସାହି ଓ ମହା ସାହିରୁ ଜଳନମୂନା ସଂଗ୍ରହ କରି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଇଛି କିଛି ରକ୍ତ ନମୂନା ବି ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି

ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ହାଲୋଜେନି ବଟିକା ବାଣ୍ଟିଛି । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀମାନେ ବି ସଚେତନତା ରାଲି କରିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ସିଏମସି କମିଶନର ଓ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କମିଟି କଥାରେ ରହୁନି ତାଳମେଳ । ପିଇବା ପାଣି ସଂକ୍ରମଣକୁ ସିଏମସି କମିଶନର ଅସ୍ବୀକାର କରୁଥିବା ବେଳେ ସ୍ବୀକାର କରିଛି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କମିଟି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ । ଏବେଠୁ ସଜାଗ ନହେଲେ ଆଗକୁ ପରିସ୍ଥିତି ଭୟାବହ ହେବ ନିଶ୍ଚିତ ।

   Related Posts