Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ୪୪ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ବିପଦରେ ଥିବା ଜଣାଯାଇଛି , ହେଲେ କାରଣ କଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା..

22/03/2019 at 7:22 PM

ଆଜିକାଲି ମହିଳାମାନଙ୍କ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବାବଦରେ ସଚେତନତା ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ବିଶେଷକରି ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ସମୟରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବାବଦରେ ବିଶେଷ  ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । ଯଦି ଏହି ସମୟରେ ସେମାନେ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ  ନ କରନ୍ତି , ତାହେଲେ ନିଜର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି ବିପଦ ଥାଏ ।

ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଯଦି ଏ ବିଷୟରେ ଜରୁରୀ ପଦକ୍ଷେପ ନ ନିଅନ୍ତି ତାହେଲେ ଅନେକ କ୍ଷତିରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ।ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ସମୟରେ ସେମାନେ ଏ ବିଷୟରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ମହିଳାମାନେ ଖାଦ୍ୟପାନୀୟରେ ଗୁରୁତ୍ଵ କମ୍ ଦେଇଥାନ୍ତି । ସେମାନେ ଯଦି ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟରେ ନିଜର ଶରୀର ପାଇଁ ଖାଇବାପିଇଵାରେ ଅବହେଳା କରନ୍ତି, ତାହେଲେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ।

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ନିଜ ପାଇଁ ଅବଶ୍ୟକ ପଡ଼ୁଥିବା ପୋଷଣ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ପୋଷଣର ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ି୍ଥାଏ । ପେଟରେ ବଢ଼ୁଥିବା ପିଲାପାଇଁ ପୋଷଣ ତତ୍ତ୍ଵ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିଥାଏ ।

ଗର୍ଭବସ୍ଥାରେ ବିଶେଷକରି ଖାଦ୍ୟପାନୀୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ନିହାତି ଜରୁରୀ । ଯଦି ଖାଦ୍ୟପାନୀୟୁ ପ୍ରତି ଗର୍ଭବତୀ ଗୁରୁତ୍ଵ ନ ଦିଅନ୍ତି ତାହେଲେ ପ୍ରସବ ସମୟରେ ଅନେକ ଅସୁବିଧା ଦେଖାଦେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ତା ସହିତ ଜନ୍ମହେବାକୁ ଥିବା ପିଲାର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥତା ଦେଖାଦେବାର କମ୍  ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।

ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ସବୁବେଳେ ନିଜର ଖାଦ୍ୟପାନୀୟ ଠିକ ରଖିବା ସହିତ ନିଜର ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଗୁରୁତ୍ଵଦେବା ଦରକାର ।  

   Related Posts