Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସ : କରୋନାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଏକାଠି ଦିଆଗଲା ୪୦୦ ଛେଳିଙ୍କ ବଳି

11/06/2020 at 10:22 AM

କୋଡରମା ୧୧।୬:  କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସହ ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ବର ଅନେକ ଦେଶ ଲଢୁଛନ୍ତି । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇସାରିଲେଣି । ଅନେକ ଦେଶ ଏହି ଭାଇରସ୍ ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଅନ୍ବେଷଣରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ଭାରତରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହେଉଛନ୍ତି ।

ଝଡଖଣ୍ଡର କୋଡରମା ଜିଲ୍ଲାର ଚନ୍ଦଓ୍ବାରା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଔରୟାରେ ଏକ ଦେବୀ ମନ୍ଦିରରେ ଏଭଳି ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସର ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହି ଗାଁରେ ବୁଧବାର ଦିନ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଆସ୍ଥା ନାଁରେ ଦେବୀ ମା’ଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବାକୁ ଏକାସଙ୍ଗେ ୪୦୦ ଛେଳି ବଳି ଦିଆଯାଇଛି ।

ଛେଳି ବ୍ୟତୀତ କୁକୁଡା ବଳି ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ବିଶ୍ବାସ କରୁଛନ୍ତି ଯେ, ଛେଳି ଓ କୁକୁଡା ବଳି ଦେବା ଦ୍ବାରା ଦେବୀ ମା’ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଦେବୀ ମା’ ପ୍ରସନ୍ନ ହେଲେ ଗାଁରୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପଳାଇଯିବ । ତେବେ କାହା କହିବା ଅନୁସାରେ ଏଭଳି ଅନ୍ଧବିଶ୍ବାସର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ଗାଁ ଲୋକେ ଏହି ବଳି ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡିନାହିଁ ।

ସେହିଭଳି ଛେଳି ଓ କୁକୁଡା ବଳି ଦେବା ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତାର ନିୟମ ଉଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି । ଖବର ପାଇବା ପରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଏହା ଉପରେ ଦୃଢ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯିବ । ଛେଳି ଓ କୁକୁଡା ବଳି ଦେବାଦ୍ବାରା କରୋନା ଶେଷ ହେବ କି ନାହିଁ ତାହା ତ ଜଣାନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ନୀରିହ ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କ ବଳି ଦେବାରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ, ଲୋକଙ୍କ ମାନବିକତା ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି ।

   Related Posts