Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିମାନରେ ଆସିଲେ ବି ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ଜରୁରୀ
  • ||
  • ଆରଟିପିସିଆର ନେଗେଟିଭ୍‌ ରିପୋର୍ଟ ଦେଖାଇଲେ ରାଜ୍ୟକୁ ମିଳିବ ଏଣ୍ଟ୍ରି
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମାକୁ ଲାଗିଥିବା ସମସ୍ତ ସୀମା ସିଲ୍‌ ହେବ
  • ||
  • ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଆସିଲେ ୧୪ ଦିନିଆ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ରିଙ୍ଗ୍‌ ରୋଡ୍ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରୀ, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବହନ କରିବେ ୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : BMCରେ ବଢିଲା ରାପିଡ୍ ରେସପନ୍ସ ଟିମ୍ ସଂଖ୍ୟା, ୬୭ଟି ୱାର୍ଡ ପାଇଁ ୩୯ଟିମ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କଥାହେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ଦେଶରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ ପାଇଁ ସହଯୋଗ କରିବ ଓଡିଶା
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶୌଚ ସାରି ଫେରିବା ବେଳେ ବଜ୍ରପାତ, ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ବ୍ରିଜ୍‌ରୁ ନଦୀକୁ ଡେଇଁଲେ ମହିଳା, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||

କରୋନା ମୁକାବିଲା ଏବେ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ : ଭାଇରସର ୪୦ପ୍ରକାର ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ଠାବ , ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଲେ ବିପଦଜନକ

26/03/2020 at 11:36 AM

ଲଣ୍ଡନ ୨୬।୦୩: ଏବେ ସମଗ୍ର ମାନବଜାତି ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସଂକଟ ଭାବେ ଉଭା ହୋଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏମିତି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କର ଚିନ୍ତାକୁ ଆହୁରି ବଢାଇଦେବ । ଆଇସଲାଣ୍ଡର କିଛି ଗବେଷକ ଏହି ଭୂତାଣୁର ୪୦ଟି ରୂପକୁ ଠାବ କରିଛନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ୍‌ ସେମାନେ ଏହାର ୪୦ଟି ମ୍ୟୁଟେସନ୍‌ର ସନ୍ଧାନ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରି ଏହି ତଥ୍ୟ ବାହାର କରିଛନ୍ତି । ବିଜ୍ଞାନରେ ମ୍ୟୁଟେସନ କହିଲେ କୌଣସି ଜୀବର କୋଷିକାରେ ଥିବା ଜିନ୍‌ର ସଂରଚନାରେ ବାରମ୍ବାର ଆସୁଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ବୁଝାଏ ।

ଜୀବମାନେ ପରିବେଶ ସହିତ ଖାପ ଖୁଆଇବା ପାଇଁ କିମ୍ବା ନୂତନ କ୍ଷମତା ବିକଶିତ କରିବା ପାଇଁ ନିଜର ଜିନ୍‌ ସଂରଚନାକୁ ଏଭଳି ଭାବେ ବଦଳାଇ ଥାଆନ୍ତି । ତେଣୁ କରୋନା ଭାଇରସ ଏବେ ତାହା ହିଁ କରୁଛି । ସେ ବିଭିନ୍ନ ପରିବେଶ ସହିତ ଖାପଖୁଆଇବା ପାଇଁ ନିଜର ଜିନ୍‌ ସଂରଚନାକୁ ବଦଳାଇ ଦେଉଛି । ଏମିତିକି ନୂଆ ନୂଆ କ୍ଷମତା ବିକଶିତ କରିବା ପାଇଁ ବି ସେ ଏଭଳି କରୁଛି । ଗୋଟିଏ ଭାଇରସର ୪୦ ପ୍ରକାର ମ୍ୟୁଟେସନ ଠାବ କରାଯିବା ସାଧାରଣ କଥା ନୁହେଁ । ଏହାଯୋଗୁ ଏହି ଭାଇରସକୁ ନିପାତ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିବ । କାରଣ ତାକୁ ନିପାତ କରିବା ପାଇଁ ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବା ବେଳକୁ ସେ ଆହୁରି ନୂଆ ନୂଆ କ୍ଷମତା ବିକଶିତ କରିଦେଇଥିବ ।

ସ୍ଥଳବିଶେଷରେ ବି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଏପରି ଦାବି ସତ ହୋଇଥିବାର ମନେ ହେଉଛି । ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ କରୋନା ବ୍ୟାପୁଥିଲେ ବି ସବୁ ଦେଶରେ ତାହାର କୋଷିକାର ସଂରଚନା ସମାନ ନୁହେଁ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଭାରତରେ କରୋନାର ଯେଉଁ ଷ୍ଟ୍ରେନ ବ୍ୟାପୁଛି, ତାହା ୟୁରୋପ ଏବଂ ଏସିଆ ମହାଦେଶରେ ବ୍ୟାପୁଥିବା କରୋନାର ଷ୍ଟ୍ରେନ ଭଳିଆ ଏତେଟା ମାରାତ୍ମକ ଏବଂ ସଂକ୍ରାମକ ନୁହେଁ ବୋଲି ଆମେରିକାର ଜଣେ ଗବେଷକ କହିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଭାରତରେ ଏହାକୁ ସହଜରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ସେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଚୀନ୍‌ ଏବଂ ଇଟାଲୀରେ ଏହି ଭାଇରସର ଷ୍ଟ୍ରେନ କେବଳ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଶିକାର କରୁଥିଲାବେଳେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ କିନ୍ତୁ ଯୁବବର୍ଗଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଲେଣି । ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ କରୋନାର ଯେଉଁ ଷ୍ଟ୍ରେନଗୁଡିକ ଠାବ କରାଯାଇଛି, ତାହା ତିନୋଟି ଦେଶ ଇଟାଲୀ, ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନରୁ ସେଠାକୁ ଯାଇଥିବାର ଜଣାପଡିଛି । ବ୍ରିଟେନର ଏକ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଫୁଟବଲ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଦେଖୁଥିଲାବେଳେ ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡର ୭ ଜଣ ନାଗରିକ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ । ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ କରୋନା ଏବେ ବ୍ୟାପକ ମାତ୍ରାରେ ବ୍ୟାପୁଥିବାରୁ ସେଠାକାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏବେ ଏହାର ଜିନ୍‌ ସଂରଚନାର ଅଧ୍ୟୟନ ଉପରେ ମନୋନିବେଶ କରୁଛନ୍ତି ଯଦ୍ୱାରା କି ଏହାକୁ ନିପାତ କରିବାର ଉପାୟ ବାହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

   Related Posts