Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅନୁଗୋଳରେ କଣ୍ଟେନର-ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ମୌସୁମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସହକର୍ମୀ କହିଲେ, ‘ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଛି’
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀରେ ଭାଇ-ଭାଉଜଙ୍କୁ ହାଣି ଫିଙ୍ଗିଦେଲା ସାନ ଭାଇ, ୬୦କି.ମି. ଦୂରରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁରରେ କାର୍‌-ଟ୍ରକ୍‌ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଯନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଚାଲିଗଲା ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ-ବାଂଲାଦେଶକୁ ମୁହାଁଇଲା ଭୀଷଣ ଅବପାତ, ୫ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ ସିଟି ସେଣ୍ଟର ମଲ୍‌ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ମଲ୍‌ରେ ଥିଲେ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ଲୋକ
  • ||

ବିଶ୍ୱ ଲକଡାଉନ ମଧ୍ୟରେ ସମୁଦ୍ରରେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି ୪୦ ହଜାର ଭାରତୀୟ, ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ କଲେ ନିବେଦନ

5/04/2020 at 6:33 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫/୦୪ : କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଦେଶକୁ ୨୧ ଦିନିଆ ଲକଡାଉନ କରାଯାଇଛି | ଭାରତ ସମୁଦ୍ର କୂଳକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ପ୍ରାୟ ୪୦ ହଜାର ଭାରତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ କାର୍ଗୋ ଏବଂ କୃଜ୍ ଜାହାଜରେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି | ୫୦୦ଟି କାର୍ଗୋ ଜାହାଜରେ ୧୫ ହଜାର ନାବିକ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ୨୫ ହଜାର କୄଜ ଜାହାଜରେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି |

NUSI, MUI ଏବଂ MASSA ପରି ସାମୁଦ୍ରିକ ସଂସ୍ଥା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭ୍ରମଣ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫସି ରହିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି |

ସାମୁଦ୍ରିକ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ ସିପାଉନର୍ସ, ସିପମ୍ୟାନର୍ସ ଏବଂ ଏଜେଣ୍ଟସ୍ (MASSA) ର ସିଇଓ କ୍ୟାପ୍ଟ୍ ଶିବ ହାଲବେ କହିଛନ୍ତି, “ପୃଥିବୀର ପ୍ରାୟ ୪୦ ହଜାର ଭାରତୀୟ ସାମୁଦ୍ରିକ କାର୍ଗୋ ଏବଂ କୄଜ ଜାହାଜରେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଚାକିରି ଚୁକ୍ତି ଶେଷ ହେବା ସୁଦ୍ଧା ଘରକୁ ଫେରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି |

ହାଲବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମନସୁଖ ଲାଲ ମନାଦଭିଆଙ୍କ ସହ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି | ଦେଶରେ ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ବାହାରକୁ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଯିବା ପରେ ଏପ୍ରିଲ ୧୫ ତାରିଖ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷିତ ଯାତାୟାତ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ | ଦେଶରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ସାମୁଦ୍ରିକ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି | ମନ୍ତ୍ରୀ ସାମୁଦ୍ରିକ ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଭିଡିଓ କନଫରେନସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ବୈଠକ କରିଥଲେ | କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଭାରତୀୟ ଜାହାଜ ଶିଳ୍ପ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।
ସାମୁଦ୍ରିକ ୟୁନିଅନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (MUI) ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଅମର ସିଂ ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି ଫସି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସୁବିଧାଜନକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଜାହାଜରେ ଏବଂ ଗମନାଗମନରେ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ସୁବିଧା ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍।

ଭାରତ, ଚୀନ୍, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଇଟାଲୀ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ପୋଲାଣ୍ଡ, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ନିଜ ନିଜ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ବିଶ୍ୱ ନେତା ସୀମା ଓ ବନ୍ଦର ବନ୍ଦ କରି ଲୋକଙ୍କ ଯାତାୟାତ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। କରୋନା ମହାମାରୀର ତାଣ୍ଡବକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହିଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ଆବଶ୍ୟକ | କୋଭିଡ୍ -୧୯ ପୃଥିବୀର ପ୍ରାୟ ୧୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଛି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୬୫ ହଜାର ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇ ସାରିଛନ୍ତି | ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତରେ ଭାରତରେ ୩୩୭୪ ଜଣ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୭୭ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇ ସାରିଛନ୍ତି |

   Related Posts