Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ଵାଦ’ ପ୍ରଭାବ: ଆସନ୍ତାକାଲି ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ଦିବସରେ ବଢିଲା ଚିନ୍ତା : ଦେଶରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ, ପ୍ରତିଦିନ ଭୋକରେ ଶୋଉଛନ୍ତି ୨୦ କୋଟି

16/10/2021 at 11:18 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୬/୧୦: ଆଜି ଅକ୍ଟୋବର ୧୬, ଅର୍ଥାତ୍ ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ଦିବସ । ଗ୍ଲୋବାଲ ହଙ୍ଗର ଇଣ୍ଡେକ୍ସରେ ୧୧୬ ଦେଶ ତାଲିକାରେ ଭାରତ ୯୧ ସ୍ଥାନରୁ ୧୦୧ତମ ସ୍ଥାନକୁ ଖସି ଆସିଛି । ଜାତିସଂଘର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ସଙ୍ଗଠନ (ଏଫ୍‌ଏଓ)ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତିଦିନ ୬୯ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ପ୍ରତିଦିନ ଭୋକରେ ଶୋଇଥାଆନ୍ତି । ଭାରତରେ ଖାଦ୍ୟ ଅଭାବ ହେତୁ ଏଠାରେ ପ୍ରତିଦିନ ଭୋକିଲା ଶୋଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୦୦ ମିଳିୟନରୁ ଅଧିକ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କିମ୍ବା ଯୋଗାଣ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବାଧା ଯୋଗୁ ଦେଶରେ ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଥିବା ଖାଦ୍ୟର ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଖାଦ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ ।

ଥିମର ମହତ୍ତ୍ୱ ବୁଝନ୍ତୁ :
FAOର ଏହି ବର୍ଷର ଥିମ୍ ରହିଛି ପୃଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ, ସ୍ଥାୟୀ, ଆମର କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଆମର ଭବିଷ୍ୟତ ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପୋଷଣ, ପୋଷଣ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧି, ଆମର ପ୍ରୟାସ ଆମର ଭବିଷ୍ୟତ ।
ଶେଷ ହୋଇପାରେ ଅନାହାର:
FAO ଅନୁଯାୟୀ, ଉପଯୁକ୍ତ କାଟିବା, ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ଯୋଗାଣ ଅଭାବରୁ ବିଶ୍ୱର ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ଖାଦ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ । ସେହିଭଳି ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ୧୭ ପ୍ରତିଶତ ଗ୍ରାହକ ସ୍ତରରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ । ଯଦି ଏହି କ୍ଷତି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଦୁନିଆର ଏକ ବୃହତ ଜନସଂଖ୍ୟା ଯେଉଁମାନେ ଭୋକିଲା ଶୋଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୁଅନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଇପାରେ ।
କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧୦୦ କୋଟି ଚାକିରି :
ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ନିୟୁତ ଲୋକ କୃଷି ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି । ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ କ୍ଷେତ୍ର ଯେଉଁଠାରେ । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ଚାକିରି ଅଛି ।

ଭାରତରେ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି ଖାଦ୍ୟ :
ଭାରତରେ କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ଭୋକିଲା ଶୋଇବାକୁ ଯାଆନ୍ତି । ତେଣୁ ବହୁ ଜନସଂଖ୍ୟା ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ପାଆନ୍ତିନି । ଏହା ମଧ୍ୟ ଯେତେବେଳେ ଦେଶରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଖାଦ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୁଏ । ଯଦି ଆମେ ଆକଳନ କରୁ ଭାରତରେ ସମୁଦାୟ ଖାଦ୍ୟ ଅପଚୟ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ୬୮,୭୬୦,୧୬୩ ଟନ୍ ଖାଦ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି ।
ଚାଇନାରେ ସର୍ବାଧିକ ନଷ୍ଟ :
ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୫୯ କିଲୋ ଖାଦ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୁଏ । ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ମୋଟ ଖାଦ୍ୟ ଅପଚୟ ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୧୯,୩୫୯,୯୫୧ ଟନ୍ । ଚାଇନାରେ ମୁଣ୍ଡପିଛା ଖାଦ୍ୟ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ୬୪ କିଲୋଗ୍ରାମ । ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଜନବହୁଳ ଦେଶରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୯୧, ୬୪୬,୨୧୩ ଟନ୍ ଖାଦ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହେଉଛି ।
୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ୮୪ କୋଟି ଭୋକିଲା ଶୋଇବେ :
FAO ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱର ୮.୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୋକରେ ଶୋଉଛନ୍ତି । ୨୦୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଭୋକିଲା ଶୋଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮୪ କୋଟି ହେବ। ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ୨୦୧୪ ପରେ, ଦୁନିଆରେ ଭୋକିଲା ଶୋଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଧୀରେ ଧୀରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଯୁଦ୍ଧ ଦ୍ୱାରା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସମେତ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ଗରିବ ଏବଂ ପଛୁଆ ଦେଶଗୁଡିକର ଅବସ୍ଥା ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଅନାହାରର ଅବସ୍ଥାକୁ ଗୁରୁତର କରିବ।
ଖାଦ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ଓ ଆରାମଦାୟକ ମୂଳୁଦୁଆ :
ବିଶ୍ୱ ଖାଦ୍ୟ ଦିବସ କେବଳ ଖାଦ୍ୟର ମହତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ ମନେପକାଇବା ପାଇଁ ଦିନ ନୁହେଁ । ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ହେଉଛି ଏକ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସୁଖୀ ଜଗତର ମୂଳଦୁଆ । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱରେ ୧୪୦ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଖାଦ୍ୟରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ନଷ୍ଟ ହେଲେ ଏହା ହେଉଛି ପରିସ୍ଥିତି । ଯଦି ଉତ୍ପାଦନ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ତେବେ ଭୋକ ଦୁନିଆ ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ ।

   Related Posts