Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୃତ୍ୟୁ ହାରରେ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୩୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୩୪୭୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୋଟ୍‌ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗରରେ ଦୁଇ ସାହି ମଧ୍ୟରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ୫ ଦିନ ପରେ ମିଳିଳା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ଶରୀରଠୁ ଅଲଗା ହୋଇ ପଡିଛି ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଠାକୁରପଡ଼ାରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୮ ଓ ୧୯ରେ ବଢିବ ବର୍ଷା, ୨୦ରୁ ବଦଳିବ ପାଗ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୬୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

୨୦୧୯-୨୦ରେ ସରକାର ୪ଟି ନୂତନ ଦୂତାବାସ ଖୋଲିବେ

5/07/2019 at 7:08 PM

ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତର ପ୍ରଭାବ ଓ ନେତୃତ୍ୱକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ଆବାସିକ କୂଟନୈତିକ ମିଶନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇନାହିଁ, ସେଠାରେ ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ଏବଂ ହାଇ କମିଶନ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ନେଇଛନ୍ତି । ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସରକାର ୪ଟି ନୂତନ ଦୂତାବାସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତି ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଫଳରେ ବିଦେଶରେ ଭାରତର ଉପସ୍ଥିତି କେବଳ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ନାହିଁ ବରଂ ଦୂତାବାସ ମାନଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ତଥା ଅଧିକ ସୁଗମ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବ । ବିଶେଷ କରି ସେହି ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କକରେ ବାସ କରୁଥିବା ଆଂଚଳିକ ଭାରତୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସହାୟକ ହେବ ।

୨୦୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ସରକାର ଆଫ୍ରିକାରେ (ରୱାଣ୍ଡା, ଜିବୌତି, ଇକ୍ୱେଟୋରିଆଲ ଗୁଏନା, କଙ୍ଗୋ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର, ବୁରକିନା ଫାସୋ, କାମେରୁନ, ମୌରିତାନିଆ, କେଫ ଭର୍ଡେ, ସିଏରା ଲିଓନେ, ଚାଡ, ସାଓ ଟୋମେ ଓ ପ୍ରିନ୍ସିପେ, ଏରିଟରିୟା, ସୋମାଲିଆ, ଗୁଏନା ବିଶାଓ, ସ୍ୱାଜିଲାଣ୍ଡ, ଲିବେରିଆ ଓ ଟୋଗୋ) ୧୮ଟି ନୂତନ ଭାରତୀୟ କୂଟନୈତିକ ମିଶନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ଲାଗି ସରକାର ଅନୁମତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦୧୮-୧୯ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ରୱାଣ୍ଡା, ଜିବୌତି, ଇକ୍ୱେଟୋରିଆଲ ଗୁଏନା, ଗୁଏନା ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ବୁରକିନା ଫାସୋଠାରେ ୫ଟି ଦୂତାବାସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇସାରିଛି ।

   Related Posts