Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ରାଜ୍ୟରେ ଗଠନ ହୋଇପାରେ ୪ଟି ନୂଆ ଜିଲ୍ଲା : ରାଉରକେଲା, ବାରିପଦା, ଟିଟିଲାଗଡ, ପଦମପୁର ସବୁଠି ଉଠିଲାଣି ଦାବି

27/12/2018 at 7:00 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୭|୧୨: ଜୋର ଧରିଲା ଜିଲ୍ଲା ପୁନର୍ଗଠନ ଦାବି । ପଦ୍ମପୁରକୁ ନୂଆ ଜିଲ୍ଲା ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକ । ଭୌଗଳିକ  ଏବଂ ବିକାଶ ଦୃଷ୍ଟିରୁ  ପଦ୍ବପୁର ବହୁ ପଛରେ । ମରୁଡି ପ୍ରବଣ  ଏବଂ ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ  ତେଣୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜିଲ୍ଲା କରିବାକୁ ଦାବି ଜୋର ଧରିଛି । ଏପଟେ କେବଳ ପଦ୍ବପୁର ନୁହେଁ  ବଲାଙ୍ଗୀରରୁ ଟିଟିଲାଗଡ, ମୟୁରଭଞ୍ଜରୁ ବାରିପଦା, ସୁନ୍ଦରଗଡର ରାଉରକେଲାକୁ ଅଲଗା କରି ନୂଆ ଜିଲ୍ଲା ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ପୂର୍ବରୁ ଦାବି ଉଠିଛି। ଏପଟେ  ସରାକର ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଏନେଇ କସରତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି…

ନିର୍ବାଚନ ଆସିଲା ପୁଣି ନୂଆ ଜିଲ୍ଲା ଗଠନ ଦାବି ଜୋର ଧରିଲା। ଆଜି ଏନେଇ ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକ ବରଗଡରୁ ପଦ୍ମପୁରକୁ ଅଲଗା କରି ନୁଆ ଜିଲ୍ଲା ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଦାବି କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ ହାଜର ହୋଇଛନ୍ତି । ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପୁରହିତ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଛନ୍ତି ଯେ ଜିଲ୍ଲା ପୁନର୍ଗଠନ ନେଇ ଦାସ୍ କମିଟି  ଦେଇଥିବା ରିର୍ପୋଟରେ ବି ପଦ୍ମପୁରକୁ ଜିଲ୍ଲା କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ । ପଦମପୁରକୁ ନୂଆ ଜିଲ୍ଲା କରିବା ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ଅଧାର ପୂରଣ କରୁଛି। 

କେବଳ ବରଗଡରୁ ପଦ୍ମପୁର ଅଲଗା ହେବା କଥା ନୁହେଁ ମୟୁରଭଞ୍ଜରୁ ବାରିପଦା, ସୁନ୍ଦରଗଡରୁ ରାଉରକେଲା, ବଲାଙ୍ଗିରରୁ ଟିଟିଲାଗଡକୁ ଅଲଗା କରି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜିଲ୍ଲା ଗଠନ କରିବାକୁ ବାରମ୍ବାର ଦାବି ହୋଇଛି । କାରଣ ଭୌଗଳିକ ଦୃଷ୍ଟି କୋଣରୁ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ  ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକ ଆଲଗା କରି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜିଲ୍ଲା ଗଠନ କରିବାକୁ  ବାରମ୍ବାର ଦାବି ଉଠିଛି । ବାରମ୍ବାର ଏଭଳି ଦାବିକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ସରାକରୀ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଏନେଇ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ବିଜେଡି ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦେବୀ ମିଶ୍ର।

ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଭୌଗଳିକ ଦୃଷ୍ଟି କୋଣରୁ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟକାର୍ଯ୍ୟଳୟରେ ଲୋକମାନେ ପହଞ୍ଚିବା ସରକାରୀ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ପାରୁନି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଆସିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପୁନର୍ଗଠନ ଦାବି ଜୋର ଧରିଛି।

   Related Posts