Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୈତାନ ସ୍ୱାମୀ, ସ୍ତ୍ରୀର ତଣ୍ଟିଚିପି କଲା ହତ୍ୟା !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୩୩୮୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୪୦୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଚିରାଗଙ୍କ ହାତରୁ ଖସିଲା କମାଣ୍ଡ୍ : ଚାଚା ପଶୁପତିଙ୍କୁ ଗ୍ରୀନ ସିଗନାଲ୍, LJP ସଂସଦୀୟ ଦଳର ନେତା ହେଲେ ପାରସ
  • ||
  • ସାରା ବିଶ୍ୱର ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ : ବ୍ରିଟେନ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶରେ ଫେରିଲା କଟକଣା
  • ||
  • ନକଲି ଔଷଧ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରିବ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ୍, ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ନା ସ୍ପା ? ଖଟରେ ଆରାମରେ ଶୋଇଛନ୍ତି ପୋଲିସ ବାବୁ, କଏଦୀ କରୁଛନ୍ତି ମସାଜ୍
  • ||

ରାଜ୍ୟରେ ଗଠନ ହୋଇପାରେ ୪ଟି ନୂଆ ଜିଲ୍ଲା : ରାଉରକେଲା, ବାରିପଦା, ଟିଟିଲାଗଡ, ପଦମପୁର ସବୁଠି ଉଠିଲାଣି ଦାବି

27/12/2018 at 7:00 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୭|୧୨: ଜୋର ଧରିଲା ଜିଲ୍ଲା ପୁନର୍ଗଠନ ଦାବି । ପଦ୍ମପୁରକୁ ନୂଆ ଜିଲ୍ଲା ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକ । ଭୌଗଳିକ  ଏବଂ ବିକାଶ ଦୃଷ୍ଟିରୁ  ପଦ୍ବପୁର ବହୁ ପଛରେ । ମରୁଡି ପ୍ରବଣ  ଏବଂ ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ  ତେଣୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜିଲ୍ଲା କରିବାକୁ ଦାବି ଜୋର ଧରିଛି । ଏପଟେ କେବଳ ପଦ୍ବପୁର ନୁହେଁ  ବଲାଙ୍ଗୀରରୁ ଟିଟିଲାଗଡ, ମୟୁରଭଞ୍ଜରୁ ବାରିପଦା, ସୁନ୍ଦରଗଡର ରାଉରକେଲାକୁ ଅଲଗା କରି ନୂଆ ଜିଲ୍ଲା ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ପୂର୍ବରୁ ଦାବି ଉଠିଛି। ଏପଟେ  ସରାକର ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଏନେଇ କସରତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି…

ନିର୍ବାଚନ ଆସିଲା ପୁଣି ନୂଆ ଜିଲ୍ଲା ଗଠନ ଦାବି ଜୋର ଧରିଲା। ଆଜି ଏନେଇ ପଦ୍ମପୁର ବିଧାୟକ ବରଗଡରୁ ପଦ୍ମପୁରକୁ ଅଲଗା କରି ନୁଆ ଜିଲ୍ଲା ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଦାବି କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଖରେ ହାଜର ହୋଇଛନ୍ତି । ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପୁରହିତ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଛନ୍ତି ଯେ ଜିଲ୍ଲା ପୁନର୍ଗଠନ ନେଇ ଦାସ୍ କମିଟି  ଦେଇଥିବା ରିର୍ପୋଟରେ ବି ପଦ୍ମପୁରକୁ ଜିଲ୍ଲା କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ । ପଦମପୁରକୁ ନୂଆ ଜିଲ୍ଲା କରିବା ପାଇଁ ସବୁ ପ୍ରକାର ଅଧାର ପୂରଣ କରୁଛି। 

କେବଳ ବରଗଡରୁ ପଦ୍ମପୁର ଅଲଗା ହେବା କଥା ନୁହେଁ ମୟୁରଭଞ୍ଜରୁ ବାରିପଦା, ସୁନ୍ଦରଗଡରୁ ରାଉରକେଲା, ବଲାଙ୍ଗିରରୁ ଟିଟିଲାଗଡକୁ ଅଲଗା କରି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜିଲ୍ଲା ଗଠନ କରିବାକୁ ବାରମ୍ବାର ଦାବି ହୋଇଛି । କାରଣ ଭୌଗଳିକ ଦୃଷ୍ଟି କୋଣରୁ ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ  ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକ ଆଲଗା କରି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଜିଲ୍ଲା ଗଠନ କରିବାକୁ  ବାରମ୍ବାର ଦାବି ଉଠିଛି । ବାରମ୍ବାର ଏଭଳି ଦାବିକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ସରାକରୀ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଏନେଇ ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ବିଜେଡି ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଦେବୀ ମିଶ୍ର।

ଅନେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଭୌଗଳିକ ଦୃଷ୍ଟି କୋଣରୁ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟକାର୍ଯ୍ୟଳୟରେ ଲୋକମାନେ ପହଞ୍ଚିବା ସରକାରୀ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ପାରୁନି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଆସିଲେ ଜିଲ୍ଲା ପୁନର୍ଗଠନ ଦାବି ଜୋର ଧରିଛି।

   Related Posts