Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୩୦୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୧୧୫ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ୟୁପି ଇଟାବାରେ ସଂସାର ତ୍ୟାଗ କଲେ ୪ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତା ଯୁବତୀ, ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୩ ଭଉଣୀ

20/11/2019 at 7:46 PM

ଇଟାବା : ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଇଟାବାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୩ ପୋଷ୍ଚ ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିଥିବା ଝିଅ ସଂସାର ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ୩ ଭଉଣୀଙ୍କ ସହ ସେମାନଙ୍କ ପଡିଶାରେ ରହୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷିତା ଯୁବତୀ ମଧ୍ୟ ସାଂସାରିକ ଜୀବନ ତ୍ୟାଗ କରି ଏହି ଭଉଣୀମାନଙ୍କ ଅନୁଗାମୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ୧ ତାରିଖ ଦିନ ଏହି ୪ ଯୁବତୀ ଜୈନ୍ୟ ସାଧ୍ୱୀ ହେବେ। ଏଥିଲାଗି ଜୈନ ସମାଜର ଲୋକେ ୪ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ରଥରେ ବସାଇ ସହର ପରିକ୍ରମା କରାଇଛନ୍ତି।

ସାଧ୍ୱୀ ହେବା ଲାଗି ଆଗ୍ରହୀ ଲୋକଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଜୈନ ସମାଜରେ ‘ବିନୌଲୀ’ ଯାତ୍ରାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ଏଣୁ ବରିହାପୁର ଜୈନ ମନ୍ଦିରରେ ଏହି ୪ ଯୁବତୀଙ୍କ ଲାଗି ବିନୌଲୀ ଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଜୈନ ଧର୍ମାବଲମ୍ବୀ ଶହଶହ ପୁରୁଷ, ମହିଳା ଓ ବୟସ୍କ ଲୋକେ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ପାଲିଙ୍କି ଓ ରଥରେ ଏହି ସାଧ୍ୱୀମାନଙ୍କୁ ସହର ପରିକ୍ରମା କରାଯାଇଥିଲା। ବରିହାପୁରର ବ୍ୟବସାୟୀ ସୁଭାଷ ଜୈନଙ୍କ ୩ ଝିଅ ନେହା (୨୨), ଦୀକ୍ଷା( ୨୦) ଓ ଶିବାନୀ (୧୯)ଙ୍କ ସହ ପଡୋଶୀ ରାକ୍ଷୀ ଜୈନ(୨୩) ମଧ୍ୟ ସାଧ୍ୱୀ ହେବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

ଜୈନ ଧର୍ମରେ ହୁଏତ ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ହୋଇପାରେ ଗୋଟିଏ ମା ଠାରୁ ଜନ୍ମିତା ୩ ଭଉଣୀ ଏକକାଳୀନ ସାଧ୍ୱୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏମାନେ ଡିସେମ୍ବର ୧ ତାରିଖ ଦିନ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଦେବାସଠାରେ ଗୁରୁଶ୍ରୀ ୧୦୮ ପ୍ରମୁଖ ସାଗରଜୀ ମହାରାଜଙ୍କ ଠାରୁ ଦୀକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଦିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ ପରେ ସେମାନେ ମାତାପିତା ଓ ପରିବାରରୁ ପୃଥକ ବୈରାଗ୍ୟ ଜୀବନ ଆପଣେଇବେ।  

   Related Posts