Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମିଲରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ବିଲଡିଂରୁ ଡେଇଁପଡିଥିଲେ ଶ୍ରମିକ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୪୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଲଖିମପୁର ହିଂସା ମାମଲାରେ ସଂଯୁକ୍ତ କିଷାନ ମୋର୍ଚ୍ଚାର ରେଳରୋକ, ୬ ଘଣ୍ଟିଆ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||
  • ଫୁଲୁଛି ଜଳକା ନଦୀ, ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ଚାଲାଣ ବେଳେ ୩୯ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର, ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ବିଜୟନଗରମ୍
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଟ୍ରପ୍ ଲାଇନ, ୪ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଏଯାଏଁ ମିଳୁନି ବାପା-ପୁଅଙ୍କ ପତ୍ତା, ରବିବାର ନାଗାବଳୀରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ଉଭୟ
  • ||
  • ଆଜି ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ନୂଆପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ବନ୍ଦ, ଗାଡ଼ି ଚଳାଚଳ ପ୍ରଭାବିତ
  • ||

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବା ଶିଖାଉଥିଲେ, ହେଲେ ନିଜଭୋଟ୍ ଠିକ୍‌ରେ ଦେଇପାରିଲେନି : କେବଳ ଭଦ୍ରକ ଲୋକସଭା ପାଇଁ ଆସିଥିବା ପୋଷ୍ଟାଲ ଭୋଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି ନାକଚ

30/05/2019 at 1:14 PM

ଭଦ୍ରକ (ସର୍ବେଶ୍ବର ନାଥ) ୩୦|୫: ସେମାନେ ନିର୍ବ।ଚନ ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ, ଆଉ ଲୋକଙ୍କୁ ବି ବୁଝାଉଥିଲେ କେମିତି ଭୋଟ୍ ଦିଆଯିବ । ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜଣା ନଥିଲା – ନିଜ ଭୋଟ୍ ନିଜେ କେମିତି ଦେବେ । ଆମେ କହୁଛୁ ସେହି ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଶିକ୍ଷକ ମାନଙ୍କ କଥା – ପୋଷ୍ଟାଲ ଭୋଟ୍ କଥା । ଭଦ୍ରକ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ପୋଷ୍ଟାଲ ଭୋଟ୍ ନାକଚ ହୋଇଯାଇଛି । ଶିକ୍ଷିତମାନଙ୍କ ଭୋଟ୍ ଏତେ ପରିମାଣରେ ନାକଚ ହେବା, ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ଶୁଭଙ୍କର ନୁହେଁ ବୋଲି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ କହୁଛନ୍ତି । 

ଭଦ୍ରକ ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର ନିର୍ବ।ଚନରେ ଏଥର ଆସିଥିଲା ୮୧୭୧ଟି ପୋଷ୍ଟାଲ ଭୋଟ୍ । ଆଉ ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ କାଏମ ରହିଛି ୫୨୮୧ଟି ଭୋଟ୍ । ୨୮୯୦ ଭୋଟ୍ ନାକଚ ହୋଇଗଲା । ଅର୍ଥ।ତ୍ ୩୫ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ୍ ରିଜେକ୍ଟ । ଇଏତ ଥିଲା ସାଂସଦ ଭୋଟ୍, ସେହିପରି ପ୍ରତିଟି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବ।ଚନ ପାଇଁ ଆସିଥିବା ପୋଷ୍ଟାଲ ଭୋଟ୍ ଏହି ହାରରେ ବି ରିଜେକ୍ଟ ହୋଇଛି । ନିର୍ବ।ଚନ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଦେଇଥିଲେ ଏହି ଭୋଟ୍ । ଆଉ ସେମାନେ ଭୋଟିଂ ପାଇଁ ଅନେକ ଟ୍ରେନିଂ ନେଇଥିଲେ । ତେବେ ଶେଷରେ ନିଜ ଭୋଟ୍ ନାକଚ ହୋଇଗଲା । 

ଶିକ୍ଷିତ ଓ ସଚେତନ ଭୋଟରଙ୍କ ଭୋଟ୍ ଏତେ ପରିମାଣରେ ନାକଚ ହେବା, କତେଦୂର ସମିଚୀନ । ତେବେ ପୋଷ୍ଟାଲ ଭୋଟ୍ କାହିଁକି ରିଜେକ୍ଟ ହେଲା- କାରଣ ଥିଲା ଏମିତି –

୧- ବ୍ୟାଲେଟରେ ଭୋଟ୍ ଦେବା ବେଳେ ୧୩ ଏ ଫର୍ମରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ସିରିଏଲ ନମ୍ବରକୁ ୧୩ ବି ଫର୍ମରେ ଲେଖି ନଥିଲେ । 

୨- ସେମାନଙ୍କ ୧୩ ଏ ଫର୍ମକୁ  କୌଣସି ଗେଜେଟେଡ ଅଫିସର ଆଟେଷ୍ଟେଡ କରି ନଥିଲେ ।

୩- ବ୍ୟାଲେଟରେ ଭୋଟ୍ ଦେଇସାରି ୧୩ଏ ଖୋଳ ଭିତରେ ନିଜର ଘୋଷଣାନାମା ଦେଇ ନଥିଲେ । 

ମୁଖ୍ୟତଃ ଏହି ତିନିଟି କାରଣରୁ ଭଦ୍ରକରେ ୨୮୯୦ଟି ଭୋଟ୍ ନାକଚ ହୋଇଗଲା । ଏଥର କଡା ଫାଇଟରେ ଏତେ ପରିମାଣର ପୋଷ୍ଟାଲ ଭୋଟ୍ ରିଜେକ୍ଟ ହେବା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ନିଶ୍ଚୟ ବଡ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ନିଶ୍ଚୟ । 

୨୦୧୪ ନିର୍ବ।ଚନ ତୁଳନାରେ ଏଥର ପୋଷ୍ଟାଲ ଭୋଟ୍ ସଂଖ୍ୟା ଚାରିଗୁଣ ବଢିଛି । ନାକଚ ହୋଇଛି ୩୫ ପ୍ରତିଶତ । ତବେ ଏହି ଭୁଲ୍ ପାଇଁ କେବଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଖିଆଲି ମନୋଭାବ ଯେତିକି ପରିମାଣରେ ଦାୟୀ , ଆଉ ଦାୟିତ୍ବରେ ଥିବା ବଡ ବଡ ସରକାରୀ ବାବୁମାନେ ବି ସମ ପରିମାଣରେ ଦାୟୀ । ଆଉ ଏଭଳି ଭୁଲ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଯେପରି ନହେବ ସେଥିପାଇଁ ସମସ୍ତେ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ୍ । 

   Related Posts