Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘଟଗାଁରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ଘଉଡାଇବାକୁ ବନ ବିଭାଗର କସରତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୩ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୬୪ ମୃତ
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ ବେଳେ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବ : ମଙ୍ଗଳବାର ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୫୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ନୀଳଗିରିରେ ଭାଲୁ ଆତଙ୍କ, ସାଇକେଲରୁ ଟାଣିନେଇ ଯୁବକଙ୍କୁ ଘାଇଲା କଲେ
  • ||
  • ଅଢେଇ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ମାଲିକ ଅଟକ
  • ||

ହର କି ପୋୖଡି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେରଫେର: ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଷ୍କର ସିଂହ ଧାମୀ

10/10/2021 at 4:15 PM

ହରିଦ୍ୱାର ୧୦/୧୦ : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଷ୍କର ସିଂହ ଧାମୀ ହର କି ପୋୖଡି ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ଓ ନବୀକରଣ ମାମଲାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନକୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଛନ୍ତି। ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀ ସିଟି ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ବୈଷୟିକ ଯାଞ୍ଚ କମିଟି ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। ଯାହା ୧୫ ଦିନରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରିବ। ଯେଉଁଠାରୁ ରିପୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କୁ ପଠାଯିବ।

ଆଇଓସିର ସିଏସ୍ଆର ପାଣ୍ଠି ଅଧୀନରେ ହର କି ପୋୖଡି ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ ଏବଂ ନବୀକରଣ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନକୁ ୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ବଜେଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇନାହିଁ। ହରିଦ୍ୱାର ସାଂସଦ ଡକ୍ଟର ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ନିଶଙ୍କଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରୁ ଏହି ବଜେଟ୍ ପୂରଣ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ନିଶଙ୍କଙ୍କ ଡ୍ରିମ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯାଜନା ସାମିଲ ଥିଲା।

ଗତ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ, ହର କି ପୋୖଡିର ଯାଞ୍ଚ ସମୟରେ ନିଶଙ୍କ ଟଙ୍କା ଅପଚୟ ବୋଲି କହି ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ତାଗିଦ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହ ଆରଟିଆଇ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ରମେଶ ଚାନ୍ଦ ଶର୍ମା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ରମେଶ ନିଜ ଅଭିଯୋଗରେ କରିଛନ୍ତି ଯେ ୩୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଯେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବାରଥିଲା ତାହା କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଟଙ୍କା ଅପଚୟ ହୋଇଛି। ଗଉଘାଟ ବ୍ରିଜରେ ଏକ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ୧୬.୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ସୁଭାଷ ଘାଟରେ ନିମ୍ନ ସ୍ଥରର ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ପୋଲ ତଳେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଗଙ୍ଗାରେ କୌଣସି ଚେନ ଲଗାଯାଇଛି। ମାମଲାର ତଦନ୍ତ କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ଅସୁଲ କରିବାକୁ ରମେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।

ନିଶଙ୍କଙ୍କ ଡ୍ରିମ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଥିଲା ଯେ ହର କି ପୋୖଡିରେ ଏକ ଲକ୍ଷ ଭକ୍ତ ଏକାସାଙ୍ଗେ ଗଙ୍ଗା ଆଳତୀ ଦେଖିପାରିବେ। ବ୍ରହ୍ମାକୁଣ୍ଡର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଇନରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବସିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ସାଉଣ୍ଡ ଓ ଲାଇଟରେ ଗଙ୍ଗା ଅବତାରର, ଗଙ୍ଗା ଆଳତୀର ଲାଇଭ୍ ଟେଲିକାଷ୍ଟ ପ୍ରସାରଣ ହୋଇପାରିବ।

   Related Posts