Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

କରୋନା ଡରରେ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ, ସାରା ବିଶ୍ଵରେ ୩୦୦ ନିୟୁତ ଛାତ୍ର-ଛାତ୍ରୀ ଘରେ ରହି ପଢୁଛନ୍ତି ପାଠ

5/03/2020 at 7:34 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫।୦୩- କରୋନା ଭୂତାଣୁ କାରଣରୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵରେ ଏବେ ଆତଙ୍କର ମାହୋଲ। ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ବନ୍ଦୀ  ହେବାକୁ ପଡୁଛି। ଗୁରୁବାର ସମଗ୍ର ଦୁନିଆର ପ୍ରାୟ ୩୦୦ ମିଲିୟନ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ସ୍କୁଲ ନଯାଇ ଘରେ ରହିବାକୁ ପଡିଛି। ଏଥିରେ ଅଧିକାଂଶ ଛାତ୍ର ଇଟାଲୀର ହୋଇଥିବା ଜଣା ପଡିଛି। ମାରାତ୍ମକ କରୋନା କାରଣରୁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ସ୍କୁଲଗୁଡିକୁ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଫଳରେ ପିଲାଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ନଯାଇ ଘରେ ରହିବାକୁ ପଡିଛି। ଏହା ସହିତ କରୋନାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଅନେକ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି।

ପାଖାପାଖି ୯୫୦୦୦ ଲୋକ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୩୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟି ସାରିଛି। ଅଦ୍ୟାବଧି ବିଶ୍ଵର ୮୦ଟି ଦେଶକୁ କରୋନା ବ୍ୟାପିଲାଣି। ଚୀନରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଚୀନରୁ ଉତ୍ପନ ହୋଇ ପୂରା ବିଶ୍ଵକୁ ଏବେ କବଳିତ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ପୂରା ଚୀନ ସହର ଅସ୍ଥାୟୀ ଭାବେ ବନ୍ଦ ରହିଛି ଏବଂ ସ୍କୁଲ ଗୁଡିକୁ ଅନିଶ୍ଚିତକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରଖାଯାଇଛି।

ଯେମିତି ଯେମିତି ଏହି ଭୂତାଣୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି, ସେହି ଅନୁସାରେ ଅନେକ ଦେଶ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଇ ଚାଲିଛନ୍ତି। ବୁଧବାର ୟୁନେସ୍କୋ କହିଛି ଯେ, ବିଶ୍ଵରେ ୧୩ଟି ଦେଶ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ୨୯୦.୫ ମିଲିୟନ ପିଲା ଏଥିରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଘରେ ବନ୍ଦୀ ହେବାକୁ ପଡିଛି।

ଜାପାନର ପାଖାପାଖି ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲକୁ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସିଞ୍ଜୋ ଆବେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ୧୨୦ ସ୍କୁଲ  ବନ୍ଦ ରଖାଯାଇଛି।

   Related Posts