Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ସାବଧାନ! ରାଜଧାନୀର ହାଇୱେ ଫ୍ଲାଇଓଭରରେ ଅନେକ ବ୍ଲାକସ୍ପଷ୍ଟ: ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ହୋଇପାରେ ରାସ୍ତା ଦୁର୍ଘଟଣା, ୬ମାସରେ ୩୦ ଦୁର୍ଘଟଣା

27/05/2019 at 5:43 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର( ଦୁଷ୍ମନ୍ତ ବେହେରା)୨୭|୫: ରାଜଧାନୀର ହାଇଓ୍ବେ ଫ୍ଲାଇଓଭର ପାଲଟିଛି ଏବେ ଡେଥ ଜୋନ । ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ଭିତରେ ଗଡିଲାଣି ପାଞ୍ଚ ମୁଣ୍ଡ । ଡେଥ ଜୋନ । ରାଜଧାନୀର ହାଇଓ୍ବେ ପ୍ଲାଇଓଭର ପାଲଟିଛି ଏବେ ଡେଥ ଜୋନ । କହିବା ପାଇଁ ଗଲେ ମୃତ୍ୟୁର ମରଣଜନ୍ତା ହେଉଛି ଫ୍ଲାଇଓଭର ରୋଡ । ପଳାଶୁଣିରୁ ଛକରୁ ବରମୁଣ୍ଡା ଫ୍ଲାଇଓଭର । ଦୀର୍ଘ ୮ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରତିଦିନ ଘଟୁଛି ମରର୍ମନ୍ତୁତ ଦୁର୍ଘଟଣା । ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ପଳାଶୁଣିରୁ ଛକରୁ ବରମୁଣ୍ଡା ଫ୍ଲାଇଓଭର ରୋଡରେ ଗଡିଲାଣି ପାଞ୍ଚ ମୁଣ୍ଡ । ସେହିପରି ଯଦି ଗତ ଛଅ ମାସର ରେକର୍ଡ ଦେଖିବା । ତେବେ ଏହି ରୋଡରେ ୩୦ ରୁ ଅଧିକ ମର୍ମନ୍ତୁତ ଦୁର୍ଘଟଣା । ଆଉ ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ସମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । କେଉଁଠି ଟ୍ରକ ସହ ଟ୍ରକ ଦୁର୍ଘଟଣା । ଆଉ କେଉଁଠି ବାଇକ ସହ ଟ୍ରକର ଦୁର୍ଘଟଣା । ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଫ୍ଲାଇଓଭର ଉପରେ ବାଇକ ଜିନତ ଦୁର୍ଘଟଣା ଅଧିକ ।

ଘଟଣା ନମ୍ବର ୧ – ମେ୨୦ ତାରିଖ ରାତି ସଆରପି ଫ୍ଲାଇ ଓଭର ଉପରେ ଏକ ବାଉଁଶ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ପଛପଟୁ ଏକ ପେଟ୍ରୋଲ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଧକା ଦେଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ପେଟ୍ରୋଲ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକର ଗାଡି ଚାଳକଙ୍କ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ଓ ହେଲପର ଗୁରୁତର ହୋଇ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

ଘଟଣା ନମ୍ବର୨ – ମେ ୨୫ ତାରିଖ ସିଆରରପି ଫ୍ଲାଇ ଉପରେ ଫଳ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଧକା ସହ ଆଭିଏଟର ଗାଡିର ଧକକା । ଏହି ଘଟଣାରେ ତିନିଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

ଘଟଣା ନମ୍ବର ୩ – ସେହିପରି ଆଜି ସକାଳେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାର ଫ୍ଲାଇ ଓଭର ଉପରେ ଏକ ସ୍କୁଟିକୁ ଗୋଟିଏ ଦ୍ରୃତଗାମୀ ଟ୍ରକ ଧକ୍କା ଦେଲା । ଏହି ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ ।

ଏ ସମସ୍ତ ଘଟଣାକୁ ଦେଖିଲେ ଏବେ ରାଜଧାନୀବାସୀ ଫ୍ଲାଇଓଭର ଉପରେ ଯିବା ପାଇଁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ଫ୍ଲାଇଓଭର ଉପରେ ବାରମ୍ବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବାର କାରଣ କଣ ? କାହିଁକି ବାରମ୍ବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି ? ଫ୍ଲାଇଓଭର ନିର୍ମାଣର ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ଲାନିଂରେ କୌଣସି ତୃଟି ରହିଛି କି ?  ନା ଗାଡି ଚାଳକଙ୍କ ଗାଡି ବେପରୁଓ୍ବା ଗାଡି ଚାଳନାରେ ତୃଟି ରହିଛି ? ଏଭଳି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ସେପଟେ ହାଇଓ୍ବେ ଫ୍ଲାଇଓଭରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ସ୍ଥଳ ବା ବ୍ଲାକ ସ୍ପଟ ରହିଛି । ସେଗୁଡିହେଲା ଫ୍ଲାଇଓଭର ରୋଡର ପଳାଶୁଣି, ରସୁଲଗଡ, ବାଣୀବିହାର, ସିଆରପି ଓ ଫାୟାର ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟ ଭାଗ , ଜୟଦେବ ବିହାର । ଏହାସହ ବରମୁଣ୍ଡା ଫ୍ଲାଇଓଭର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବାରମ୍ବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ସବୁ ସମୟରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ତେବେ ଏତେ ସବୁ ପରେ ବି କମିଶରେଟ ପୋଲିସର ନିଦ ଭାଙ୍ଗୁ ନାହିଁ । ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଏବେ ଯାଏଁ ଫ୍ଲାଇଓଭରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ସ୍ଥଳ ବା ବ୍ଲାକ ସ୍ପଟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇ ପାରି ନାହିଁ । ଏମିତି କି ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ  ଫ୍ଲାଇଓଭରେ ସ୍ପିଡ ମିଟର ଇଣ୍ଟର ସେପଟର ମଧ୍ୟ ଲାଗାଯାଇ ନାହିଁ । ଯେଉଁ ଦୁଇଟି ଯାଗାରେ ଲାଗିଛି । ତାହା ମଧ୍ୟ କାମ କରୁ ନାହିଁ । ଏପରି ଯେଉଁ ଏବେ ଯାଏଁ ସିସି ଟିଭିର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ସେପଟେ ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ ଏବେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛି । ଆସନ୍ତା ୩୧ ତାରଖ ସୁଦ୍ଧା ଫ୍ଲାଇଓଭରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ସ୍ଥଳ ବା ବ୍ଲାକ ସ୍ପଟ ଚିହ୍ନଟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବ । ତା ସହ କମିଶରେଟ ପୋଲିସ ଆରଟିଓ ସହ ମିଳିତ ଭାବେ ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଫ୍ଲାଇଓଭରେ ଖୁବ ଶିଘ୍ର ସ୍ପିଡ ମିଟର ଇଣ୍ଟର ସେପଟର ଲାଗିବ । ସିସି ଟିଭିର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ । ତାସ ପାଟ୍ରାଲିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କଡା କଡି କରାଯିବା ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କ୍ୟାମ୍ପନ କରାଯିବ ବୋଲି ପୋଲିସ କମିଶନର ସତ୍ୟଜିତ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts