Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମିର୍ଜାପୁରରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଦିଗ୍‌ବିଜୟ ସିଂହଙ୍କ ବଡ଼ ବୟାନ, କହିଲେ- ପାକିସ୍ତାନ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛି
  • ||
  • ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ରଜନୀକାନ୍ତ
  • ||
  • ବଢିଲା LPG ସିଲିଣ୍ଡର ଦର ଏବେ ବିନା ସବସିଡି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଅଧିକ ୫୦ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ପିଟିଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ସି-ସୋର ଘାଟରୁ ଅଜଣା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଭାସି ଆସିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଗଡ : ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ଫେରାଇଲେ ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂହ ବାଦଲ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ହେବନାହିଁ CBSE ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା, ପୂର୍ବଭଳି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ବାପା ନା’ ରାକ୍ଷସ, ନିଶାଶକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ୧୧ ବର୍ଷର ଝିଅ ସହ କଲା ଦୁଷ୍କର୍ମ !
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ହଜିଗଲା ମା’ର ମମତା, ୪ ବର୍ଷ ଝିଅର ଗାଲ କାଟିଦେଲା ସାବତ ମା’ !
  • ||

ସାବଧାନ! ରାଜଧାନୀର ହାଇୱେ ଫ୍ଲାଇଓଭରରେ ଅନେକ ବ୍ଲାକସ୍ପଷ୍ଟ: ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ହୋଇପାରେ ରାସ୍ତା ଦୁର୍ଘଟଣା, ୬ମାସରେ ୩୦ ଦୁର୍ଘଟଣା

27/05/2019 at 5:43 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର( ଦୁଷ୍ମନ୍ତ ବେହେରା)୨୭|୫: ରାଜଧାନୀର ହାଇଓ୍ବେ ଫ୍ଲାଇଓଭର ପାଲଟିଛି ଏବେ ଡେଥ ଜୋନ । ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ଭିତରେ ଗଡିଲାଣି ପାଞ୍ଚ ମୁଣ୍ଡ । ଡେଥ ଜୋନ । ରାଜଧାନୀର ହାଇଓ୍ବେ ପ୍ଲାଇଓଭର ପାଲଟିଛି ଏବେ ଡେଥ ଜୋନ । କହିବା ପାଇଁ ଗଲେ ମୃତ୍ୟୁର ମରଣଜନ୍ତା ହେଉଛି ଫ୍ଲାଇଓଭର ରୋଡ । ପଳାଶୁଣିରୁ ଛକରୁ ବରମୁଣ୍ଡା ଫ୍ଲାଇଓଭର । ଦୀର୍ଘ ୮ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରତିଦିନ ଘଟୁଛି ମରର୍ମନ୍ତୁତ ଦୁର୍ଘଟଣା । ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ପଳାଶୁଣିରୁ ଛକରୁ ବରମୁଣ୍ଡା ଫ୍ଲାଇଓଭର ରୋଡରେ ଗଡିଲାଣି ପାଞ୍ଚ ମୁଣ୍ଡ । ସେହିପରି ଯଦି ଗତ ଛଅ ମାସର ରେକର୍ଡ ଦେଖିବା । ତେବେ ଏହି ରୋଡରେ ୩୦ ରୁ ଅଧିକ ମର୍ମନ୍ତୁତ ଦୁର୍ଘଟଣା । ଆଉ ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ସମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । କେଉଁଠି ଟ୍ରକ ସହ ଟ୍ରକ ଦୁର୍ଘଟଣା । ଆଉ କେଉଁଠି ବାଇକ ସହ ଟ୍ରକର ଦୁର୍ଘଟଣା । ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଫ୍ଲାଇଓଭର ଉପରେ ବାଇକ ଜିନତ ଦୁର୍ଘଟଣା ଅଧିକ ।

ଘଟଣା ନମ୍ବର ୧ – ମେ୨୦ ତାରିଖ ରାତି ସଆରପି ଫ୍ଲାଇ ଓଭର ଉପରେ ଏକ ବାଉଁଶ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ପଛପଟୁ ଏକ ପେଟ୍ରୋଲ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଧକା ଦେଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ପେଟ୍ରୋଲ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକର ଗାଡି ଚାଳକଙ୍କ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ଓ ହେଲପର ଗୁରୁତର ହୋଇ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

ଘଟଣା ନମ୍ବର୨ – ମେ ୨୫ ତାରିଖ ସିଆରରପି ଫ୍ଲାଇ ଉପରେ ଫଳ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଧକା ସହ ଆଭିଏଟର ଗାଡିର ଧକକା । ଏହି ଘଟଣାରେ ତିନିଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

ଘଟଣା ନମ୍ବର ୩ – ସେହିପରି ଆଜି ସକାଳେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାର ଫ୍ଲାଇ ଓଭର ଉପରେ ଏକ ସ୍କୁଟିକୁ ଗୋଟିଏ ଦ୍ରୃତଗାମୀ ଟ୍ରକ ଧକ୍କା ଦେଲା । ଏହି ଘଟଣାରେ ଜଣେ ମୃତ ।

ଏ ସମସ୍ତ ଘଟଣାକୁ ଦେଖିଲେ ଏବେ ରାଜଧାନୀବାସୀ ଫ୍ଲାଇଓଭର ଉପରେ ଯିବା ପାଇଁ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ଫ୍ଲାଇଓଭର ଉପରେ ବାରମ୍ବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିବାର କାରଣ କଣ ? କାହିଁକି ବାରମ୍ବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟୁଛି ? ଫ୍ଲାଇଓଭର ନିର୍ମାଣର ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପ୍ଲାନିଂରେ କୌଣସି ତୃଟି ରହିଛି କି ?  ନା ଗାଡି ଚାଳକଙ୍କ ଗାଡି ବେପରୁଓ୍ବା ଗାଡି ଚାଳନାରେ ତୃଟି ରହିଛି ? ଏଭଳି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ସେପଟେ ହାଇଓ୍ବେ ଫ୍ଲାଇଓଭରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ସ୍ଥଳ ବା ବ୍ଲାକ ସ୍ପଟ ରହିଛି । ସେଗୁଡିହେଲା ଫ୍ଲାଇଓଭର ରୋଡର ପଳାଶୁଣି, ରସୁଲଗଡ, ବାଣୀବିହାର, ସିଆରପି ଓ ଫାୟାର ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟ ଭାଗ , ଜୟଦେବ ବିହାର । ଏହାସହ ବରମୁଣ୍ଡା ଫ୍ଲାଇଓଭର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବାରମ୍ବାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା ସବୁ ସମୟରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ତେବେ ଏତେ ସବୁ ପରେ ବି କମିଶରେଟ ପୋଲିସର ନିଦ ଭାଙ୍ଗୁ ନାହିଁ । ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଏବେ ଯାଏଁ ଫ୍ଲାଇଓଭରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ସ୍ଥଳ ବା ବ୍ଲାକ ସ୍ପଟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇ ପାରି ନାହିଁ । ଏମିତି କି ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ  ଫ୍ଲାଇଓଭରେ ସ୍ପିଡ ମିଟର ଇଣ୍ଟର ସେପଟର ମଧ୍ୟ ଲାଗାଯାଇ ନାହିଁ । ଯେଉଁ ଦୁଇଟି ଯାଗାରେ ଲାଗିଛି । ତାହା ମଧ୍ୟ କାମ କରୁ ନାହିଁ । ଏପରି ଯେଉଁ ଏବେ ଯାଏଁ ସିସି ଟିଭିର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ସେପଟେ ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କମିଶନରେଟ ପୋଲିସ ଏବେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡିଛି । ଆସନ୍ତା ୩୧ ତାରଖ ସୁଦ୍ଧା ଫ୍ଲାଇଓଭରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ସ୍ଥଳ ବା ବ୍ଲାକ ସ୍ପଟ ଚିହ୍ନଟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହେବ । ତା ସହ କମିଶରେଟ ପୋଲିସ ଆରଟିଓ ସହ ମିଳିତ ଭାବେ ବ୍ଲୁପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ଫ୍ଲାଇଓଭରେ ଖୁବ ଶିଘ୍ର ସ୍ପିଡ ମିଟର ଇଣ୍ଟର ସେପଟର ଲାଗିବ । ସିସି ଟିଭିର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେବ । ତାସ ପାଟ୍ରାଲିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କଡା କଡି କରାଯିବା ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କ୍ୟାମ୍ପନ କରାଯିବ ବୋଲି ପୋଲିସ କମିଶନର ସତ୍ୟଜିତ ମହାନ୍ତି କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts