Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ମୁଦ୍ରା ଗିଳି ୩ ବର୍ଷ ଶିଶୁର ମୃତ୍ୟୁ : ୩ଟି ହସ୍ପିଟାଲ ବୁଲି ବୁଲି ନୟାନ୍ତ ହେଲେ ବାପା-ମା, ହେଲେ ବି ହୋଇପାରିଲାନି ଚିକିତ୍ସା

3/08/2020 at 4:49 PM

ଆଲୁଭାର ୦୩/୦୮ : ଆଲୁଭାର କାଦୁଙ୍ଗାଲୁରର ଜଣେ ତିନି ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଏକ ମୁଦ୍ରା ଗିଳି ଦେବା ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛି । ପରିବାର ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଶିଶୁଟିକୁ ତିନିଟି ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇ ନଥିଲା। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଶିଶୁର ମର୍ତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ପ୍ରୀତିରାଜ ନାମକ ଏହି ଶିଶୁଟି ଶନିବାର ସକାଳେ ଏହି ମୁଦ୍ରା ଗିଳିଦେବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ଆଲୁଭା ତାଲୁକ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ନ ଥିବାରୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ସେମାନଙ୍କୁ ଏର୍ନାକୁଲମ୍ ଜେନେରାଲ୍ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ପଠାଇ ଦେଇଥିଲା।

ପିତାମାତା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏର୍ନାକୁଲମ୍ ଜେନେରାଲ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲା ଯେ ଶିଶୁ କେବଳ କଦଳୀ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ମଳ ମାଧ୍ୟମରେ ବାହାରିଯିବ । ଶେଷରେ, ଶିଶୁର ପିତାମାତା – ନନ୍ଦିନୀ ଏବଂ ରାଜା ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୭୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଆଲାପୁଜା ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ନେଇଗଲେ | ଏଠାରେ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେ ଚିନ୍ତା କରିବାର କିଛି ନାହିଁ ଏବଂ ତିନି ଦିନ ପରେ ଏକ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ବିଷୟରେ ବିଚାର କରାଯାଇପାରେ | ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ କଦଳୀ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଘରକୁ ଫେରିବା ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରୀତିରାଜଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଇ ରବିବାର ସକାଳେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଶିଶୁର ମା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଯେତେବେଳେ ଆମେ ତାଙ୍କୁ ଆଲୁଭା ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆଣିଥିଲୁ, ସେମାନେ କହିଥିଲେ ଶିଶୁ ଭଲ ହୋଇଯିବ ଚିନ୍ତା କରିବାର କିଛି ନାହିଁ । ସେମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେଠାରେ କୌଣସି ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଏର୍ନାକୁଲମକୁ ନେବାକୁ କହିଥିଲେ । ଏର୍ନାକୁଲମ୍ ଜେନେରାଲ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲା ଯେ ସେଠାରେ କୌଣସି ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଆମକୁ କଦଳୀ ଖୁଏଇବାକୁ କହିଥିଲେ ଯାହାଦ୍ୱାରା ମୁଦ୍ରା ମଦ ଦ୍ୱାରା ବାହାରିଯିବ । ସେମାନେ ଆମକୁ ଆଲାପୁଜା ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ନେବାକୁ କହିଥିଲେ। ସେମାନେ ସମାନ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଶିଶୁକୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେହି ରାତିରେ ଶିଶୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକ ବିଡ଼ିଜିବାରେ ଲାଗିଥିଲା ଏବଂ ସକାଳେ ତାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଥିଲା |

ଏହି ତିନୋଟି ଡାକ୍ତରଖାନା ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ଯେ ସେମାନେ ଏକ କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନରେ ରହୁଥିବାରୁ ପିଲାଟିକୁ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ଅସ୍ବୀକାର କରିଥିଲେ । ଆଲୁଭା କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଅନୱାର ସାଦଥ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଡାକ୍ତରଖାନା କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନରୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ସଚେତନ ଥିଲେ।

ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଶିଶୁର ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଯିବ | କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ  ଅନ୍ୟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ଅସ୍ବୀକାର କରାଯାଉଛି  | ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇନଥିବାରୁ ଶିଶୁର ଜୀବନ ଚାଲିଯାଇଥିବା ବାପା ମା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି | ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ କରୁନାହିଁ ବୋଲି ବିଧାୟକ ଅନୱାର ସାଦଥ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts