Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଉପର ମୁଣ୍ଡରେ ନାହିଁ ବଡ ବର୍ଷା, ରେଙ୍ଗାଳିରୁ ଗୋଟିଏ ଗେଟ୍ ଦେଇ ନିଷ୍କାସନ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : AC ମେକାନିକ୍‌ଙ୍କ କାରନାମା, ମହିଳାଙ୍କ ଗାଧୁଆ ଘରେ ରେକର୍ଡିଂ ମୋଡ୍‌ରେ ମୋବାଇଲ୍ ରଖି ହେଲେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଦ୍ବିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର, ମୟୂରଭଞ୍ଜର ସମସ୍ତ ମଠ ମନ୍ଦିରରେ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ମହାକାଳପଡା : ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଐତିହାସିକସ୍ଥଳୀ ହୁକିଟୋଲା, ଜଳଯାତ୍ରାର ମଜା ଉଠାଉଛନ୍ତି ପର୍ଯ୍ୟଟକ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ୧୬ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଇତିହାସ ରଚିଲା ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍, ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଜିତିଲା ପଦକ
  • ||
  • ଇତିହାସ ରଚିଲା ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍, ୪୧ ବର୍ଷ ପରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଜିତିଲା ପଦକ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା, ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ମୁଦ୍ରା ଗିଳି ୩ ବର୍ଷ ଶିଶୁର ମୃତ୍ୟୁ : ୩ଟି ହସ୍ପିଟାଲ ବୁଲି ବୁଲି ନୟାନ୍ତ ହେଲେ ବାପା-ମା, ହେଲେ ବି ହୋଇପାରିଲାନି ଚିକିତ୍ସା

3/08/2020 at 4:49 PM

ଆଲୁଭାର ୦୩/୦୮ : ଆଲୁଭାର କାଦୁଙ୍ଗାଲୁରର ଜଣେ ତିନି ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଏକ ମୁଦ୍ରା ଗିଳି ଦେବା ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛି । ପରିବାର ଲୋକ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଶିଶୁଟିକୁ ତିନିଟି ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇ ନଥିଲା। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଶିଶୁର ମର୍ତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ପ୍ରୀତିରାଜ ନାମକ ଏହି ଶିଶୁଟି ଶନିବାର ସକାଳେ ଏହି ମୁଦ୍ରା ଗିଳିଦେବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ଆଲୁଭା ତାଲୁକ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ନ ଥିବାରୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ସେମାନଙ୍କୁ ଏର୍ନାକୁଲମ୍ ଜେନେରାଲ୍ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ପଠାଇ ଦେଇଥିଲା।

ପିତାମାତା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏର୍ନାକୁଲମ୍ ଜେନେରାଲ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲା ଯେ ଶିଶୁ କେବଳ କଦଳୀ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ମଳ ମାଧ୍ୟମରେ ବାହାରିଯିବ । ଶେଷରେ, ଶିଶୁର ପିତାମାତା – ନନ୍ଦିନୀ ଏବଂ ରାଜା ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ ୭୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଆଲାପୁଜା ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ନେଇଗଲେ | ଏଠାରେ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେ ଚିନ୍ତା କରିବାର କିଛି ନାହିଁ ଏବଂ ତିନି ଦିନ ପରେ ଏକ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ବିଷୟରେ ବିଚାର କରାଯାଇପାରେ | ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ କଦଳୀ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଘରକୁ ଫେରିବା ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରୀତିରାଜଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଇ ରବିବାର ସକାଳେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଶିଶୁର ମା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଯେତେବେଳେ ଆମେ ତାଙ୍କୁ ଆଲୁଭା ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆଣିଥିଲୁ, ସେମାନେ କହିଥିଲେ ଶିଶୁ ଭଲ ହୋଇଯିବ ଚିନ୍ତା କରିବାର କିଛି ନାହିଁ । ସେମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେଠାରେ କୌଣସି ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଏର୍ନାକୁଲମକୁ ନେବାକୁ କହିଥିଲେ । ଏର୍ନାକୁଲମ୍ ଜେନେରାଲ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲା ଯେ ସେଠାରେ କୌଣସି ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଆମକୁ କଦଳୀ ଖୁଏଇବାକୁ କହିଥିଲେ ଯାହାଦ୍ୱାରା ମୁଦ୍ରା ମଦ ଦ୍ୱାରା ବାହାରିଯିବ । ସେମାନେ ଆମକୁ ଆଲାପୁଜା ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ନେବାକୁ କହିଥିଲେ। ସେମାନେ ସମାନ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଶିଶୁକୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେହି ରାତିରେ ଶିଶୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକ ବିଡ଼ିଜିବାରେ ଲାଗିଥିଲା ଏବଂ ସକାଳେ ତାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଥିଲା |

ଏହି ତିନୋଟି ଡାକ୍ତରଖାନା ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି ଯେ ସେମାନେ ଏକ କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନରେ ରହୁଥିବାରୁ ପିଲାଟିକୁ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ଅସ୍ବୀକାର କରିଥିଲେ । ଆଲୁଭା କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଅନୱାର ସାଦଥ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଡାକ୍ତରଖାନା କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନରୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ସଚେତନ ଥିଲେ।

ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଶିଶୁର ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ କରାଯିବ | କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ  ଅନ୍ୟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ଅସ୍ବୀକାର କରାଯାଉଛି  | ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇନଥିବାରୁ ଶିଶୁର ଜୀବନ ଚାଲିଯାଇଥିବା ବାପା ମା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି | ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ କରୁନାହିଁ ବୋଲି ବିଧାୟକ ଅନୱାର ସାଦଥ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts