Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ମାତ୍ର ୩ବର୍ଷ ୮ମାସର ଶିଶୁ କରୁଛି ସଂସ୍କୃତ ଶ୍ଲୋକ ଆବୃତ୍ତି, ପୁରା ମୁଖସ୍ତ କଠିନ ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ

20/02/2020 at 2:59 PM

ବାଲିପାଟଣା ୨୦।୨: ବୟସ ମାତ୍ର ୩ ବର୍ଷ ୮ ମାସ । କିନ୍ତୁ ଅନନ୍ୟ ପ୍ରତିଭାର ଅଧିକାରୀ । ଠିକରେ ପାଟି ଖୋଲୁନି । କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଶ୍ଲୋକ ଗାଇବା ବେଳେ ପାଟିରେ ବାଟୁଳି ବାଜୁନି । ସେ ହେଉଛନ୍ତି ବାଲିପାଟଣାର କୁନି ପ୍ରତିଭା ସାଇନା ଦାସ ।

କୁନି ପିଲା ବଡ ପ୍ରତିଭା । ସାଇନା ଦାସ । ବୟସ ମାତ୍ର ୩ ବର୍ଷ ୮ ମାସ । ଠିକରେ କଥା କହି ଶିଖିନି । କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣଜ୍ଞାନ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବା ବେଳେ ପାଟିରେ ବାଟୁଳି ବାଜୁନି । ଖାଲି ସାଧାରଣଜ୍ଞାନ ନୁହେଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଶ୍ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଅନର୍ଗଳ ଭାବେ ଗାଇପାରୁଛନ୍ତି ।

ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର, କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର କେବେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା, କିଏ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ଜାତୀୟ ପଶୁ ପକ୍ଷୀ, ଆମ ଦେଶର କେତୋଟି ରାଜ୍ୟ, କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ରହିଛି ଏମିତି ୨ଶହରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଚଟାପଟ୍ ଦେଉଛନ୍ତି ସାଇନା ।

ସାଇନାଙ୍କ ଏହି ପ୍ରତିଭା ପଛରେ ରହିଛି ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ପ୍ରେରଣା ଓ ପରିଶ୍ରମ । ମାସେ ତଳେ ଝିଅକୁ କିଛି ସାଧାରଣଜ୍ଞାନ ପଚାରିଥିଲେ ମା’ । ସେତେବେଳେ ସେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲା । ବାସ ତାପରଠୁ ଆଗ୍ରହର ସହ ସାଇନାଙ୍କ ପଛରେ ଲାଗି, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ସାଇନା ଆଗକୁ ଆହୁରି ସଫଳତା ପାଆନ୍ତୁ, ଏହା ହିଁ ଆମର କାମନା ।

   Related Posts