Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

୩ ବର୍ଷୀୟ ଆୟାଂଶଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ, ଦାମ ୧୬ କୋଟି

11/06/2021 at 4:51 PM

ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ୧୧/୦୬ : ବିଶ୍ୱରେ ଏମିତି କିଛି ରୋଗ ଅଛି ଯାହାର ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଟଙ୍କାର ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଥାଏ l ଖୁବ କମ ଲୋକ ଏହି ରୋଗ ଗୁଡ଼ିକର ଚିକିତ୍ସା କରାଇ ପାରିଥାନ୍ତି l ହେଲେ ଆଉ କିଛି ଲୋକ ଟଙ୍କା ଅଭାବରୁ ଚିକିତ୍ସା ନକରି ପରି ଭଗବାନଙ୍କ ଉପରେ ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତି l ସେହିଭଳି ଏକ ବିରଳ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ୩ ବର୍ଷୀୟ ଆୟାଂଶ l ତାଙ୍କୁ Spinal Muscular Atrophy (SMA) ଭଳି ରୋଗ ହୋଇଥିଲା l

ଏଥିପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଦାମର ଔଷଧର ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା l ଯାହାର ନାଁ Zolgensma ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହାର ଦାମ ୧୬ କୋଟି ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା l କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବାପା ମାଆ ଏକ ବେସରକାରୀ ଫାର୍ମରେ ଚାକିରୀ କରୁଥିବାରୁ ଏତେ ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ଼ କରିବା ତାଙ୍କ ପକ୍ଷେ ସମ୍ଭବ ନଥିଲା l ପୁଅର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସେମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇଥିଲେ l କ୍ରାଉଡ ଫଣ୍ଡିଂ ଜରିଆରେ ସେମାନେ ସାଢେ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ଼ କରିଥିଲେ l ଏଥିରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ସେଲିବ୍ରେଟି ମଧ୍ୟ୍ୟ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଥିଲେ l ପାଖାପାଖି ୬୫ ହଜାର ବଦାନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହାୟତାରେ ସେମାନେ ଏହି ଟଙ୍କାରେ ଆୟାଂଶଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦେଶରୁ ଔଷଧ ମଗାଇଥିଲେ l

ଏହି ଔଷଧ ଜୁନ ୮ରେ ଆମେରିକାର ନୋଭାର୍ଟିସରୁ ଆସି ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା l ଡାକ୍ତରମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷା ନିରୀକ୍ଷା ପରେ ଏହି ଔଷଧ ତାଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ l ତାଙ୍କର ଇମ୍ମ୍ୟୁନିଟି ସିଷ୍ଟମ ଦୁର୍ବଳ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କର ଉପଯୁକ୍ତ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି l ପାଖାପାଖି ଦୁଇ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରକାର କ୍ୱାରେଣ୍ଟିନରେ ରଖିବାକୁ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି l ତେବେ ଆୟାଂଶଙ୍କ ପିତା ଯୋଗେସ ଗୁପ୍ତା ଏ ନେଇ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞତା ଦେଇଛନ୍ତି l

   Related Posts