Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବ୍ଲକ୍ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଶୁଭେନ୍ଦୁ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଆକ୍ସନ : ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ବେଳେ ହିଂସା ପରେ ୧୫ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ରାତିରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କ ପୁଣି କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ, ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ସେବାୟତଙ୍କ ହେବ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀ
  • ||

ଦୁଇ ମାସ ଭିତରେ ବଲାଙ୍ଗିରରେ ମଲେଣି ୩ ବାଘ ; ନିଷିଦ୍ଧାଞ୍ଚଳର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ

7/02/2019 at 5:08 PM

ବଲାଙ୍ଗିର ୭|୧: ଗଲା ଦୁଇ ମାସ ଭିତରେ ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ମଲେଣି ୩ ବାଘ । ନୋ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଜୋନ୍ ବଡମାଲ ଗୋଳାବାରୁଦ କାରଖାନା ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରେ ବାରାହ ପାଇଁ ବସାଯାଇଥିବା ଫାସରେ ପଡ଼ି ବାଘର ମୃତ୍ୟୁ ନିଷିଦ୍ଧାଞ୍ଚଳର ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।

ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ ଲାଗିଛି ସାଇନ୍‌ ବୋର୍ଡ । ଲେଖାଯାଇଛି ନିଷିଦ୍ଧାଞ୍ଚଳ । ଗେଟରେ ସଶସ୍ତ୍ର ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ବି ଜଗି ରହିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ନୋ ଏଣ୍ଟ୍ରି ଜୋନ୍‌ ବଡମାଲ ଗୋଳାବାରୁଦ କାରଖାନାର ଚିତ୍ର । ଅନ୍ୟପଟେ ଦୁଇଟି ଗଛ ମଝିରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ତାରବାଡରେ ଫସି ମରିପଡିଛି କଲରାପତରିଆ ।

ବାରାହ ଶିକାର ପାଇଁ ବସାଯାଇଥିବା ଫାସରେ ପଡ଼ି ଏହି ୨ବର୍ଷ ବୟସର କଲରାପତରିଆ ବାଘର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ବାଘର ଗୋଡରୁ ପାଦ କଟି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥା । ସେପଟେ କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ବାଘ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାକୁ ବନବିଭାଗ ଅତି ହାଲୁକା ଭାବରେ ନେଉଥିବାରୁ ମର୍ମାହତ ହୋଇଛନ୍ତି ପଶୁପ୍ରେମୀ ।

ବଲାଙ୍ଗୀର ବଡମାଳ ଗୋଳାବାରୁଦ କାରଖାନା ଅଞ୍ଚଳରେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବାଘ ବୁଲୁଥିବା  ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା । ଏମିତିକି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ଏନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଖବର ପ୍ରସାରଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାନଯିବା ବିଭାଗୀୟ ଅବହେଳାକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରୁଛି ।

ପୂର୍ବରୁ ଯଦି ବନ ବିଭାଗ ଏଥି ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇଥାନ୍ତା, ତାହେଲେ ହୁଏତ ବାରାହ ଫାସରେ ପଡ଼ି ବାଘଟିର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନଥାନ୍ତା । ସେପଟେ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନଟି ଏତେ କଡ଼ା ସୁରକ୍ଷା ବଳୟ ଭିତରେ ଅଛି ସେଠି ଆରାମରେ ପଶି କେମିତି ଫାସ ବସାଇଲେ ଶିକାରୀ ? ଏଥିରେ କାରଖାନାର କୌଣସି କର୍ମଚାରୀ ସଂପୃକ୍ତ ଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି ।

   Related Posts