Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ : ପାଠ ପଢୁନଥିଲା ବୋଲି ୧୦ ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ଜିଅନ୍ତା ଜାଳିଦେଲା ବାପା, ପୋଡିଯାଇଛି ଶରୀରର ୬୫ ଭାଗ
  • ||

କଡ ଲେଉଟାଉଛି କରୋନା ! ବ୍ରିଟେନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଓ ନାଇଜେରିଆ ପରେ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲରେ ମିଳିଲା କୋଭିଡର ୩ ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍

24/12/2020 at 10:10 PM

ଲିସବନ୍‌ : କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ବିଶ୍ୱରେ ସଞ୍ଚରିବାର ବର୍ଷଟିଏ ବିତିଲାଣି। ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଭୂତାଣୁର ନୂଆନୂଆ ପ୍ରକାର ମିଳୁଥିବାର ଜଣାପଡିଲାଣି। ପ୍ରଥମେ ଦକ୍ଷିଣ ଓ ପୂର୍ବ ବ୍ରିଟେନରେ କରୋନା ନୂଆ ଭୂତାଣୁ ପ୍ରକାର ପ୍ରସାରୁଥିବା ନେଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଓ ନାଇଜେରିଆରୁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅଭିଯୋଗ ମିଳିଛି। ଏଥିରେ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ ଦେଶରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ୩ଟି ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ ବ୍ୟାପୁଥିବାର ସୂଚିତ କରିବା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଉଦବେଗଜନକ କରିଛି।

ପର୍ତ୍ତୁଗାଲରେ ଏବେ କୋଭିଡ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଆସିଛି। ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ଗୋଟିଏ କି ଦୁଇଟି ପ୍ରକାର ନୁହେଁ ୩ଟି ନୂଆ ପ୍ରକାରର ଭୂତାଣୁ ମିଳିଥିବାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂସ୍ଥାନର ଡିପାର୍ଚମେଣ୍ଟ ଅଫ ଇନଫେକ୍ସନ ଡିଜିଜ୍ ର ଜୋଆଓ ପାଉଲୋ ଗୋମେଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁଲବେନକିୟନ ଇନିଷ୍ଟେଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ ସାଇନ୍ସ (ଆଇଜିସି) ସହ ମିସି ସେ ନୂଆ ଷ୍ଚ୍ରେନର ଅଧ୍ୟାୟନ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ସେମାନେ ଏବେ କରୋନା ପ୍ରଥମ ଲହରରେ ମିଳିଥିବା ଭୂତାଣୁରେ ନୂଆ ଭେରିଏଣ୍ଟ ଥିଲେ କି ନା ତାହାର ସେମାନେ ଏବେ ସତ୍ୟାପନ କରୁଛନ୍ତି।

ଏହି ନୂଆ ପ୍ରକାର ଭୂତାଣୁ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମିଳିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଲାଗି ମଧ୍ୟ ଏହି ନୂଆ ପ୍ରକାର ଭୂତାଣୁ ଦାୟି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ତେବେ ଭୂତାଣୁ ମଣିଷଙ୍କଠାରେ ଆଡପ୍ସନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ରହୁଛି। ଏଣୁ ଏଭଳି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ। ପର୍ତ୍ତୁଗାଲରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୪ ହଜାର ୩୭୮ଟି ନୂଆ ମାମଲା ମିଳିଛି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୭୦ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ଏବେ ମୋଟ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ୩ଲକ୍ଷ ୮୭ ହଜାର ୬୩୬ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେହିପରି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୬ହଜାର ୪୧୩କୁ ଛୁଇଁଛି।

   Related Posts