Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨ଶହ ଅତିକ୍ରମ କଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୭୯୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୭୭୮୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଘରେ ପଶି ଲୁଟିଲେ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ଖସିଗଲେ, ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ମୁଖ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ରୁ ଜବତ ହେଲା ୯ଟି ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି ଲଫାପା, ବାନ୍ଧିନେଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ପାଟଣାରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପଥରରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବାଲିଅନ୍ତାରେ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀରେ ୪ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୫.୩୨ ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ କଣ୍ଟେନର-ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ମୌସୁମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସହକର୍ମୀ କହିଲେ, ‘ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଛି’
  • ||

ଭୟଙ୍କର ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ସୁଦାନରେ ତିନି ମାସ ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି: ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଘୋଷଣା

6/09/2020 at 2:00 PM

ସୁଦାନ ୦୬/୦୯:ସାଂଘାତିକ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ସୁଦାନ ଅଧିକାରୀ ଦେଶକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଇଲାକା ଭାବେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଜୁଲାଇ ମାସ ଶେଷରୁ ବନ୍ୟା ଜଳସ୍ତର ବଢ଼ୁଥିବାରୁ ପ୍ରାୟ ତିନି ମାସର ଇମରଜେନ୍ସି ଘୋଷଣା ହୋଇଛି। ଲଗାଣ ବର୍ଷା ପାଖାପାଖି ୧୦୦ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛି ଓ ୧୦୦,୦୦ରୁ ଅଧିକ ଘର ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଛି।

ରକ୍ଷା ଓ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ବୈଠକ ଆସନ୍ତାକାଲି (ଶୁକ୍ରବାର)ରେ ବସିବା ପରେ ଏହି ଘୋଷରା କରାଯାଇଛି। ପ୍ରମୁଖ ସରାକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଅଛନ୍ତି ଜେନେରାଲ ଉବଦେଲ ଫତହ ବୁରହାନ । ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ବନ୍ୟାର କାରଣ। ପଡୋଶୀ ଇଥିଓପିଆର ନୀଳ ନଦୀର ଜଳସ୍ତର ଅଗଷ୍ଟ ସୁଦ୍ଧା  ୧.୭୫ ମିଟରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଯାହାକି ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ଜଳସ୍ତରରେ ବୋଲି ଜଳସେଚନ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

୧୯୮୮ ବନ୍ୟାଠାରୁ ଏ ବନ୍ୟାର ଜଳସ୍ତର ଅଧିକ ଥିବା କୁହାଯାଇଛି। ସେତେବେଳେ ଏହି ବନ୍ୟା ପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟା ଘର ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ତା’ସହ ଲକ୍ଷେରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ବିସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲେ। ଶ୍ରମ ଓ ସାମାଜିକ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଲୀନ ଉଲ-ଶେଖ କହିଛନ୍ତି ଏହି ବନ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛି ଓ ଏଥିରେ ୪୬ ଜଣ ଆହାତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ୫୦୦,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ୧୦୦,୦୦ରୁ ଅଧିକ ଘର ପାଣିରେ ଭୁସୁଡି ପଡ଼ିଛି।

ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। କାରଣ ଅଗଷ୍ଟ ତୁଳନାରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା‌ ଅଛି। ରାଜଧାନୀ ଖାତୁର୍ର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ତଳେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ସହରର କିଛି ଜିଲ୍ଲାର ନିବାସୀଙ୍କୁ ନୀଳ ନଦୀର ଜଳକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବନ୍ଧ ତଥା ବ୍ୟାରିକେଡତ ତିଆରି କରିଥିଲେ। ଅନଲାଇନ୍ ଫୁଟେଜରୁ ଏହା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ସେନା ଲୋକଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ। ସହରରେ ବ୍ୟାରିକେଡ୍ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ପାହଡ଼ କାଟି ଥିଲେ।

କରୋନା ମହାମାରୀ କାଳରେ ସ୍ବଚ୍ଚ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ମହତ୍ବପୂଣ୍ର୍ର ବୋଲି ଓସିଏଚଏ କହିଛି। ବନ୍ୟା ୪୩ ସ୍କୁଲ ଓ ୨,୬୭୧ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧାକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଛି। ଏହା ସହ ଚାଷରେ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ଉପୁଜିଛି। ଓସିଏଚଏ ଅନ୍ତର୍ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସମୁଦାୟଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛି। କାରଣ ସୁଦାନ ପାଇଁ ୧.୬ ବିଲିଅନ ଆମରିକୀୟ ଡଲାରର ମାନବୀୟ ଯୋଜନାର ୪୪ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ରହିଛି।

ଗତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା ଓ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁ ସୁଦାନର ୧୮ଟି ପ୍ରଦେଶରେ ଜୁଲାଇ- ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ୭୮ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୬ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ।

   Related Posts