Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁଶିଲ ମୋଦି ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ, ରାମବିଳାସ ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଲା ବିଜେପି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌, କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ଓପି ପାଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବାଜିରାଉତ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଦୁଇ ଯୁବକ ଏବଂ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୫ ଜଣ ଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ ଗିରଫ, କୁବେର ଜଙ୍ଗଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅମାପ ସଂପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଭାରତ କ୍ରିକେଟ ଇତିହାସରେ ୩ ମହାନ କ୍ୟାପଟେନ୍ : ସମସ୍ତଙ୍କର ରହିଛି ଅଜବ ସଂଯୋଗ ଏବଂ ଗଜବ ରେକର୍ଡ

14/11/2020 at 4:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୧୧ : ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ୩ ମହାନ ଅଧିନାୟକ । ଯାହାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଟିମ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂଆ ପିଢିର କ୍ରିକେଟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି ।  ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଇତିହାସରେ ସଫଳତମ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ଏହି ୩ ଜଣଙ୍କ ନାଁ ସର୍ବଦା ଆଗରେ ରହିଆସିଛି । ସେମାନେ ହେଲେ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି, ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି । ପ୍ରଥମେ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏହାର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଥିଲେ , ପରେ ଧୋନୀ ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଲୁକ୍କାୟିତ ପ୍ରତିଭାକୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିବାରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିଭାଇ ଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପରମ୍ପରାକୁ ଆଗକୁ ବଢାଉଛନ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ୩ଟି ଯାକ ଫର୍ମାଟର ଅଧିନାୟକ ଥିବା ଭିରାଟ କୋହଲି ।

ତେବେ ୩ ଜଣ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଜବ ସଂଯୋଗ ରହିଛି ଏବଂ ତାହା ହେଉଛି ଦିନିକିଆରେ ୩ ଜଣଙ୍କର ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର ହେଉଛି ୧୮୩ ରନ୍ ।  ସମସ୍ତେ ଅଧିନାୟକ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଏହି ସର୍ବାଧିକ ସ୍କୋର ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଅଧିନାୟକ ଦାୟିତ୍ବ ତୁଲାଇବା ପରେ କେହି ବି ସେହି ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଛୁଇଁ ପାରିନାହାନ୍ତି । ବିରାଟ କୋହଲି ୨୦୧୨ରେ ବାଲାଂଦେଶରେ ଆୟୋଜିତ ଏସିଆ କପରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ୧୮୩ ରନର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲା । ଢାକାରେ ଖେଳା ଯାଇଥିବା ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଭାରତ ବିଶାଳ ୩୩୦ ରନର ପିଛାକରିଥିଲା । ବିରାଟ କୋହଲି ୧୪୮ ବଲରୁ ୧୮୩ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କୋହଲି ୨୪୮ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିସାରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ୪୩ଟି ଶତକ ଏବଂ ୫୮ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସାମିଲ ଅଛି ।

୧୯୯୯ରେ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଆଇସିସି ବିଶ୍ବକପରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ୧୫୮ ବଲରୁ ଦମଦାର ୧୮୩ ରନ ହାସଲ କରିଥିଲେ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି । ଯେଉଁଥିରେ ୧୭ ଚୌକା ଏବଂ ୭ ଛକା ସାମିଲ ଥିଲା । ଗାଙ୍ଗୁଲି ତାଙ୍କ କ୍ରିକେଟ କ୍ୟାରିୟରରେ ମୋଟ ୩୧୧ ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ୨୨ଟି ଶତକ ଏବଂ ୭୨ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସାମିଲ ଅଛି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ଉକ୍ତ ମ୍ୟାଚରେ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ ଏବଂ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକଦିବସୀୟ କ୍ରିକେଟର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ଭାଗିଦାରୀ ରେକର୍ଡ ରହିଛି । ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୨୦୦୩ରେ ଭାରତ ବିଶ୍ବକପ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା ।

୨୦୦୫ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ୧୮୩ ରନର ଧମାକାଦାର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ ଉକ୍ତ ମ୍ୟାଚରେ ସେ ନଟଆଉଟ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲେ । ଖାସ କଥା ହେଉଛି ସେଦିନ ଦୀପାବଳି ଥିଲା । ଛକା-ଚୌକାର ଆତସବାଜୀରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଦୀପାବଳି ଭେଟି ଦେଇଥିଲେ ଏମଏସ ଧୋନୀ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କ୍ରିକେଟ ଇତିହାସରେ ଧୋନୀଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ମାନାଯାଉଛି । ଧୋନୀ ତାଙ୍କ କ୍ରିକେଟ କ୍ୟାରିୟର ମଧ୍ୟରେ ୩୦୨ଟି ଦିନିକିଆ ଖେଳିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ୧୦ ଶତକ ଏବଂ ୬୬ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସାମିଲ ଅଛି । ଧୋନୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଭାରତ ୨୦୦୭ରେ ଟି-ଟ୍ବେଣ୍ଟି ବିଶ୍ବକପ ଏବଂ ୨୦୧୧ରେ ଦିନିକିଆ ବିଶ୍ବକପ ଜିତିଥିଲା । ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ରେ ଧୋନୀ ଦିନିକିଆ କ୍ରିକେଟରୁ ସନ୍ୟାସ ନେଇଥିଲେ । ମୋଟ ୧୯୯ଟି ମ୍ୟାଚରେ ଧୋନୀ ଅଧିନାୟକ ଦାୟୀତ୍ବ ତୁଲାଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତ ୧୧୦ଟି ମ୍ୟାଚରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି ।

   Related Posts