Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

RTIରୁ ହେଲା ଖୁଲାସା, ତିନି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା

24/10/2021 at 11:32 AM

ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ୨୪।୧୦ : ପଞ୍ଜାବର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ସିଂ ବାଦଲ , କ୍ୟାପଟେନ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ଓ ବର୍ତ୍ତମାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚରଣ ସିଂ ଚନ୍ନି ସେମାନଙ୍କ ୧୪ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଭିତରେ କେବଳ ବିଜ୍ଞାପନ ପାଇଁ ୨୪୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସୂଚନା ପଞ୍ଜାବ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଆର.ଟି.ଆଇ (ରାଇଟ ଟୁ ଇନଫରମେସନ ଆକ୍ଟ) ଅନ୍ତର୍ଗତ ସୂଚନା ଓ ଲୋକ ସଂପର୍କ ବିଭାଗ ସଚିବ ସଂଜୀବ ଗୋୟେଲ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଏହି ବିଜ୍ଞାପନରେ ଧାର୍ମିକ ଆୟୋଜନକୁ ଛାଡ଼ି କୋଭିଡ-୧୯ ବିଜ୍ଞାପନ, ଫତେହ ମିଶନର ବିଜ୍ଞାପନ , କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଜଳାପୋଡ଼ା ନ କରିବାପାଇଁ ବିଜ୍ଞାପନ ଏବଂ ଫସଲ କିଣା ପାଇଁ ବିଜ୍ଞାପନ ରହିଛି । ପଞ୍ଜାବର ଲୋକମାନେ ସମୟ ଅନୁସାରେ ବିଭିନ୍ନ ଟିକସ, ଫିସ୍, ଓ ଜୋରିମାନା ସରକାରଙ୍କୁ ପୈଠ କରନ୍ତି । ଏହି ସରକାରୀ ପାଣ୍ଠିକୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଆକାରରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଏ । ତେବେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କାର ଯଦି ପ୍ରତିବର୍ଷର ହିସାବ କରାଯାଏ , ତେବେ ପାଖାପାଖି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ।

ତେବେ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ, ୨୦୦୭-୦୮ ମଧ୍ୟରେ ୪.୬୮ କୋଟି, ୨୦୦୭-୦୮ ମଧ୍ୟରେ ୭.୭୬ କୋଟି, ୨୦୦୯-୧୦ ମଧ୍ୟରେ ୩.୫୨ କୋଟି, ୨୦୧୦-୦୯ ମଧ୍ୟରେ ୬ କୋଟି, ୨୦୧୧-୧୨ ମଧ୍ୟରେ ୬.୯୫ କୋଟି, ୨୦୧୨-୧୩ ମଧ୍ୟରେ ୭.୯୭ କୋଟି, ୨୦୧୩-୧୪ ମଧ୍ୟରେ ୧୫.୫୮ କୋଟି, ୨୦୧୪-୧୫ ମଧ୍ୟରେ ୬.୨୪ କୋଟି, ୨୦୧୫-୧୬ ମଧ୍ୟରେ ୨୯.୧୪ କୋଟି, ୨୦୧୬-୧୭ ମଧ୍ୟରେ ୬୫.୮୦ କୋଟି, ୨୦୧୭-୧୮ମଧ୍ୟରେ ୫.୭୭ କୋଟି, ୨୦୧୮-୧୯ ମଧ୍ୟରେ ୧୪.୨୪ କୋଟି, ୨୦୧୯-୨୦ ମଧ୍ୟରେ ୨୫.୩୧ କୋଟି, ୨୦୨୦-୨୧ ମଧ୍ୟରେ ୨୬.୭୦ କୋଟି ଓ ୨୦୨୧-୨୨ ରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୪.୬୨ କୋଟିଟଙ୍କା ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଇଛି।

   Related Posts