Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା : ହଳଦି ଗାଁରେ ପୁଣି ଥରେ ବାଘ ଆତଙ୍କ, ଭୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରର ୫ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ! ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ମୋହନା : ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ଭୟଙ୍କର ରୂପ, ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଏବେବି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ଚେଙ୍କ
  • ||
  • ଭିସୁଟର ୪୦ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ମାମଲା : କମ୍ପାନୀର ଦାବି-‘ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟରେ ତ୍ରୁଟି ନଥିଲା’
  • ||
  • ସୋନପୁର : ପଡୋଶୀଙ୍କ ସହ କଥା କଟାକଟିରୁ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ପୋଲିସକୁ ବାନ୍ଧିଲେ ଏବଂ ୨ଟି ଜିପ୍ ଜାଳିଦେଲେ ଉତ୍ତ୍ୟକ୍ତ ଲୋକେ
  • ||

କାଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ତିନିଟି ବଡ ଖବର: ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରି ହୋଇଥିବା ୭ଟି ଆବେଦନରୁ ୪ଟିରେ ତ୍ରୁଟି, ଜାତିସଂଘରେ ରୁଦ୍ଧଦ୍ବାର ବୈଠକ, ସୋମବାରରୁ ଘାଟୀରେ ଖୋଲିବ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ !

16/08/2019 at 6:42 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୧୬|୮; କାଶ୍ମୀରରେ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରି ହୋଇଥିବା ୭ଟି ଆବେଦନରୁ ୪ଟିରେ ତ୍ରୁଟି । ଆବେଦନକାରୀ ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ କରି ଆବେଦନ କଲେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଶୁଣାଣି ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ । ଏଥିସହ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ କଡ଼ା ଭାଷାରେ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି । ସେପଟେ ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରରେ ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ଉଠାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଆଉ କିଛି ସମୟ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁହାରିକୁ ଚୀନ ସମର୍ଥନ କରିବା ପରେ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ବସିଛି ।  …

କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆବେଦନରେ ତ୍ରୁଟି । ଏ ସଂପର୍କିତ ୭ଟି ଆବେଦନରୁ ୪ଟି ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ । ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ୍ ରଞ୍ଜନ ଗୋଗୋଇ, ଜଷ୍ଟିସ ଏସ୍.ଏ.ବୋବଡେ ଓ ଜଷ୍ଟିସ ଏସ୍.ଏ.ନାଜିରଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ । ଆଇନଜୀବୀ ଏମ୍ . ଏଲ୍ ଶର୍ମାଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ପ୍ରଧାନବିଚାରପତି କହିଥିଲେ ଆବେଦନ ପଢି ମୁଁ କିଛି ବୁଝିପାରିଲିନି । ଗମ୍ଭୀର ମାମଲାରେ ଏହା କିଭଳି ଆବେଦନ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି । ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ କଡା ଭାଷାରେ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଏହା ଉପରେ ସାନି ଆବେଦନ କରାଗଲେ ଯାଇ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଶୁଣାଣି ହୋଇପାରେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ । ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରରେ ଯୋଗାଯୋଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ଉଠାଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଆଉ କିଛି ସମୟ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ।

ଏପଟେ ଘାଟିରେ ସ୍ଥିତି ଧିରେ ଧିରେ ସୁଧୁରୁଛି । ଆସନ୍ତା ସୋମବାରରୁ ଶ୍ରୀନଗରରେ ସରକାରୀ ଅଫିସ ଖୋଲିବ । ଶ୍ରୀନଗରରେ ଏବେବି ଫୋନ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଉପରେ କଟକଣା ରହିଛି । ସେପଟେ ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରରେ  ସ୍ଥିତି ନେଇ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ । କହିଛନ୍ତି ୨୨ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୧୨ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ  ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିଛି ।  ଆଜିଠାରୁ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟଳୟଗୁଡିକ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ଫୋନ୍‌ ଯୋଗାଯୋଗ ଧିରେଧିରେ ଖୋଲି ଦିଆଯିବ । ଲ୍ୟାଣ୍ଡଲାଇନ୍‌ ଖୋଲିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି । ୩୭୦ ଉଠିବା ପରଠାରୁ ଘାଟିରେ କାହାର ଜଣଙ୍କର ବି ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ରୁଦ୍ଧଦ୍ବାର ବୈଠକ । ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁହାରିକୁ ଚୀନ ସମର୍ଥନ କରିବା ପରେ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ବସିଛି । କେବଳ ପାକିସ୍ତାନର ଦାବିର ଇଜ୍ଜତ ରଖିବା ଲାଗି ଏପରି ରୁଦ୍ଧଦ୍ବାର ବୈଠକ ଆୟୋଜନ କରିଛି ଚୀନ । ଏହି ବୈଠକର କୌଣସି ପରିମାଣ ବାହାରିବନି, କୌଣସି ରିଜଲ୍ୟୁସନ ହେବନି , କୌଣସି ଭୋଟିଂ ହେବନି କି କୌଣସି ରେକର୍ଡ ରହିବନି । ତେଣୁ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକକୁ ନେଇ ଭାରତ ବିଲକୁଲ ଚିନ୍ତିତ ନୁହେଁ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆଉ ଏକ ଝଟକା ଦେଇଛି ଆମେରିକା । ଆମେରିକା କେରୀ ଲୁଗର ବର୍ମନ ଆକ୍ଟ ଅନୁସାରେ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟକୁ ଅଧା କରିଦେଇଛି ।

   Related Posts