Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ମାର୍ଚ୍ଚ ପହିଲାରୁ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ, ଯଦି ଆପଣ ଟିକା ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ପୂରା ପ୍ରକ୍ରିୟା

25/02/2021 at 3:26 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୫।୨: ମାର୍ଚ୍ଚ ପହିଲାରୁ କରୋନା ଟିକାକରଣର ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୬୦ ଏବଂ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବ, ଯେଉଁମାନେ କୌଣସି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିବେ । ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ ସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ସହ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ତାରିଖରୁ ଟଙ୍କା ଦେଇ ମଧ୍ୟ ଟିକା ନେଇପାରିବେ ।  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବସିଥିବା କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ ପାଇଁ କିପରି କରିବେ ପଞ୍ଜୀକରଣ :

– ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି । ସେପଟେ ଭୋଟର ତାଲିକା ଆଧାରରେ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ନିଜସ୍ବ ପଞ୍ଜିକରଣର ବିକଳ୍ପ ରହିଛି ।

– ନିଜସ୍ବ ପଞ୍ଜୀକରଣର ବିକଳ୍ପ କେବଳ ଅନଲାଇନ୍ ଚ୍ୟାନେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସୀମିତ ରହିବ ନାହିଁ କାରଣ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହଜ ହେବ ନାହିଁ । କୋ-ୱିନ୍, ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ବ୍ୟତୀତ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ସାଧାରଣ ସେବା କେନ୍ଦ୍ରରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ । ଏହି ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ କୌଣସି ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବନାହିଁ ।

– ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କୋ-ୱିନ୍ ଆପ୍ ର ଏକ ନୂତନ ସଂସ୍କରଣ ଲଞ୍ଚ୍ କରାଯିବ । ଯେଉଁଠାରେ ସାଧାରଣଲୋକ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଲଗ୍ ଇନ୍ ଏବଂ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରର କରିପାରିବେ । ଏବେ ଟିକା ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଆଇଡି ଦେଇ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ ।

– ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଫଟୋ ଆଇଡିର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବ । ଅନ୍ୟ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଡାକ୍ତରୀ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ।

– ସରକାର ପ୍ରଥମରୁ ଅନ୍ୟ ରୋଗର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ସହିତ ଏକ ଫର୍ମ ଜାରି କରିପାରନ୍ତି, ଯାହା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ଏବଂ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଟୀକାକରଣ ସମୟରେ ଏହି ଫର୍ମ ଦେଖାଇବା ଜରୁରୀ ।

– ଟୀକାକରଣର ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ବୁକିଂ ଏବଂ ଓପନ୍ ସ୍ଲଟ୍ ମଧ୍ୟ ରହିବ ।

ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଟିକା ସ୍ଥାନ ଏବଂ ସମୟ ବାଛିପାରିବେ । କିନ୍ତୁ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଏବଂ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ଏହାସହ ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରୋଗ ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କୁ ଟିକା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ।

   Related Posts