Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଲା କୃଷକ ସଂଗଠନ
  • ||
  • ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ କଙ୍ଗାରୁ ଚିତ୍, ଚମକିଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୧୧ ରନରେ ହରାଇଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||
  • ଆଜି ପ୍ରଥମ ଟି୨୦ : ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ କଡା ଟକ୍କର ଦେବ ଭାରତ, ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିର ଫାଇଦା ନେବ ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||

ଆଉ ଗୋଟିଏ କୋଟିଆ ! ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳର ଅପହଞ୍ଚ ଇଲାକା

13/06/2018 at 10:00 AM

ଏ ହେଉଛି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା କୋରୁକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ଗାଁ । ହେଲେ ଏହି ଗାଁକୁ ଯିବା ଲାଗି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରୁ ସିଧା ସଳଖ ରାସ୍ତା ଟିଏ ଏଯାଏ ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରି ନାହି । ଏଠାକାର ଆଦିବାସି ଲୋକେ ପ୍ରତିଦିନ ଆନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଦେଶର ସିଲେରୁ ନଦୀ ପାରି ହୋଇ ଯିବା ଆସିବା କରନ୍ତି । ହେଲେ ସରକାରି ସହାୟତା ଲାଗି ସେମାନଙ୍କୁ କୋରୁକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ହେଲେ ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା ଯିବାକୁ ପଡେ । ଏହା ସହ ପିଲାଙ୍କ ଜାତିଗତ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ଓ ଜମିଜମା କାମ ଲାଗି ମୋଟୁ ତହସିଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ହେଲେ ୨୦୦ କିଲୋମିଟର ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡେ । ସରକାରଙ୍କ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ଲାଗି ଏମାନଙ୍କୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଯିବାକୁ ପଡେ ।
କେବଳ ଏତିକିରେ ଶେଷ ହୋଇ ନାହି ଏହି ଆଦିବାସିଙ୍କ ଦୁଖଃ କେନ୍ଦୁଗୁଡା ପଡି ସିମାନ୍ତ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗୁଣ୍ଠାବେଡା, ପାପୁଲୁର, କୁର୍ମାନୁର, ଦୋରାଗୁଡା, ନୁଆଗୁଡା ଓ ରାଲେଗୁଡା ପଞ୍ଚାୟତର ଅନେକ ଆଦିବାସି ଗାଁର ଅବସ୍ତା ଏକାପରି । କେଉଁଠି ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ମାନେ ଏହି ସବୁ ଗାଁକୁ ଯାଉ ନାହାନ୍ତି ତୋ ଆଉ କେଉଁଠି ମାସ ମାସ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଶିକ୍ଷକ ଯାଉନାହାନ୍ତି ।ଅନେକ ଗାଁରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୃହ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିବା ବେଳେ ତାହାର ମରାମତି ମଧ୍ୟ ହେଉନାହି । ଫଳରେ ଏହି ଅଞ୍ଛଳର ଆଦିବାସି ପିଲାଏ ଶିକ୍ଷାର ଆଲୁଅ ଠାରୁ ଦୁରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି । ଇନ୍ଦିରା ଆବାସ ଘର ହେଉ ବା ବିଜୁ ପକ୍କା ଘର ଯୋଜନା ସେସବୁ ଏହି ଆଦିବାସିଙ୍କ ଲାଗି ସାତ ସପନ । କାରଣ କୌଣସି ସରକାରି ବାବୁଙ୍କ କେବେ ବି ପାଦ ପଡି ନାହି କେନ୍ଦୁଗୁଡା ଗାଁରେ ।
ରାସ୍ତା ଘାଟ ନଥିବାରୁ ପ୍ରତିଦିନ ଏଭଳି ବିପଦ ଶଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ତାରେ ଦେଶି ଡଙ୍ଗାରେ ଲୋକ ସିଲେରୁ ନଦୀ ପାରି ହୁଅନ୍ତି । ବର୍ଷା ଦିନେ ଅନେକ ଥର ଏଠାରେ ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ହୋଇ ଲୋକଙ୍କ ଧନ ଜୀବନ ହାନି ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି । ତେବେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଦୁରବସ୍ତାକୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ସରକାରି ଯୋଜନା ଠିକ ଭାବେ ପହଞ୍ଚି ପାରୁ ନାହି । ତେବେ ଗୁରୁପ୍ରିୟା ସେତୁ ନିର୍ମାଣ ହେବା ପରେ ସବୁକିଛିର ସମାଧାନ ହୋଇଯିବ ।

   Related Posts