Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ବଦଳିଲା ୨୭ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ନିୟମ : ୭ମ ବେତନ କମିଶନ ପରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର

8/02/2019 at 6:31 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୮/୨ : ସେୟାର ବଜାରରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅମଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୭ ବର୍ଷ ଧରି ରହିଥିବା ନିୟମ ଓ କଟକଣାକୁ ମୋଦି ସରକାର ବଦଳାଇବା ସହ କୋହଳ କରିଛନ୍ତି | ୧୯୯୨ ମସିହାରେ ଏହି ନିୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଗ୍ରୁପ ଏ ଏବଂ ବିର ଅଧିକାରୀ ସେୟାର, ଡିବେଂଚୁଏର ବା ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ଫଣ୍ଡରେ ଯଦି ୫୦ ହଜାର କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ହେବ | କିନ୍ତୁ ନୂଆ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ସୀମାକୁ ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଛି | ଏହି ରାଶିରେ ଏବେ ୫ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି | ସି ଏବଂ ଡି ଗ୍ରୁପର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ସୀମା ୨୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ରହିଛି |


ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ଆସିବାପରେ ଗ୍ରୁପ ଏ ଏବଂ ବି ର ଅଧିକାରୀ ନିଜର ୬ ମାସର ଦରମା ସେୟାର ବଜାରରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ | ସପ୍ତମ ବେତନ କମିଶନ ଲାଗୁ ହେବାପରେ ଏସବୁ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି | ସପ୍ତମ ବେତନ କମିଶନ ଲାଗୁ ହେବାପରେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦରମା କେତେ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି |


ସେୟାର ବଜାରରେ ବିନିଯୋଗ ପରେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ ଦେବାକୁ ହେବ | ଇକୋନୋମିକ୍ସ ଟାଇମ୍ସର ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସୂଚନା ସରକାରଙ୍କ ନୋଟିଫିକେସନରେ ଜାରି କରାଯାଇଛି |


କ’ଣ ରହିଛି କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦାବି :

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତଳିଆ କର୍ମଚାରୀ ନିଜର ପୁରା ଦରମା, ୧୮ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ସ୍କେଲ ୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଫିଟମେଣ୍ଟ ଫେକ୍ଟର ବଢ଼ାଇ ପାରନ୍ତି |


ଏଜି ଅଫିସ ସିଭିଲ ଆକାଉଣ୍ଟସ ବ୍ରଦରହୁଡ଼ର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହରିଶଙ୍କର ତିୱାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସପ୍ତମ ବେତନ କମିଶନ ଲାଗୁ ହେବାପରେ ଅଫିସରଙ୍କ ତୁଳନାରେ ତଳିଆ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ବହୁତ କମ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି | ତଳିଆ ସ୍ଥରର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଫିଟମେଣ୍ଟ ଫେକ୍ଟର ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବଢାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ହରିଶଙ୍କର ତିୱାରୀ |

   Related Posts