Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୟ ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୦୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସପୋରରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର: ଲସ୍କର କମାଣ୍ଡର ସମେତ ୩ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ
  • ||
  • ଆମେରିକା-ମେକ୍ସିକୋ ସୀମାରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ, ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ ଆଖିବୁଜା ଗୁଳିମାଡରେ ୧୮ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯୋଗ ଦିବସ, ଏବର୍ଷର ଥିମ୍ ‘ୟୋଗା ଫର ୱେଲନେସ୍’
  • ||
  • ଆଜିଠୁ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍ ମୋଡ୍‌ରେ ଟିକାକରଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଦୈନିକ ୩ ଲକ୍ଷ ଭାକସିନେସନ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍
  • ||

ସୋଆରେ ସରିଲା ୨୬ ତମ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସ, ପୁଣି ୨୦୧୯ରେ କେରଳରେ ହେବ, ବିଦାୟ ବେଳାରେ ନାଚ ଗୀତରେ ମାତିଲେ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନୀ

31/12/2018 at 3:36 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୩୧|୧୨: ସରିଲା ୨୬ ତମ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଗ୍ୟାନ କଂଗ୍ରେସ । ପୁଣି ୨୦୧୯ ରେ କେରଳ ରେ ହେବ । ତେବେ ଯିବା ପୁର୍ବରୁ ଶିଶୁ ବିଗ୍ୟାନୀ ମାନେ ସେ।ଆ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ନିଜର ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରସମ୍ପରା ର ଛାପ ଛାଡ଼ିଦେଇଯାଇଛନ୍ତି । ଆଜି ଏସିଆ ଓ ଗଲ୍ଫ ଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ନିଜ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶର ଟ୍ରାଡ଼ିସନାଲ ବେଶପେ।ଷାକ କୁ ପିନ୍ଧି ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲେ ,ସେଲଫି ନେଇଥିଲେ । ଭୁବନେଶ୍ବର ସିଟି ବୁଲିଥିଲେ । ଆଉ ନାଚିଲେ ଓ ଗାଇଲେ । ଥ୍ରୀ ଚିୟରସ  ସାଇନ୍ସ ପାଇଁ ଦେଇଥିଲେ ନାରା ।

୨୬ ତମ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସ ଶେଷ ହେ।ଇଛି । କାଲି ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରିଯି​ବେ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନୀ ମାନେ । ତେବେ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ।ଆ ଅଡ଼ିଟରିଅମରେ ହୋଇଛି ଜବରଦସ୍ତ ଡ଼୍ୟାନସ । ନିଜେ ଶିଖିବା ଓ ଅନ୍ୟକୁ ଶିଖାଇବା ପରେ କରୁଛନ୍ତି ମଜା ମସ୍ତି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଷ୍ଟେଟ ର ପିଲାମାନେ ଏ ନାଚ ଗୀତର ଭରପୁର ମଜା ନେଇଥିଲେ । ପଞ୍ଜାବୀର ଭାଙ୍ଗଡ଼ା, ହିଟ୍ ଆସାମୀୟ। ସଙ୍ଗ, ଓଡ଼ିଶାର ସମ୍ବଲପୁରୀ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମରାଠୀ ଗୀତରେ ଆଜି ସମସ୍ତେ ଝୁମିଛନ୍ତି । ଅଧିକାଂଶ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ କହିବା କଥା ସେ।ଆ କ୍ୟାମ୍ପସ ଛାଡ଼ି ତାଙ୍କୁ ଯିବାକୁ ଇଛା ହେଉନାହିଁ । ସେ।ଆର ହସପିଟାଲିଟି ଓ ପରିବେଷ ତାଙ୍କୁ ଭାରି ଭଲ ଲାଗିଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମନରେ ଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବାର ମୌକା ମିଳିଥିଲା । ଯାହାକି ଭୁଲି ହେବ ନାହିଁ ବେ।ଲି କହିଛନ୍ତି । ଏଠାକୁ ଆସିଥିବା ଶିକ୍ଷକମାନେ ବି ୨୬ ତମ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସ ସଫଳ ହେ।ଇଛି ବେ।ଲି କହିଛନ୍ତି । ଆଗକୁ ପିଲାମାନେ ଗବେଷଣା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମନ ଆଗ୍ରହର ସହ ଲଗାଇବେ ବେ।ଲି କହିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ଡ଼୍ୟ।ନସ ବ୍ୟତୀତ ସବୁ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନୀ ନିଜ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶର ପାରମ୍ପାରିକ ପେ।ଷାକ ପିନ୍ଧିଥିଲେ । ଯାହାକି ଥିଲା ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଆଟ୍ରାକସନ୍ । ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀର, ମିଜେ।ରାମ,ଅରୁଣାଞ୍ଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଭଳି ରାଜ୍ୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ତାଙ୍କ ବେଶପେ।ଷାକ ଲାଗି ସମସ୍ତଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ । ଏପରି ହେବା ଦ୍ବ।ରା ପରସ୍ପରର କଲଚର, ଭାଷା ଓ ପେ।ଷାକ ବିଷୟରେ ଡ଼ାଇରେକ୍ଟ ନଲେଜ୍ ମିଳିଥିଲା ସମସ୍ତଙ୍କୁ । ବିଦାୟ ବେଳେ ପରସ୍ପର ସହ ସେଲଫି ନେବାକୁ ଭୁଲି ନଥିଲେ କେହି । ସିଗନେଚର ପଏଣ୍ଟରେ ନିଜର ହସ୍ତାକ୍ଷର ଛାଡ଼ିଥିଲେ ସବୁ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନୀ । ଥ୍ରୀ ଚିୟରସ  ସାଇନ୍ସ ପାଇଁ ଦେଇଥିଲେ ନାରା ।

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଶେଷ ହେବା ପରେ ସମସ୍ତେ ସିଟି ଟୁରରେ ଯାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବିଦାୟ ବେଳକୁ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନୀ ମୁହଁରେ ଯେତିକି ଖୁସି ଓ ଆତ୍ନବିଶ୍ବାସ ଥିଲା ସେତିକି ଦୁଃଖ ବି ଥିଲା । କାରଣ କାଲିଠୁ ବହୁଡ଼ିବେ ସମ​ସ୍ତେ । ଯାହାବି ହେଉ ୨୬ ତମ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସ ସଫଳ ହେ।ଇଛି ବେ।ଲି ସମସ୍ତଙ୍କ ସଙ୍କେତ ଥିଲା ।

   Related Posts