Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ ବାହିନୀର ସ୍ଵପ୍ନ ଧୂଳିସାତ: ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ବାଦଶାହା, ଭାରତକୁ ୮ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ବିଶ୍ଵ ଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିଆନସିପ୍‌ ଜିତିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆଜି ୩୭୫ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବନ୍ଦିତା ପରିଡ଼ା ହେଲେ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ସଭାନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ୟୁକେ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଝଟକା, ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ଆବେଦନ ଖାରଜ, ଏବେ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ପଡିବ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୋରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଜବତ ହେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୫ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ଦଲାଲ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା : ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନରେ ବୁଲାଇଲେ କଳାକନା, ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ପରେ ଲୋକେ ମାନୁନାହାନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ, ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ବିପଦ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୦% ହ୍ରାସ ହେବ ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ସିଲାବସ୍ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ଭାଲୁ ହାବୁଡରେ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍,୧୩୫୮ ମୃତ
  • ||

୨୬ ତମ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସ : ପୂର୍ବଭାରତରେ ଓଡ଼ିଶା ଏବେ ହୋଇଛି ନଲେଜ୍ ହବ କହିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

27/12/2018 at 6:12 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୭|୧୨: ଉଦଘାଟିତ  ହୋଇଛି ୨୬ ତମ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସ।ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଓଡିଶାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିବା ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି । ୨୯ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ ୭ଟି କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ସମେତ ୧୦ଟି ଆସିଆନ ଓ ୫ଟି ଗଲ୍‌ଫ ରାଷ୍ଟ୍ରର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏଠାରେ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି  ବିଜ୍ଞାନର ବାର୍ତ୍ତା। 

ଜୟ ବିଜ୍ଞାନ। ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି କୁନିକୁନି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ। ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ୨୬ ତମ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସ। ଭୁବନେଶ୍ବର ସୋଆ ଡିମଡ ୟୁନିଭର୍‌ସିଟି ପରିସରରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ। ବିଜ୍ଞାନ ଆଗେଇଲେ ‌ଦେଶ ଆଗେଇବ। ଖୁସିର କଥା ପୂର୍ବଭାରତରେ ଓଡ଼ିଶା ଏବେ ହୋଇଛି ନଲେଜ୍‌ ହବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ।

କୁନି ବୌଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କୁ ସକାଳ ସକାଳୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଚେତନତା ରାଲିରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ନିଜ ନିଜ ରାଜ୍ୟର ବେଶ ଭୁଷା ହୋଇ ବିଜ୍ଞାନର ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିଥିଲେ। ୨୯ଟି ରାଜ୍ୟ ଓ ୭ଟି କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ସମେତ ୧୦ଟି ଆସିଆନ ଓ ୫ଟି ଗଲ୍‌ଫ ରାଷ୍ଟ୍ରର ୮୦୦ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି ୮୦ ଟି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ସାଙ୍ଗକୁ ୭ ଟି ଆକ୍ଟିଭିଟିସେଣ୍ଟର ରେ ନିଜନିଜର ଦକ୍ଷତା ପ୍ରତିପାଦନ କରୁଛନ୍ତି ଏହି କୁନି ବୌଜ୍ଞାନିକ ମାନେ। ଏଥରର ଥିମ୍‌ ରହିଛି ସାଇନ୍‌ସ ଟେକ୍‌ନୋଲୋଜି ଆଣ୍ଡ ଇନୋଭେସନ ଫର ଏ କ୍ଲିନ, ଗ୍ରୀନ ଆଣ୍ଡ ହେଲଦି ନେସନ।

୨୦୦୫ ପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଶିଶୁ ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆୟୋଜିତ ହେଉଛି। ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଭାଗ ନେଇ ଆଗକୁ ଜଣେ ଜଣେ ସଫଳ ବୈଜ୍ଞାନିକ ହେବା​ରେ ପ୍ରେରଣା ପାଇଛନ୍ତି ଏହି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ

୩୧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ଦିନ ଧରି ଚାଲିବ ଏହି ବିଜ୍ଞାନ କଂଗ୍ରେସ।

   Related Posts