Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୩୦୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୫ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କଳିଙ୍ଗ ଝୋଟ କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ, ମେସିନରେ ଚାପି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଘରୋଇ କଳି ହେଲା କାଳ, ଦାଦାର ଛୁରାମାଡ଼଼ରେ ଝିଆରୀ ଆହତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ କରାଯାଉଛି ସାନିଟାଇଜ୍
  • ||
  • ବ୍ରିଜରେ ଝୁଲିଛି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା, କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ପାଇଁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||

୨୬/୧୧ ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାର ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ ତହବ୍ବୁର ରାଣାକୁ ଅଣାଯିବ ଭାରତ !

14/01/2019 at 3:43 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୧ : ୨୦୦୮ ମସିହା ନଭେମ୍ବର ୨୬ ତାରିଖରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା | ଆକ୍ରମଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ତହବ୍ବୁର ହୁସେନ ରାଣାକୁ ଭାରତକୁ ଅଣାଯାଇପାରେ | ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା ଜେଲରେ ସଜା କାଟୁଛି | ଆମେରିକା ଜେଲର ତାର ସଜା ସରିବା ପୂର୍ବରୁ ରାଣାକୁ ଭାରତକୁ ଅଣାଯିବ ବୋଲି ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି |

ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣରେ ୧୭୪ ରୁ ଅଧିକ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ | ମୃତକ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ | ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ୫୮ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ରାଣାକୁ ଆମେରିକା ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଥିଲା | ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ତାକୁ ଆମେରିକା କୋର୍ଟ ଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଥିଲେ |

ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ରାଣାକୁ ଭାରତକୁ ପ୍ରତ୍ୟାର୍ପଣ କରିବା ପାଇଁ ୨୬/୧୧ ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣର କାରଣ ଦର୍ଶାଯାଇପାରିବନାହିଁ | କାରଣ ଆମେରିକାରେ ଜଣକୁ ଗୋଟିଏ ଦୋଷ ପାଇଁ ଦୁଇଥର ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇପାରିବନାହିଁ | ଯେହେତୁ ରାଣା ଆମେରିକା ଜେଲରେ ସଜା କାଟୁଛି ତାକୁ ଭାରତ ଆଣି ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ | ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ରାଣାକୁ ଭାରତକୁ ଆଣିବା ଟିକିଏ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ |

ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଅପରାଧର ଦ୍ୱାହି ଦେଇ ଭାରତ ରାଣାକୁ ଭାରତକୁ ଆଣିବାପାଇଁ ଅପିଲ କରିପାରେ | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା କଲେଜ ଏବଂ ଚାବଡ଼ ହାଉସେଜ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ରାଣା ବିରୋଧରେ ରହିଛି | ଏହାଛଡା ରାଣା ବିରୋଧରେ କିଛି ମିଥ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ରହିଛି | ଏହିସବୁ ମାମଲାକୁ ଅଧାର କରି ରାଣାକୁ ଭାରତ ଅଣାଯାଇପାରେ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି |

ଭାରତ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନଙ୍କ ସହ ମିଶି ଜରୁରୀ ଦସ୍ତାବିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ପୁରା କରୁଛି | ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ସମ୍ଭବ ରାଣାକୁ ଭାରତକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି | ତେବେ ଆମେରିକାର ଜଟିଳ କାର୍ଯ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ନ୍ୟାୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହିସାବରେ କାଗଜପତ୍ର କାମ ଠିକ ସମୟରେ ପୁରା କରିବା ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ଚେତାବନୀ ସଦୃଶ |

ମୁମ୍ବାଇ ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣର ୧୦ ବର୍ଷ ସମ୍ପୂର୍ଣ ହେବାପରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଟ୍ୱିଟ କରିଥିଲେ | ଟ୍ୱିଟରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, “ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଆମେରିକା ଭାରତବାସୀଙ୍କ ସହ ଛିଡା ହୋଇଛି | ଆମେ କେବେହେଲେ ଆତଙ୍କୀଙ୍କୁ ଜିତିବାକୁ ଦେବୁନାହିଁ |” ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଛଡା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ମାଇକ ପୋମ୍ପିୟୋ ମଧ୍ୟ ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଡିତ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବାବଦରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ପାଖାପାଖି ୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କା (୫୦ ଲକ୍ଷ ଡଲାର) ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ |

   Related Posts