Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ଅପରାଧୀର ଛୁରା ମାଡରେ ଅପରାଧୀ ମୃତ
  • ||
  • ବାଙ୍କୀରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବୋମାମାଡରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର ନୟାକୋଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣିଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ହତ୍ୟା ପରେ ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ସହ ନିଜ ଦେହରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଢାଳି ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୬୯୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ପୁଣି ବର୍ଷାର ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଆମେରିକୀୟ ନୌସେନା ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁଆସୁଣୀ ଛକରେ ସିରିଜ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ଇ-ଟିକେଟ୍ ଓ ତତ୍କାଳ ସେବା ଦୂରୁପଯୋଗ ରୋକିବାକୁ ସାରା ଦେଶରେ ଆରପିଏଫର ‘ଅପରେସନ ଥଣ୍ଡର’, ଧରାପଡିଲେ ୪ଶହ ଦଲାଲ, ମିଳିଲା ସଫ୍ଟୱେର

14/06/2019 at 9:35 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪।୬: ରେଳବାଇର ଇ-ଟିକେଟ୍ ଓ ତତ୍କାଳ ସେବାର ଦୂରୁପଯୋଗ ରୋକିବାକୁ ରେଳ ସୁରକ୍ଷା ବଳ ଆରପିଏଫ ସାରା ଦେଶରେ ଚଳାଇଛି ଅପରେସନ ଥଣ଼୍ଡର। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶର ୨୫୦ରୁ ଅଧିକ ସହରରେ ଆରପିଏଫ ଚଢଉ କରିଥିବା ବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ୪ଶହ ଦଲାଲଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।  ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରୁ ୨୨ ହଜାର ୨୫୩ଟି ରେଳ ଟିକେଟ୍ ସମେତ ରେଳବାଇ ଟିକେଟ୍ ବିକ୍ରି ପ୍ରଣାଳୀ ହ୍ୟାକ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ସଫ୍ଟୱେରକୁ ମଧ୍ୟ ଜବତ କରାଯାଇଥିବା  କହିଛନ୍ତି ଆରପିଏଫ ଡିଜି ଅଋଣ କୁମାର।

ରେଳବାଇ ଆଇଟି ସେଲ ସହଯୋଗରେ ଚଳା ଯାଇଥିବା ଏହି ଅପରେସନରେ ଏକକାଳୀନ ୩୩୮ ସ୍ଥାନରେ ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଆରପିଏଫ ରେଡ କରିଥିଲା। ଏହି ରେଡ ବେଳେ ୩୬ଲକ୍ଷ ୯୧ ହଜାର ୫୮୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ୨୨ହଜାର ୨୫୩ଟି ଟିକେଟ୍ ଜବତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସବୁ ଟିକେଟରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଯାତ୍ରା ହେବାର ଥିଲା।

ଆରପିଏଫ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଋଣ କୁମାର ଅନୁଷ୍ଠିତ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସୂଚନା ଦେଇ ରେଳବାଇ ନିମନ୍ତେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ସବୁଠାରୁ ବ୍ୟସ୍ତତମ ସମୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଏବେ ବିବାହ ଋତୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ରେଳ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଆବାଗମନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଫଳରେ ରେଳରେ ଯାତ୍ରୀ ଭିଡ ବଢୁଥିବା ବେଳେ କିଛି ଅସାମାଜିକ ତତ୍ୱ ରେଳଯାତ୍ରାର ସମସ୍ୟାରୁ ସେମାନଙ୍କର ଫାଇଦା କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଜବତ ଟିକେଟକୁ ଦଲାଲ ମାନେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିକି  ୩ କୋଟି ୭୯ ଲକ୍ଷ ୮୦୩ ଟଙ୍କା ଲାଭ କମାଇଥାନ୍ତେ। ତେବେ ତା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆରପିଏଫ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠଯୋଗୁ ଟିକେଟ ରାକେଟର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ ହୋଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ଆରପିଏଫ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ।

ଏଥିରେ କୋଲକାତାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୫୧ ଜଣ ରେଳ ଟିକେଟ୍ ଦଲାଲଙ୍କୁ ଗିରଫକରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଛତିଶଗଡ ବିଳାଶପୁରରୁ ୪୧ଜଣ ଦଲାଲା ଗିରଫ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହାଛଡା ରାଜସ୍ଥାନ କୋଟାରୁ ଆରପିଏଫ ରେଳବାଇ ନେଟୱାର୍କ ହ୍ୟାକ୍ ପାଇଁ ଦଲାଲ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଏଏନଏମଏସ/ରେଡମିର୍ଚ୍ଚି ସଫ୍ଟୱେରକୁ ମଧ୍ୟ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସଫ୍ଟୱେର ଦ୍ୱାରା ଦଲାଲମାନେ ରେଳବାଇ ଟିକେଟ୍ ବିକ୍ରି ପ୍ରଣାଳୀ ହ୍ୟାକ୍ କରି ନିଜ ଟିକେଟ୍ କରାଇ ନେଉଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ୩୮୭ ୟୁଜର ଆଇଡିକୁ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିପାଇଁ ଜାରୀ ରେଳ ଟିକେଟ୍ କୁ ଅମାନ୍ୟ କରିଦିଆଯାଇଥିବା ଅଋଣ କୁମାର କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts