Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର କରୁଣ ଚିତ୍ର : ହସ୍ପିଟାଲରେ ବେଡ୍ ନାହିଁ, ଫୁଟ୍ ପାଥ୍‌ରେ ଶୋଇଛନ୍ତି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସଙ୍କଟ, ରାଉରକେଲା ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ପଠାଗଲା ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସଙ୍କଟ, ଯାଜପୁରରୁ ବିଶାଖାପାଟଣା ଓ ପୁଣେ ଗଲା ୨ଟି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଅନୁଗୋଳ ଜିଲ୍ଲାର ୨ଟି ମ୍ୟୁନିସିପାଲଟି ସଟଡାଉନ୍, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଘୋଷଣା ହେଲା ନବମିଶ୍ର କଲୋନୀ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଅଫିସରେ ସର୍ଜନ ଓ OAPF ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମାଡ ଘଟଣା, ଉଭୟଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କଲେ ଏସପି
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଟିମ୍‌ର ଚଢାଉ, ଟ୍ରକ୍‌ରୁ ୫ ଲକ୍ଷ ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ
  • ||
  • କରୋନା ବେଲଗାମ୍, ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କେସ୍, ୨୨୬୩ ମୃତ
  • ||
  • ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ହେଲେ ମଞ୍ଚ କଳାକାର ରତିକାନ୍ତ ବେହେରା, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଚୋରା ବନ୍ଧୁକ କାରବାର, ମାଡିବସିଲା ପୋଲିସ, ପିସ୍ତଲ ଜବତ
  • ||
  • ସଂକ୍ରମଣ ସାଙ୍ଘାତିକ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୬୨୧୫ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ଓଡିଶାରେ ଜନ୍ମ ହେଉଥିବା ଶିଶୁର ମୁଣ୍ଡରେ ୨୫ହଜାର ଟଙ୍କାର ଋଣ, ବିରୋଧୀ କହିଲେ ସରକାର ନିଜେ ଖଣି ଚଲାଇଲେ ବଢିବ ନିଜସ୍ବ ଆୟ

29/06/2019 at 6:05 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୨୯|୬: ରାଜ୍ୟର ଋଣଭାର ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଏମିତିକି ଏବେ ଜନ୍ମ ହେବା ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ୨୫ହଜାର ଟଙ୍କାର ଋଣ ବୋଝ ମୁଣ୍ଡାଇଛି । ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ରାଜ୍ୟ ବଜେଟକୁ ଦେଖିଲେ ରାଜ୍ୟର ଋଣ ୧ଲକ୍ଷ ୬ହଜାର କୋଟି ଛୁଇଁବ । ବିତ୍ତୀୟ ପରିଚାଳନା ସୀମା ଭିତରେ ଅଛି ବୋଲି ସରକାର ସଫେଇ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ବିରୋଧୀ କିନ୍ତୁ ମାନିବାକୁ ନାରାଜ୍‌ । ସରକାର ଆୟ ନବଢ଼ାଇ ଋଣ ବଢ଼ାଇ ଚାଲିଥିବାରୁ ବିକାଶ କେମିତି ହେବ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି  ବିରୋଧୀ । ସେପଟେ କାଳିଆ ପାଇଁ ବ୍ୟୟ ବରାଦ ପରିମାଣକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଉପୁଜିଲାଣି ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ । କାହିଁକି ଚାଲନ୍ତୁ ଦେଖିବା । ….

୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ରାଜ୍ୟ ବଜେଟକୁ ଦେଖିଲେ ରାଜ୍ୟର ଋଣ ୧ଲକ୍ଷ ୬ହଜାର କୋଟି ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି । ଏମିତିରେ ଏବେ ଜନ୍ମ ହେଲା ଶିଶୁ ମୁଣ୍ଡରେ ବି ୨୫ହଜାର ଟଙ୍କାର ଋଣ ବୋଝ ରହିବ ।  ସରକାର ଆୟ ନବଢ଼ାଇ ଋଣ ବଢ଼ାଇ ଚାଲିଥିବାରୁ ବିକାଶ କେମିତି ହେବ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି  ବିରୋଧୀ । ହେଲେ ସରକାରଙ୍କ କହିବା କଥା ରାଜ୍ୟ ନିଜସ୍ବ ଆୟ ୪୫ହଜାର ୫ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅଂଶ ହେଉଛି ୬୯ହଜାର ୭୬୬କୋଟି ଟଙ୍କା । ସରକାର ଏଥର ୨୩ହଜାର ୭୩୪କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ କରିବେ ।

ଏମିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି କାହିଁକି ଓଡ଼ିଶାର ନିଜସ୍ବ ଆୟ ବଢ଼ୁନି । କାହିଁକି ଖୋଲାବଜାରରୁ ଋଣ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ସରକାର । ବିରୋଧୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶ, ଯଦି ସରକାର ବେସରକାରୀ କମ୍ପାନୀଙ୍କୁ ଖଣି ନଦେଇ ନିଜ ହାତରେ ଚଲାନ୍ତେ ତାହେଲେ ଋଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ନ୍ତା ନାହିଁ । ସଞ୍ଜୀବ ହୋତା କମିଟି ସୁପାରିଶ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାର ଖଣିଗୁଡ଼ିକୁ ନିଜ ହାତରେ ରଖିଲେ ସେଥିରୁ ୫୦ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ ହୋଇପାରନ୍ତା । ଖଣିଥିବା ଜମି ଉପରେ ଟିକସ ଲଗାଇଲେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ୨୦ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ରାଜସ୍ବ ମିଳିପାରନ୍ତା । ଅର୍ଥାତ କେବଳ ଖଣିରୁ ବର୍ଷକୁ ୭୦ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇପାରନ୍ତେ ସରକାର ।

ସେପଟେ ସରକାରଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ହେଲା,  ଚଳିତ ବର୍ଷ ୨୩ହଜାର ୭୩୪କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣ ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ନାହିଁ । କାରଣ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଋଣ ପରିଶୋଧରେ ସ୍ବଚ୍ଛତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସମସ୍ତ ଋଣ ଅର୍ଥକୁ ଭି୍ତ୍ତିଭୂମି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିନିଯୋଗ କରାଯାଉଛି । ତେଣୁ ଆର୍ଥିକ ବିକାଶରେ ଏହା ବାଧକ ସାଜିବନି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ ।

ଏଠି ଆମେ ଯଦି ଦେଖିବା ତାହେଲେ, ୨୦୦୦ ମସିହା ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଅମଳରେ ରାଜ୍ୟ ମୁଣ୍ଡରେ ମାତ୍ର ୧୮ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଋଣଭାର ଥିଲା । ସେତେବେଳ ଓଡିଶା ବିକ୍ରି ହୋଇଗଲା ବୋଲି ଚିତ୍କାର କରୁଥିଲେ ବିଜେଡି ନେତାଏ । ହେଲେ ଏବେ ବିଜେଡି ଶାସନର ୧୯ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟ ଋଣଭାର ୬ଗୁଣ ବଢ଼ିଲାଣି । ସେପଟେ କାଳିଆ ଯୋଜନାରେ ବ୍ୟୟ ବରାଦକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଲାଣି ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ ।

ଏଥିପାଇଁ ବରାଦ ହୋଇଥିବା ୫ହଜାର ୬ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ୭୫ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ୨ଟି କିସ୍ତିକୁ ମଧ୍ୟ ନିଅଣ୍ଟ  । ତେଣୁ ଆଗକୁ ଯୋଜନା କିଭଳି ଚାଲିବ ତାକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ସଂଦେହ କରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ ।

   Related Posts