Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୋରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଜବତ ହେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୫ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ଦଲାଲ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା : ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନରେ ବୁଲାଇଲେ କଳାକନା, ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ପରେ ଲୋକେ ମାନୁନାହାନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ, ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ବିପଦ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୦% ହ୍ରାସ ହେବ ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ସିଲାବସ୍ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ଭାଲୁ ହାବୁଡରେ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍,୧୩୫୮ ମୃତ
  • ||
  • ଥରିଲା ପାକିସ୍ତାନ, ୪.୫ ତୀବ୍ରତାର ଭୂକମ୍ପ ଝଟକା ଅନୁଭୂତ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୪୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ହ୍ରାସ ପରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୪୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସୋର : କଏଦୀଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବେକ ଓ ଆଖି ପତାରେ ରହିଛି କ୍ଷତ ଚିହ୍ନ
  • ||

ଏହି ଯୁବକଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ବଦଳରେ ବାହାରୁଛି ରକ୍ତ : ରହସ୍ୟ ନା ଆଉ କିଛି, ଜାଣନ୍ତୁ

29/12/2018 at 3:26 PM

ରକ୍ତର କାନ୍ଦ କାନ୍ଦୁଥିବା କଥା ଆପଣମାନେ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ | ଏନେଇ ଏକ ବହୁତ ପୁରୁଣା ଢଗ ମଧ୍ୟ ରହିଛି | ତେବେ ଏମିତି ଲୋକେ ରାଗିକି ହିଁ କହିଥାନ୍ତି | ଏହି ଢଗ ଏକ ଅଭିଶାପ ସଦୃଶ୍ୟ | କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯିଏ ସତରେ କାନ୍ଦିଲେ ତାଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ବଦଳା ରକ୍ତ ବୋହିଥାଏ | ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ରୋଗ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି | ତେବେ ତାଙ୍କର ଏହି ରୋଗ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେଇଛି |

୨୨ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଏହି ଯୁବକଙ୍କ ଆଖିରୁ ଦୁଇ ଥର ରକ୍ତ ବହିଛି | ଏନେଇ ସେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଥିଲେ | ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କର କିଛି ଟେଷ୍ଟ କରିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ରିପୋର୍ଟରେ ସବୁକିଛି ଠିକ ଥିବା ଜଣାପଡିଥିଲା | ଯାହାକୁ ନେଇ ଡାକ୍ତର ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ | ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଆଖିରୁ ରକ୍ତ ବାହାରୁଥିବା ରୋଗକୁ ହେମୋଲୋକ୍ରିୟା କୁହାଯାଇଥାଏ | ଏହି ରୋଗର ଏନେକ କାରଣ ରହିଛି | କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୁବକଙ୍କ ଆଖିରୁ କେଉଁ କାରଣରୁ ରକ୍ତ ବାହାରୁଚି ତାହା ଡାକ୍ତର ଜାଣିପାରିନଥିଲେ |ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ହେମୋଲୋକ୍ରିୟା ରୋଗୀଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଜାଗାରେ ରକ୍ତ ବାହାରିଥାଏ |

ଏହି ଯୁବକ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ପୋର୍ଟ ବ୍ଲେୟାରର ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବର ଆଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଇନ୍ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସକୁ ଯାଇଥିଲେ | ଏହି ମେଡିକାଲ ଉତ୍ତର ସେଂଟିନାଲଠୁ ମାତ୍ର ଅଳ୍ପ ଦୂରରେ ରହିଛି | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ ମାସରେ ଜଣେ ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକ ଏହି ଦ୍ବୀପକୁ ଯାଇଥିଲେ | ସେଠାରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏହି ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ | ହତ୍ୟା ପରେ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ବାଲିରେ ପୋତି ଦେଇଥିଲେ | ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିପାରିନଥିଲା |

ସେଠାକାର ଡାକ୍ତର ଯୁବକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରିଥିଲେ | ତେବେ ଏଭଳି ହେଉଥିବାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଡାକ୍ତର ମଧ୍ୟ ଜାଣି ପାରିନଥିଲା | ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଯୁବକଙ୍କ ଶରୀର ସମସ୍ତ ଅଙ୍ଗ ଠିକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି | ଡାକ୍ତର ଅନୁଯାୟୀ, ଆଖିରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରମଣ, ସୁଜନ, ଆଖି ପାଖରେ ଟ୍ୟୁମର କିମ୍ବା ନାକରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲେ ଆଖିରୁ ଲୁହ ବଦଳରେ ରକ୍ତ ବାହାରିଥାଏ |

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆଖିରେ ଟ୍ୟୁମର ହୋଇଥିବା ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ ଆଖିରୁ ରକ୍ତ ବୋହୁଥିବା ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଇଂଲଣ୍ଡର ଏକ ମାଗାଜିନରେ ଭରିଥିଲା |

   Related Posts