Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

କାଉଁଣ୍ଟିଂର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଏନଡିଏର ଡିନର ପାର୍ଟି, ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୨୨ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଭେଟିଲେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ

21/05/2019 at 6:56 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨୧|୫: ଦିନକ ପରେ ଆସିବ ସର୍ବବୃହତ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଭୋଟିଂ ଫଳାଫଳ । ଭୋଟ୍‌ ଗଣତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି  । ଦେଶର  ଅଧିକାଂଶ ଏକଜିଟ୍‌ ପୋଲ ଏନ୍‌ଡିଏ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହୁମତ ପାଇବ ବୋଲି ଆକଳନ  ବି କରିସାରିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏହି  ଆକଳନକୁ କିନ୍ତୁ ବିରୋଧୀ ମାନିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହନ୍ତି । ଗୁରୁବାର ଭୋଟ୍‌ ଗଣତି ପରେ ହିଁ ଏକଜିଟ୍‌ ଓ ଏକଜାଟ୍‌ ଫଳ ଉପରେ ମୋହର ବାଜିବ । ଭୋଟ୍‌ ଗଣତି ପୂର୍ବରୁ କିନ୍ତୁ ନେତାଙ୍କ ଧଡକନ୍‌ ବଢିଗଲାଣି । ସେପଟେ ଏକଜିଟ୍‌ ପୋଲକୁ ନେଇ ଉଲ୍ଲସିତ ଥିବା ବିଜେପି, ତାର ଏନ୍‌ଡିଏ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଡିନର ପାର୍ଟି ଡାକିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଏନ୍‌ଡିଓ ବହୁମତ ପାଇଲେ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେବାର ରହିଛି ।

ଏକଜିଟ୍‌ ପୋଲକୁ ନେଇ ଉଲ୍ଲସିତ ବିଜେପି । ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏକାଠି ହେଉଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ କରିବେ ଆଲୋଚନା । ଏହାପରେ ରାତିରେ ଅଛି ବିଜେପିର ନୈଶ ଭୋଜି। ବିଜେପି ସଭାପତି ଅମିତ୍‌ ଶାହା ଦେଉଛନ୍ତି ନୈଶଭୋଜି । ଏନ୍‌ଡିଏର ସହଯୋଗୀ ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହେଉଛନ୍ତି । ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍‌ର ଆକଳନ ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଅମିତ୍‌ ଶାହାଙ୍କ ବୈଠକ ଓ ଡିନର ପାର୍ଟି । ଏହି ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି, ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର, ଶିବସେନା ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଧବ ଠାକ୍ ରେ ଏବଂ ଲୋକ ଜନଶକ୍ତି ପାର୍ଟି ମୁଖ୍ୟ ରାମ ବିଳାସ ପାଶୱାନ୍ ଯୋଗ ଦେବେ ।

 ସେପଟେ ୨୨ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଏବେବି ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବରେ। ବିରୋଧୀ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ଏକତା ପ୍ରଦର୍ଶନରେ ଲାଗି ପଡ଼ିଛନ୍ତି। ଏଥର ଝୁଲା ଲୋକସଭା ଅନୁମାନ କରି ବିରୋଧୀ ଦଳମାନେ ବିକଳ୍ପ ସରକାର ପାଇଁ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଚଳାଇଛନ୍ତି।  । କନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁସନ କ୍ଲବରେ ନିର୍ବାଚନ ଓ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ପରେ ଚନ୍ଦ୍ରବାବୁଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି ୨୨ ବିରୋଧୀ ଦଳ । ପ୍ରତି ଇଭିଏମ୍‌ ସହ ଭିଭିପାଟର ପେପର ସ୍ଲିପ୍ କୁ ମେଳାଇବା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଦାବି କରୁଥିଲେ। ଏବେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି  ଯେଉଁ ୫ଟି ଇଭିଏମ୍‌ ଓ ଭିଭିପାଟ୍‌ ମେଳ କରାଯିବ ସେ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଗଣତି ଆରମ୍ଭ କରାଯାଉ । ସେପଟେ ଏହାକୁ ବିରୋଧୀ ଦଳଙ୍କ ହତାଶା ବୋଧ ବୋଲି କହିଛି ବିଜେପି ।

ଏପଟେ ଇଭି ଏମ ସହିତ ଭିଭିପାଟର ଶହେ ପ୍ରତିଶତ ମେଳ କରାଇବାନେଇ ଏକ ଜନସ୍ବାର୍ଥ ମାମଲାକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ । ଏହାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ଅପ୍ରେଲ ୮ରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରେ ଯେକୌଣସି ୫ଟି ଇଭିଏମ ସହିତ ଭିଭିପାଟକୁ ମେଳ କରାଯିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ।

   Related Posts