Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଶିଷ୍ଟ ଶ୍ରମିକ ନେତା ଲଳିତ ନାୟକଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଗୁଡ଼ା ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ , ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା, SIT ତଦନ୍ତରେ ହାଇକୋର୍ଟ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ- ବିଜେଡି
  • ||
  • ଶଙ୍ଖ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ଯୁବକ ନିଖୋଜ, ୪ ଜଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ତାଳପଦର ବିଜୁ ସେତୁ ଭୁଶୁଡିବା ଘଟଣା: ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଏସ୍‌ଡିଓ ଅସିତ ପାତ୍ର ଗିରଫ
  • ||

ରେଳ ଧାରଣାରେ କରୋନା କଣ୍ଟା: ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ୨୦୦ ଟ୍ରେନ୍ ବାତିଲ, ଯାତ୍ରୀ ସଂଖ୍ୟା ୪୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଛି

20/03/2020 at 8:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦।୩: ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ବହୁ କ୍ଷତି ସହୁଛି। ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଯାତାୟତ ସୀମିତ ରଖିବା ପାଇଁ ୨୦୦ ଟ୍ରେନ୍ ବାତିଲ ହୋଇଛି କିମ୍ବା ଅଟକାଯାଇଛି | ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ରେଳବାଇର ଅତି କମରେ ୪୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି ଘଟିଛି। ଏହି କ୍ଷତି ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି |

ମାର୍ଚ୍ଚରେ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ଟିକେଟ୍ ବାତିଲ କରାଯାଉଛି। ଏହି ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତର ରେଳ ଜୋନ୍ ର ୧୨.୨୯ ଲକ୍ଷ ଟିକେଟ୍ ବାତିଲ କରାଯାଇଥିଲା | ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୧ରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଟିକେଟ୍ ବାତିଲ ହାର ୩୧-୩୨% ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ପୂର୍ବରୁ ଏହି ମାସରେ ସାଧାରଣ ପୁନଃ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଅଧୀନରେ ଏହି ହାର ୧୭% ଥିଲା | ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମୋଟ୍ କ୍ଷତି ୪୦% ରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି। ଉତ୍ତର ରେଳ ଏହି ଜୋନ୍ ର ୮୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଟିକେଟ୍ ଫେରସ୍ତ କରିଛି।

ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ ତାରିଖ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟାରୁ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସଂରକ୍ଷିତ ଏବଂ ସଂରକ୍ଷିତ ଶ୍ରେଣୀରେ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ ଉପରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ରିହାତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଆଦେଶ ଜାରି ରହିବ | ଏହା ଏଥିପାଇଁ କରାଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ବାରା ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଅନାବଶ୍ୟକ ଯାତ୍ରା କରିବାରୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ | ରେଳବାଇରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ପ୍ରଭାବ ସମ୍ପର୍କରେ ରେଳ ବୋର୍ଡ ସଂସଦୀୟ ପ୍ୟାନେଲକୁ ଏକ ଉପସ୍ଥାପନା ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ଯେ, ରେଳବାଇରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିପଦ ପରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬୩% ବାତିଲ କରାଯାଇଛି।

ଅତୀତରେ ଯାତାୟାତକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ରେଳବାଇ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକେଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ୬ ଟି ବିଭାଗର ଷ୍ଟେସନରେ ୬ ରୁ ୫୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ରେଳ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ମୁମ୍ବାଇ, ଭଦୋଦରା, ଅହମ୍ମଦାବାଦ, ରତଲାମ, ରାଜକୋଟ, ଭାବନଗର ଡିଭିଜନର ରେଳ ଷ୍ଟେସନଗୁଡିକରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୦ ପରିବର୍ତ୍ତେ ୫୦ ଟଙ୍କାରେ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକେଟ୍ ମିଳିବ | ଏହି ନିୟମ ୧୬ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଛି |

   Related Posts