Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

୨୦ ଲକ୍ଷ ପକ୍କା ଘର ବାଣ୍ଟିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା: ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ୫ ଘରର ଓ୍ବାର୍କଅର୍ଡର ବଣ୍ଟା…

8/02/2020 at 10:10 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୮/୧: ପୁଣି ଆବାସ ବିବାଦ । ୨୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ପାଳନ ଅବସରରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ ପକ୍କା ଘର ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଘରର କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ବଣ୍ଟା । ୩ ବର୍ଷରେ ଘର କାମ ସାରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି ସରକାର । ହଲେ ଏହାକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ବୟାନବାଜି । ବିରୋଧୀଙ୍କ ଯୁକ୍ତି ,ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟରେ ୧୪ ଲକ୍ଷ ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧୀକାରୀ ଧରାପଡ଼ିଛନ୍ତି । ସରକାର ଯେଉଁ କେନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନାକୁ ନିଜର କହି ବାହା ବାହା ନେବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି , ତାହା କରିବାକୁ ଦିଆଯିବନି । ସେପଟେ ଯୋଜନାର ସଫଳତା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ପୁରଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା କଥା କହି ଜବାବ ରଖିଛି ବିଜେଡି।

ସରକାରଙ୍କ ୨୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ ପକ୍କା ଘର ବାଣ୍ଟିବେ । ବିଜୁ ଜୟନ୍ତୀରୁ ଘର ବାଣ୍ଟିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ । ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଏଥିପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେବ। ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ସେଦିନ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲା ଗସ୍ତକରି ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଉତ୍ସବରେ ବିଜୁ ପକ୍କାଘର କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ବାଣ୍ଟିବେ । ସରକାର ବାଣ୍ଟିବେ କିନ୍ତୁ ବିଜୁ ଜୟନ୍ତିରୁ ବଣ୍ଟାଗଲା ବୋଲି ବାର୍ତ୍ତା ଯିବ । ଯେହେତୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ ବିଜୁ ଜୟନ୍ତୀରୁ ଆବାସ ଲାଗି କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ଦେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ ସେଥିପାଇଁ ଆଗୁଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବୈଠକ ଡାକି ଆଲୋଚନା ସାରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ସବୁ ପଞ୍ଚାୟରେ ଥିବା କଚା ଘରକୁ ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପକ୍କା ଘରରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ।

ଆଗକୁ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ । ତା ପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଘର ବାଣ୍ଟି ଲୋକଙ୍କ ନିକଟତର ହେବେ । ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ। ସରକାର ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଥିବା ଘର କେଉଁ ଯୋଜନାର। ଏହା କେନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଘର ନା ବିଜୁ ପକ୍କାଘର ଯୋଜନାର ଘର । ବିଜେପି କହିଛି ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ କାର୍ଯ୍ୟାଦେଶ ବାଣ୍ଟି କାମ ଆରମ୍ଭ କଲେଣି। ଓଡିଶାରେ ତାହା ହୋଇପାରିନି । ଆବାସ ତାଲିକାରେ ଜାଲିଆତି ଯୋଗୁଁ ୧୪ ଲକ୍ଷ ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରର ଆବାସ ଯୋଜନାକୁ ଯଦି ନିଜ ଯୋଜନା କହି ନିଜ ଦଳୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ତେବେ ରାଜନୈତିକ ଲଢେଇ ହେବ । ଆଉ କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ରାଜ୍ୟରେ ଆବାସ ଯୋଜନା କେଳେଙ୍କାରୀ ଯୋଜନା ହୋଇସାରିଛି। ସେପଟେ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେବାକୁ ଯାଇ ବିଜେଡି କହିଛି ଯୋଜନା ଭଲ କାମ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସମ୍ମାନୀତ କରିଛନ୍ତି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୫ ତାରିଖରୁ ଘର ବଣ୍ଟା ହେବ । ହେଲେ ତା ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ରାଜନୈତିକ ଆରୋପ ପ୍ରତ୍ୟାରୋପ ରୋଚକ ମୋଡ ନେବାକୁ ଯାଉଛି ।

   Related Posts