Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଆଜିଠାରୁ ୧୫ ଦିନ ସମ୍ବଲପୁର ବାର୍ ବନ୍ଦ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ସୋର : ସରିଥିଲା ନିର୍ବନ୍ଧ, ହେଲେ ପଡିପାରିଲାନି ହାତଗଣ୍ଠି, ଶେଷରେ କାହିଁକି ଝୁଲିପଡିଲେ ଯୁବତୀ ?
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରୁ ଇନ୍ଦୋର ଯାଉଛନ୍ତି ୧୩ ଜୀବଜନ୍ତୁ, ଧଳା ବାଘୁଣୀ ଓ କଳା ବାଘ ସାମିଲ
  • ||
  • ସୋର : ରୂପା ରାଧାକୃଷ୍ଣ ମୂର୍ତ୍ତି ନେଇଗଲେ ଚୋର, ସୁନା-ରୂପା ଅଳଙ୍କାର ବି ଲୁଟ୍
  • ||
  • କଟକ : କୁମ୍ଭମେଳା ଫେରନ୍ତା ୧୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ରେଳ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଯାଞ୍ଚ କଡାକଡି
  • ||
  • ଆଠମଲ୍ଲିକ : ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପ୍ରତିବାଦ, ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ
  • ||
  • ପୁରୀ : ସ୍ବଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନେଇ ହେବ ପୁରୀର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାହିଯାତ, କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଉପରେ ରହିବ ନଜର
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ପୋଲିସ-ନକ୍ସଲ ଗୁଳିବିନମୟ : ଜଣେ ନିହତ, ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମହୁଲ ବୋଝେଇ ମିନିଟ୍ରକ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଅଟକ
  • ||
  • ସ୍ବଳ୍ପ ସଂଖ୍ୟକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନେଇ ହେବ ପୁରୀର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାହିଯାତ, କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଉପରେ ରହିବ ନଜର
  • ||

ବାଲାକୋଟ୍ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌କୁ ୨ ବର୍ଷ : ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ପଶି ତାଣ୍ଡବ ଲୀଳା ରଚିଥିଲା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା, ନିପାତ ହୋଇଥିଲେ ୨୫୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ

26/02/2021 at 3:29 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୦୨ : ଭାରତର ଇତିହାସରେ ବାଲାକୋଟ୍‌ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ ଏକ ପୃଷ୍ଠା ହୋଇ ରହିବ । ଶତ୍ରୁ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନ ଭିତରେ ପଶି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ବୋମା ମାଡ ଏବଂ ଶହ ଶହ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିହତ କରିବା ଭଳି ସାହସିକତା ଦେଖାଇଥିଲା ଭାରତୀୟ ସେନା । ଶୁକ୍ରବାର ବାଲାକୋଟ୍‌ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌କୁ ୨ ବର୍ଷ ପୂରିଛି । ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ନିଆଁହୁଳା ପାଲଟିଥିଲା ଭାରତୀୟ ସେନା । ଅପେକ୍ଷା ଥିଲା ସୁଯୋଗକୁ ।

IAFs Mirage-2000s carried out an air strike on a Jaish-e-Mohammed (JeM) terrorist camp in Pakistan’s

ସେହି ସୁଯୋଗ ଆସି ପହଞ୍ଚିଥିଲା ୨୦୧୯ ମସିହା ଫେବୃଆରୀ ୨୬ ତାରିଖ । ରାତି ପାହିବା ଆଗରୁ ପାକିସ୍ତାନ ସୀମା ଭିତରେ ପଶି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବଙ୍କର ଉପରେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ କରିଥିଲା ଭାରତୀୟ ସେନା । ଏହି ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ ପରେ ଥରହର ହୋଇଥିଲା ପୂରା ପାକିସ୍ତାନ । ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ରେ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ଶହ ଶହ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ । ଭାରତୀୟ ସେନାର ବୀର ଜବାନମାନେ ପାକିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ପଶି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବଙ୍କର ଉପରେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ କରିଥିଲା ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏ ବାବଦରେ ସୁରାକ୍‌ ଟିକେ ମଧ୍ୟ ମିଳିନଥିଲା ।

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏହି ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ରେ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନର ୨୫୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ । ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ବୀରର ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ବିସ୍ଫୋରଣର ପ୍ରତିଶୋଧ ଥିଲା ବାଲାକୋଟ୍‌ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ । ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ତାରିଖରେ ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ପୁଲଓ୍ବାମା ଜିଲ୍ଲାରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟାଇଥିଲା ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ । ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୪୨ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଜବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । ପୁଲଓ୍ବାମା ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ସାରା ଦେଶରେ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖା ଦେଇଥିଲା । ଦେଶବାସୀ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ଅପିଲ କରିଥିଲେ ।

picture of jaish-e-mohammed  jem  facility destroyed by indian ar force strikes in balakot  pakistan

ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣର ମାତ୍ର ୧୨ ତିନ ପରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ବାଲାକୋଟ୍‌ରେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ କରି ପାକିସ୍ତାନକୁ ଚମକାଇଦେଇଥିଲା । ପ୍ରତକ୍ଷଦର୍ଶୀମାନେ କହିଥିଲେ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ ଭୟଙ୍କର ଥିଲା । ଲାଗୁଥିଲା ଯେମିତି ଭୂମିକମ୍ପରେ ଥରହର ହେଉଛି ପାକିସ୍ତାନ । ରାତି ୩ଟାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଆକ୍ରମଣ । ମାତ୍ର ୯୦ ସେକେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ମିଶନ ପୁରା କରିଥିଲା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା । ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ମୋଟ ୧୨ଟି ଲଢୁଆ ମିରାଜ୍‌ ବିମାନ ପଠାଇଥିଲା ଭାରତୀୟ ସେନା ।

   Related Posts