Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||
  • କଟକ : ଟ୍ରେନିଂ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଆସି କଟକ ଷ୍ଟେସନରେ ଯବାନ ନିଖୋଜ, ସ୍ବିଚ୍ ଅଫ୍ ଆସୁଛି ମୋବାଇଲ୍
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଝାରସୁଗୁଡା କୋଲାବିରା ଅଞ୍ଚଳରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଭାଙ୍ଗିଲେ ଘର ପାଚେରୀ
  • ||

ପାରାଦୀପରେ ଲାଗିଛି ନୌସେନାର ୨ଟି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ – ସାଧାରଣ ଲୋକ ଦେଖିବାକୁ ପାଉଛନ୍ତି ସୁଯୋଗ

24/11/2019 at 9:23 PM

ପାରାଦୀପ ୨୪।୧୧ –   ଡିସେମ୍ବର ୪, ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଦିବସ । ଏହି ଉପଲକ୍ଷେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି ନୌସପ୍ତାହ । ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ବିଶେଷ କରି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନୌସେନା ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରାଇବାକୁ  ପାରାଦୀପରେ ଲାଗିଛି ୨ଟି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ, INS ରାଣା ଏବଂ INS ଘଡିଆଲ । ଆଜି ଏବଂ ଆସନ୍ତାକାଲି ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ପୋତ ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ ।…

ଭାରତର ୭୫ଶହ କିଲୋମିଟ ଉପକୂଳର ସୁରକ୍ଷା। ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଶତ୍ରୁରର ପ୍ରତିଟି ଗତିବିଧିକୁ ନାପାକ କରିବାର କ୍ଷମତା। ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ଭାରତର ରଣନୀତିକୁ ଯେଉଁମାନେ ଅଞ୍ଜାମ ଦିଅନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ଭାରତର ଶକ୍ତିଶାଳି ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ । ପାରାଦ୍ବୀପ ବନ୍ଦରରେ ଲାଗିଛି ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ଦୁଇ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଆଇଏନଏସ ରାଣା ଏବଂ ଆଇଏନଏସ ଘଡ଼ିଆଳ । ଡିସେମ୍ବର ୪ ତାରିଖରେ ନୌସେନା ଦିବସ ଉପଲ୍ଲକ୍ଷେ ଏହି ଦୁଇ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ପାରାଦୀପ ଆସିଛି । ଏହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନାହିଁନଥିବା ଉତ୍ସାହ । ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସହ ସ୍କୁଲ କଲେଜର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଜାହାଜ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ଉପକରଣ ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି ।

ଆଇଏନଏସ ରାଣା ଏବଂ ଆଇଏନଏସ ଘଡ଼ିଆଲ ବିଶାଖାପାଟଣା ସ୍ଥିତ ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ନାଭାଲ କମାଣ୍ଡ ଅଧୀନରେ ରହିଛି । ସୋଭିଏତ ରୁଷ ନିର୍ମିତ ଆଇଏନଏସ ରାଣା ପ୍ରଥମେ ୧୯୮୨ରେ ନୌସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ପରେ ସ୍ବେଦେଶୀ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ଏହାର ନବୀକରଣ କରାଯାଇଛି । ସେହିପରି ଆଇଏନଏସ ଘଡ଼ିଆଲ ହେଉଛି ଆଉ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ, ଯାହା ଉଭୟ ଜଳ ଆଉ ସ୍ଥଳ ଭାଗରେ ନିଜର ରଣକୌଶଳ ଦେଖାଇପାରେ । ବିଶେଷ କରି ସୁନାମୀ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ଏହା ରିଲିଫ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହାୟତା କରିଥାଏ ।      

ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ବିଶ୍ବର ଚତୁର୍ଥ ବିଶାଳ ନୌବାହିନୀର । ରାଜପୁତ୍-କ୍ଲାସ୍ ଡେଷ୍ଟ୍ରୟର ଆଇଏନଏସ ରାଣା ଏବଂ ମଗର-କ୍ଲାସ୍ ୱାରସିପ୍ ଆଇଏନଏସ ଘଡ଼ିଆଲ ଏହାର ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ଯୁଦ୍ଧଜାହାଜ।

   Related Posts