Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସର ଉତ୍ପତି ତଦନ୍ତ ଲାଗି ଚୀନ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଲେ WHO ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ

10/07/2020 at 5:29 PM

ବେଜିଂ ୧୦।୭: ବୈଶ୍ୱିକ ମହାମାରୀ କୋଭିଡ-୧୯ର ଉତ୍ପତି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଲାଗି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ (ଡବ୍ଲୁଏଚଓ)ଙ୍କ ଦୁଇ ସଦସୀୟ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ଶୁକ୍ରବାର ଚୀନ୍‌ ରାଜଧାନୀ ବେଜିଂରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଭିଯାନ ମନେ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏଥିଲାଗି ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ୨ ଦିନ ବେଜିଂରେ ଅବସ୍ଥାନ କରିବେ। ଚୀନ୍‌ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିବା ଏହି ଦୁଇ ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ପଶୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣକ ମହାମାରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞ ବୋଲି ଜାତିସଂଘ କହିଛନ୍ତି।

ଉଭୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅଂଶ ବିଶେଷ ରହିବେ। ମହାମାରୀ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ବ୍ୟାପିଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି ନା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ବିକଶିତ ହୋଇଛି ନା ରୋକିବାକୁ ଟିକା। ଏଣୁ ଭୂତାଣୁର ଉତ୍ପତି ଏ ଦିଗରେ ମାର୍ଗ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆଶାପୋଷଣ କରୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟପ୍ରଣାଳୀରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରି ଆମେରିକା ନିଜୁ ସଙ୍ଗଠନରୁ ଦୂରେଇ ନେଇଛି।

ରାଜନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମଧ୍ୟ ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଚୀନ୍‌ ଗସ୍ତକୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେ କରାଯାଉଛି। ଚୀନ୍‌ ପ୍ରଥମରୁ ଭୂତାଣୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱକୁ ଅନ୍ଧାରରରେ ରଖିଥିଲା। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନଙ୍କୁ ସୂଚିତ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ବିଳମ୍ବ କରିଥିଲା। ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ, ଲକ୍ଷଣ ଓ ଅସୁସ୍ଥତା ସମ୍ପର୍କରେ ଅନେକ କିଛି ଏପରିକି ସଂକ୍ରମିତ ଓ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଗୋପନ ରଖିଥିବାର ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।

ଏଣୁ ଗତ ମେ ମାସରେ ୧୨୦ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ଭୂତାଣୁ ଉତ୍ପତିର ଯାଞ୍ଚ ଲାଗି  ସଙ୍ଗଠନଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏଥିଲାଗି ଚୀନ୍‌ ମହାମରୀ ଥମିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ଲାଗି କହିଥିଲା। ଚୀନ୍‌ରେ ମହାମାରୀ ଏବେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣାଧୀନ ହୋଇଛି। ଏଣୁ ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଭୂତାଣୁର ଉତ୍ପତି ଓ ବ୍ୟାପ୍ତି ଯାଞ୍ଚ ଲାଗି ୨ ସଦସୀୟ ପ୍ରତିନିଧି ମଣ୍ଡଳଙ୍କୁ ଚୀନ ପଠାଇଛି।

   Related Posts