Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ପ୍ରଥମ କରି ଭୁବନେଶ୍ବର ଲୋକସଭା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଡିଲା ଗେରୁଆବାନା: ଗୋଟିଏ ବି ବିଧାୟକ ନଜିତି ମଧ୍ୟ ଜିତିଲେ ଅପରାଜିତା

24/05/2019 at 7:15 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୪|୫: ନିର୍ବାଚନ ଫଳରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଦେଖିଛି ଭିନ୍ନ ଏକ ସମୀକରଣ । ଏହି ଲୋକସଭା ଅଧୀନର ୬ଟି ବିଧାନସଭାରେ ବାଜି ମାରିଛି ବିଜେଡି । ଜଟଣୀରେ ବିଜୟ ଲାଭ କରିଛି କଂଗ୍ରେସ । ତେବେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ଭାବେ ଜିତିଛନ୍ତି ବିଜେପିର ଅପରାଜିତା ଷଡଙ୍ଗୀ ।

ପ୍ରଥମ କରି ଭୁବନେଶ୍ବର ଲୋକସଭା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଡିଲା ଗେରୁଆବାନା । ୧୯୯୮ରୁ ବିଜେଡି କବଜାରେ ଥିବା ଏହି ଆସନକୁ ଛଡାଇ ନେଇଛି ବିଜେପି । ଏଠି ଆଇଏଏସ୍-ଆଇପିଏସ୍ ଲଢେଇ ଜୋରଦାର ହୋଇଥିଲା । ଶେଷରେ କିନ୍ତୁ ଭାରିପଡିଗଲେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଶାସିକା ଅପରାଜିତା ଷଡଙ୍ଗୀ । ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅରୂପ ମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ୨୩ ହଜାର ୮୩୯ ଭୋଟରେ ମାତ୍ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଭୁବନେଶ୍ବର ଲୋକସଭା ଅଧିନ ୭ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ବିଜେପି ଗୋଟିଏ ଜିତିନି, କିନ୍ତୁ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପୂର୍ବ ସମର୍ଥନ ଅଜାଡି ଦେଇଛନ୍ତି ଭୋଟର । ୬ଟିରେ ବିଜେଡି ବିଜୟ ବାନା ଉଡ଼ାଇଥିବା ବେଳେ କେବଳ ଜଟଣୀ ଯାଇଛି କଂଗ୍ରେସ ଖାତାକୁ । ଭୁବନେଶ୍ବରରକୁ ଦେଶର ୧ ନମ୍ବର ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ନବନିର୍ବାଚିତ ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଡଙ୍ଗୀ ।

ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବିଜେପି, ବିଜେଡି ମଧ୍ୟରେ କଣ୍ଟେକା ଟକ୍କର ହୋଇଥିଲା । ଯାହା ସୂଚାଉଛି ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନ । ଅପରାଜିତାଙ୍କ ଖାତାକୁ ୪ ଲକ୍ଷ ୮୬ ହଜାର ୯୯୧ ଭୋଟ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅରୂପ ପାଇଛନ୍ତି ୪ ଲକ୍ଷ ୬୩ ହଜାର ୧୫୨ ଭୋଟ ।

କଂଗ୍ରେସ ସମର୍ଥିତ ସିପିଆଇଏମ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜନାର୍ଦ୍ଦନ ପତି ପାଇଛନ୍ତି ମାତ୍ର ୨୩ ହଜାର ୨୬ ଭୋଟ । ଜୟଦେବରରେ ଅରୂପଙ୍କୁ ୨୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲିଡ୍ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ବର ମଧ୍ୟ, ଏକାମ୍ର, ଜଟଣୀ, ବେଗୁନିଆ ବୋଲଗଡ଼ରେ ଅପରାଜିତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଭୋଟ ମିଳିଛି ।

   Related Posts