Monday, September 16, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରଥମ କରି ଭୁବନେଶ୍ବର ଲୋକସଭା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଡିଲା ଗେରୁଆବାନା: ଗୋଟିଏ ବି ବିଧାୟକ ନଜିତି ମଧ୍ୟ ଜିତିଲେ ଅପରାଜିତା

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୪|୫: ନିର୍ବାଚନ ଫଳରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଦେଖିଛି ଭିନ୍ନ ଏକ ସମୀକରଣ । ଏହି ଲୋକସଭା ଅଧୀନର ୬ଟି ବିଧାନସଭାରେ ବାଜି ମାରିଛି ବିଜେଡି । ଜଟଣୀରେ ବିଜୟ ଲାଭ କରିଛି କଂଗ୍ରେସ । ତେବେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ଭାବେ ଜିତିଛନ୍ତି ବିଜେପିର ଅପରାଜିତା ଷଡଙ୍ଗୀ ।

ପ୍ରଥମ କରି ଭୁବନେଶ୍ବର ଲୋକସଭା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଡିଲା ଗେରୁଆବାନା । ୧୯୯୮ରୁ ବିଜେଡି କବଜାରେ ଥିବା ଏହି ଆସନକୁ ଛଡାଇ ନେଇଛି ବିଜେପି । ଏଠି ଆଇଏଏସ୍-ଆଇପିଏସ୍ ଲଢେଇ ଜୋରଦାର ହୋଇଥିଲା । ଶେଷରେ କିନ୍ତୁ ଭାରିପଡିଗଲେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଶାସିକା ଅପରାଜିତା ଷଡଙ୍ଗୀ । ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅରୂପ ମୋହନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ୨୩ ହଜାର ୮୩୯ ଭୋଟରେ ମାତ୍ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଭୁବନେଶ୍ବର ଲୋକସଭା ଅଧିନ ୭ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ବିଜେପି ଗୋଟିଏ ଜିତିନି, କିନ୍ତୁ ସାଂସଦ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପୂର୍ବ ସମର୍ଥନ ଅଜାଡି ଦେଇଛନ୍ତି ଭୋଟର । ୬ଟିରେ ବିଜେଡି ବିଜୟ ବାନା ଉଡ଼ାଇଥିବା ବେଳେ କେବଳ ଜଟଣୀ ଯାଇଛି କଂଗ୍ରେସ ଖାତାକୁ । ଭୁବନେଶ୍ବରରକୁ ଦେଶର ୧ ନମ୍ବର ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ର କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ନବନିର୍ବାଚିତ ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଡଙ୍ଗୀ ।

ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ବିଜେପି, ବିଜେଡି ମଧ୍ୟରେ କଣ୍ଟେକା ଟକ୍କର ହୋଇଥିଲା । ଯାହା ସୂଚାଉଛି ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନ । ଅପରାଜିତାଙ୍କ ଖାତାକୁ ୪ ଲକ୍ଷ ୮୬ ହଜାର ୯୯୧ ଭୋଟ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଅରୂପ ପାଇଛନ୍ତି ୪ ଲକ୍ଷ ୬୩ ହଜାର ୧୫୨ ଭୋଟ ।

କଂଗ୍ରେସ ସମର୍ଥିତ ସିପିଆଇଏମ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜନାର୍ଦ୍ଦନ ପତି ପାଇଛନ୍ତି ମାତ୍ର ୨୩ ହଜାର ୨୬ ଭୋଟ । ଜୟଦେବରରେ ଅରୂପଙ୍କୁ ୨୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲିଡ୍ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ଭୁବନେଶ୍ବର ମଧ୍ୟ, ଏକାମ୍ର, ଜଟଣୀ, ବେଗୁନିଆ ବୋଲଗଡ଼ରେ ଅପରାଜିତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଭୋଟ ମିଳିଛି ।

233 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର