Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ଭାରତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲା ପ୍ରଥମ କରୋନା ଭାଇରସ

30/01/2020 at 6:36 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧। ୦୧ –  ଚିହ୍ନଟ ହେଲା ପ୍ରଥମୋ କରୋନା ଭାଇରସ । ଓ୍ବାହନ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ରଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନାରେ ବାହାରିଛି କରୋନାରେ ଭାଇରସ ।

କରୋନା ସାରା ବିଶ୍ବ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ୧୬ଟି ଦେଶରେ କରୋନା ବ୍ୟାପିଲାଣି। ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଚାଇନାରେ ୧୭୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲାଣି । ଏହାକୁ ମହାମାରୀ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ବିଶ୍ବସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ବିଚାର କରୁଛି। ଏପଠେ ଭାରତ ସରକାର ଚାଇନା ଯାଉଥିବା ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଗୋର ସମସ୍ତ ପ୍ଲାଇଟକୁ ବାତିଲ କରିଛନ୍ତି…

ଆତଙ୍କ ଖେଳେଇଲାଣି କରୋନା । ଦେଶରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲା ପ୍ରଥମ କରୋନା ପୀଡିତ। କେରଳର ଜଣେ ଛାତ୍ର ଦେହରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । କେରଳରେ ୮ଶହ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁଧ୍ୟାନରେ ରଖଯାଇଛି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ ଜଣଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା ।

୧୦ଜଣଙ୍କ ନେଗଟିଭ ବାହାରିଥିବାବେଳେ ୬ଜଣଙ୍କ ରକ୍ତନମୁନା ସନ୍ଦେହ ଘେରରେ ରହିଥିଲା । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନାରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ।

କେରଳର ଏହି ଛାତ୍ର ଜଣଙ୍କ ଚୀନ୍‌ର  ଓ୍ବାହନ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ  ପଢ଼ୁଥିଲେ । ଏବେ ଛାତ୍ର ଜଣଙ୍କର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ରଖାଯାଇ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି ।ଚାଇନାରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକେ ଏବେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭଗର ସ୍କାନରରେ ଅଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ କହିଛି କରୋନା ଭାଇରସ ବିଶ୍ବ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଚାଇନାର ଓ୍ବାହାନ ସହର ଏହି ଭାଇରସ୍‌ର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥଳ ପାଲଟିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୬ଟି ଦେଶେରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଦେଖାଦେଲାଣି । କରୋନାକୁ ମହାମାରୀ ଘୋଷଣା ଉପରେ ଚିନ୍ତା କରୁଛି ବିଶ୍ବସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ।

ଏପଟେ କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଇ ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟସରକାର କରୋନାକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । ଗତକାଲି ଚାଇନାରୁ ମ୍ୟାଲେସିଆ ହୋଇଆସିଥିବା ଦୁଇ ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି । ସେମାନଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଘରକୁ ପଠାଇଦିଆଯାଇଛି । ୧୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋଠରୀରେ ରହିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ କେବଳ ଆରଏମଆରସି ଏବଂ କଟକ ଏସବିରେ ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉଛି । ପରେ ଏହାକୁ ପୁନେକୁ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଯାଉଛି।     

କରୋନା ଭାଇରସ କିଭଳି ଅନ୍ୟସହରକୁ ନ ଡେଇଁବ ସେଥିପାଇଁ ଚୀନ୍‌ ତାର ୧୬ଟି ସହରକୁ ଗମନାଗମନ ବନ୍ଦ କରିଛି ।

ରଷିଆ ତାର ଚାଇନା ବର୍ଡରକୁ ସିଲ କରିଛି । ଏପଟେ ଭାରତ ସରକାର ଚଇନାକୁ ଯାଉଥିବା ଇଣ୍ଡିଗୋ ଓ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ସବୁ ପ୍ଲାଇଟକୁ ବା୍ତିଲ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts