Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୧୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ନାଁରେ ୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର GST ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ, ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବୋମା ଭିଡୁଥିବା ବେଳେ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଡକାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ୪ ଡକାୟତଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଡିଜିପି ମିଲନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ଶୀତର ପ୍ରକୋପ, କନ୍ଧମାଳରେ ୧୫ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||

ମୁମ୍ବାଇ ସିରିଏଲ ବ୍ଲାଷ୍ଟର ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦୁବାଇରୁ ଗିରଫ : ଜଣେ ନୌସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପୁଅ

14/02/2019 at 8:51 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୨ : ଅଣ୍ଡରୱାର୍ଲଡ ଡନ ରବି ପୂଜାରାକୁ ଗିରଫ କରିବା ପରେ ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ବଡ ସଫଳତା ମିଳିଛି | ୧୯୯୩ ମୁମ୍ବାଇ ବ୍ଲାଷ୍ଟର ଦୁଇ ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ଅପରାଧୀ ଆବୁ ବକର ଏବଂ ଫିରୋଜ କୁ ଦୁବାଇରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି | ଭାରତୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଏହି ଦୁଇ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି | ଆବୁ ବକର ମୁମ୍ବାଇ ସିରିଏଲ ବ୍ଲାଷ୍ଟରେ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ | ଫିରୋଜ ବ୍ଲାଷ୍ଟ ବେଳେ ନୌସେନାରେ ଥିବାଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପୁଅ |


ଭାରତୀୟ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ଅନୁସାରେ ୧୯୯୩ ମୁମ୍ବାଇ ସିରିଏଲ ବ୍ଲାଷ୍ଟରେ ଅଣ୍ଡରୱାର୍ଲଡ ଡନ ଦାଉଦ ଇବ୍ରାହିମ ହମଲା ପାଇଁ ଆର୍ଡିଏକ୍ସର ଦାୟିତ୍ୱ ଆବୁ ବକରକୁ ଦେଇଥିଲା | ଆବୁ ବକର ରାୟଗଡ଼ ଦେଇ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଭାରତକୁ ଆର୍ଡିଏକ୍ସ ସପ୍ଲାଏ କରିଥିଲା | ମୁମ୍ବାଇ ବ୍ଲାଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଆବୁ ବକର ଭାରତରୁ ସୀମା ପାର କରି ତସ୍କରୀ ରାକେଟ ଚଳାଉଥିଲା | ସେଥିପାଇଁ ଲୁଚା ଚୋରା ଭାବେ ଭାରତରେ ଅବୈଧ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କାରବାର କରିବା ଅଭ୍ୟାସ ଥିଲା ଆବୁ ବକରର |

ସେଥିପାଇଁ ଦାଉଦ ଇବ୍ରାହିମ ଆବୁ ବକରକୁ ଆର୍ଡିଏକ୍ସ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିଲା | ଆର୍ଡିଏକ୍ସ ସପ୍ଲାଏ ପାଇଁ ତାକୁ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରେ ସଞ୍ଚାଳିତ ହୋଇଥିବା ଏକ ଆତଙ୍କୀ ଶିବିରରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଇଥିଲା |


ଆବୁ ବକର ମୁମ୍ବାଇ ବିସ୍ଫୋରଣ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ଅବୈଧ କାରବାର କରୁଥିଲା | ଅବୈଧ କାରବାରରେ ଲିପ୍ତ ଥିବା ଯୋଗୁଁ ଆବୁ ବକରର ଦୁବାଇ, ଇରାନ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର ବଡ ବଡ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ସହ ସମ୍ବନ୍ଧ ରହିଥିଲା | ଆବୁ ବକର ଇରାନର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ମଧ୍ୟ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି |


ଆବୁ ବକରର ଗିରଫ ଭାରତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ପାଇଁ ଏକ ବଡ ସଫଳତା | ଆବୁର ଗିରଫ ପରେ ଅଣ୍ଡରୱାର୍ଲଡର ଅନେକ ତଥ୍ୟ ମିଳିବ ବୋଲି ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ଆଶା କରିଛି | ଏହାସହ ମୁମ୍ବାଇ ବ୍ଲାଷ୍ଟର ଅନ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ଆବୁକୁ ଦୁବାଇରୁ ଭାରତକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି |


ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫିରୋଜ ସେତେବେଳେ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ଜଣେ ନୌସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପୁଅ ଥିଲା | ମୁମ୍ବାଇ ବ୍ଲାଷ୍ଟ ପରେ ସେ ଦେଶ ଚଡି ଚାଲି ଯାଇଥିଲା | ଏହାପରେ ୨୦୦୫ ମସିହାରେ ନକଲି ପାସପୋର୍ଟ ତିଆରି କରି ଫିରୋଜ ଭାରତକୁ ଆସିଥିଲା |


ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୧୯୯୩ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ ତାରିଖରେ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମୁମ୍ବାଇଏଅ ୧୩ଟି ଅଲଗା ଅଲଗା ଜାଗାରେ ସିରିଏଲ ବ୍ଲାଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୫୭ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା | ୭୨୩ ଜଣ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ | ବିସ୍ଫୋରଣରେ ପାଖାପାଖି ୨୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା |

ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ୧୦ ହଜାର ପୃଷ୍ଠା ବିଶିଷ୍ଟ ଚାର୍ଜସିଟ ଦାଖଲ ହୋଇଥିଲା | ଚାର୍ଜସିଟରେ ୧୮୯ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ନାଁ ସାମିଲ ଥିଲା | ବିସ୍ଫୋରଣରେ ମୁଖ୍ୟ ଦୋଷୀ ଦାଉଦ ଇବ୍ରାହିମ ଥିଲା |

   Related Posts