Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

୧୯୮୩ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟରଙ୍କୁ ମିଳୁଥିଲା ଦୈନିକ ମାତ୍ର ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା, ପେ ସ୍ଲିପ୍‌ର ଜେରକ୍ସ ସେୟାର କଲେ ରମିଜ ରାଜା

27/07/2020 at 9:53 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୭|୦୭ :  ୧୯୮୩ ମସିହା ଜୁନ ୨୫ ତାରିଖରେ କପିଲ ଦେବଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଓ୍ୱେଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଜକୁ ହରାଇ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଜିତିଥିଲା । ଲର୍ଡସ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ କପିଲ୍ ଦେବ ଭାରତକୁ ଏହି ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ବିଜୟ ଉପହାର ଦେଇଥିଲେ । ଇଂଲଣ୍ଡ ଓ ଓ୍ୱେଲସ୍ ଏହି ବିଶ୍ୱକପର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଇଣ୍ଡିଜ୍ ଟସ୍ ଜିତି ଭାରତକୁ ବ୍ୟାଟିଂ ଦେଇଥିଲା  । ଭାରତ ୧୮୩ ରନର ଟାର୍ଗେଟ୍ ଦେଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଇଣ୍ଡିଜ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇ ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିଥିଲା ।

କପିଲ ଦେବ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ସର୍ବାଧିକ ୩୦୩ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ସେହିପରି ରଗର୍ ବେନି ୧୮ଟି ଓ୍ୱିକେଟ୍ ହାତେଇଥିଲେ । ତେବେ ରବିବାର ପାକିସ୍ତାନ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି ରମିଜ୍ ରାଜା ଏହି ମ୍ୟାଚର ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି । ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦୈନିକ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଭତ୍ତା ମିଳୁଥିଲା । ମ୍ୟାଚ୍ ଫି ଥିଲା ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା । ଏପରି ଭାବେ ମୋଟ୍ ୨୧୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ୨୧୦୦ ଟଙ୍କା ବହୁତ ଅଧିକ ଥିଲା ।

ତେବେ ସେ ୧୯୮୬-୮୭ରେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଥିଲେ ତାଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନୀ ଟଙ୍କା ହିସାବରେ ୫୫୦୦୦ ପିକେଆର ଦିଆଯାଉଥିଲା । ଏହି ଅର୍ଥରେ ସେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ପାଞ୍ଚୋଟି  ଟେଷ୍ଟ ଓ ୬ଟି ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଥିଲେ । ଏହି ଅର୍ଥରାଶିର ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟର କପି ସେ ପାଇଥିଲେ । ଯାହାକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି ।

ଏବେ କିନ୍ତୁ ସମୟ ବଦଳିଛି । ବିସିସିଆଇ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଧନି କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ । ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ମୋଟ ସମ୍ପତି ହେଉଛି ୯୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ।

   Related Posts