Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ଆଇଲାଣ୍ଡରେ ନା ଅଛି ବିଜୁଳି ନା ଦୋକାନ : ତଥାପି ଏଠାରେ ରହୁଛନ୍ତି ୧୯ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବତୀ…

27/10/2021 at 12:35 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭।୧୦ : ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ସହରରେ ବସବାସ କରିବାକୁ ଏବଂ ସେଠାରେ ଜୀବନଶୈଳୀ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଥିବାବେଳେ ସହର ବାସୀମାନେ ଗାଁର ଶାନ୍ତ ଏବଂ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ କିନ୍ତୁ ରୋମାଞ୍ଚକର ଜୀବନ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । କାରଣ ଏହି ମହିଳା ଜଣକ କୌଣସି ସହରରେ କିମ୍ବା ଗାଁରେ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ । ସେ ଏକ ଛୋଟ ଦ୍ୱୀପରେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବିତାନ୍ତି , ​​ଯେଉଁଠାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ, ସେଠାରେ ଦୋକାନ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ ।

କାନାଡାର ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳରେ ଏକ ଦ୍ୱୀପ ରହିଛି ଯେଉଁଠାରେ ୧୯ ବର୍ଷୀୟ ଏଲା ଜେନଭେ ଖାଁ ତାଙ୍କ ମା ଏବଂ ସାନ ଭଉଣୀ ସହିତ ରୁହନ୍ତି । ଦ୍ୱୀପରେ ରହିବାର ଏଲାଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ଏକ ସମୟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଏବଂ ରୋମାଞ୍ଚକର ଅଟେ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଏଲା ବହୁତ ଛୋଟ ଥିଲେ, ସେ ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ ନିଜ ପିତାମାତାଙ୍କ ସହ ରହୁଥିଲେ । ପରେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କର ଛାଡପତ୍ର ହୋଇଥିଲା । ଏଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ କେବଳ ୧୫ଟି ପରିବାର ବାସ କରନ୍ତି। ବିଦ୍ୟୁତ୍ ନାହିଁ, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସୁବିଧା ନାହିଁ ଏବଂ ଦୋକାନ ନାହିଁ । ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ନିକଟତମ ହେଉଛି କ୍ୟାମ୍ପବେଲ ନଦୀ ସହର, ଯାହା ଡଙ୍ଗାରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ୩ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ନେଇଥାଏ । ଏଲାଙ୍କ ମା ନିକଟସ୍ଥ ଅନ୍ୟ ଏକ ଦ୍ୱୀପରେ କାମ କରନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ପରିବାର କିଛି ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ୟାମ୍ପବେଲ ନଦୀକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନଙ୍କର ଅନେକ ବନ୍ଧୁ ବାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେଠାରୁ ସେମାନେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ପରି ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି ।

ଏନେଇ ଏଲା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଶୀତ ଦିନରେ ସେଠାକାର ସ୍ଥିତି ଖରାପ ହୋଇଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଥଣ୍ଡା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ପଡିବ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ଖାଉଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଖାଦ୍ୟ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଗଛ ଲଗାଇ ଥାଉ। ସେମାନେ ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ଚିକେନ୍ ଏବଂ ବତକ ମଧ୍ୟ ପାଳିଥାନ୍ତି। ଦ୍ୱୀପରେ ୧୫ ଟି ପରିବାର ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ସହିତ ଏକ ଛୋଟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରହିଛି । ଯିଏ ସମସ୍ତ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏକାଠି ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଦ୍ୱୀପଟି ବହୁତ ବଡ ନୁହେଁ, ତେଣୁ ଗୋଟିଏ କୋଣରୁ ଅନ୍ୟ କୋଣକୁ ଯିବାକୁ ୪୫ ମିନିଟ୍ ସମୟ ଲାଗେ । ଏଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାବେଳେ ସେ ଦ୍ୱୀପରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଏହି ଦ୍ୱୀପକୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଏବଂ ଆରାମଦାୟକ ସୁନ୍ଦର ସ୍ଥାନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts