Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଖଣ୍ଡପଡା : କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରୁ ୨ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର, ଅପାରଗତା ଓ ଦାୟିତ୍ବରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ, ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା ବଢିଲା
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବିଲରେ ପଡିଛି ନରକଙ୍କାଳ, ଧାନ କାଟିବା ବେଳେ ଦେଖିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର : ମା’ ସୁରେଶ୍ଵରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି ଘଟଣା : କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ ୩ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ସସ୍‌ପେଣ୍ଡ
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଜମିଜମା ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଗାଁରୁ ବାସନ୍ଦ, ନ୍ୟାୟ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅଫିସ୍ ସମ୍ମୁଖରେ ଆମରଣ ଅନଶନରେ ବସିଲେ ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦରଦାମ୍ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ରାଜଭବନ ସମ୍ମୁଖରେ ବିଜେଡିର ଧାରଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନ : ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ : ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୬୭ ମୃତ
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀରେ ପୋଷ୍ଟ କୋଭିଡ ସମସ୍ୟାର ଶିକାର ହେଲେ ୧୮ ବର୍ଷର ଯୁବକ : ସାର ଗଙ୍ଗାରାମ ହସ୍ପିଟାଲରେ ହୃଦଘାତର ସଫଳ ଚିକିତ୍ସା

8/06/2021 at 9:53 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୮/୬ : ଦିଲ୍ଲୀରେ ପୋଷ୍ଟ-କୋଭିଡ ସମସ୍ୟା ପରେ ଜଣେ ୧୮ବର୍ଷ ଯୁବକଙ୍କର ହୃଦଘାତ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସାର୍ ଗଙ୍ଗା ରାମ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଠାରେ ସଫଳ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ ଡାକ୍ତର ଦଳ ଏକ ନୂତନ ଜୀବନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ରୋଗୀ ମାୟୋକାର୍ଡାଇଟିସ୍ ନାମକ ଏକ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ । ସଫଳ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯାଇଛି ।

ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ରୋଗୀ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ରୋଗର ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ସେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ । ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବେ ସେ ହଠାତ୍ ବେହୋସ ହୋଇଗଲେ । ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ତାଙ୍କୁ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ଅବସ୍ଥାରେ ସାର୍ ଗଙ୍ଗା ରାମ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନେଇଥିଲେ । ଡାକ୍ତରଖାନାର କାର୍ଡିଓଲୋଜି ବିଭାଗର ଡାକ୍ତର ଅଶ୍ୱିନୀ ମେହେଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋଗୀର କରୋନା ପରୀକ୍ଷଣ ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ ଅଛି ।

ଯେତେବେଳେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଆଉ ଏକ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଜଣାପଡିଥିଲା ​​ଯେ ରୋଗୀର ହାର୍ଟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାମ କରୁନାହିଁ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ଛାତିରେ ସବୁ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଜମା ହୋଇରହିଥିଲା । ଡାକ୍ତର କହିଥିଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ରୋଗୀର କରୋନା ଆଣ୍ଟିବଡି ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଜଣାପଡିଲା, ଯେ, ଏହା ଅଧିକ ରହିଛି । ଆଣ୍ଟିବଡି ଯାହା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ହାର୍ଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା ।

ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ରୋଗୀ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୁଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ରହିଥାଏ । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଥକାପଣର ଲକ୍ଷଣ ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ ରହିଥାଏ । ଡାକ୍ତର ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାୟୋକାର୍ଡାଇଟିସ୍ ଏବଂ ହୃଦଘାତର ଘଟଣା ବିରଳ । ଯଦି ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ ଏପରି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ଏହା ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ହୋଇପାରେ । ଏହିପରି ରୋଗୀମାନେ ତୁରନ୍ତ ଧ୍ୟାନ ଆବଶ୍ୟକ ଥାଏ । ଯେ ଯଦି କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମୁହଁ ଏବଂ ଗୋଡରେ ଫୁଲା କିମ୍ବା ଦ୍ରୁତ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଅଧିକ ହୁଏ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ।

   Related Posts