Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ପାନ୍-ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍ ନକଲେ ହେବ ବଡ କ୍ଷତି, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ପରେ ଆକାମୀ ହୋଇଯିବ ୧୮ କୋଟି କାର୍ଡ !

20/08/2020 at 3:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦।୮: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବାରମ୍ବାର ଆଧାର ସହ ପାନ୍ କାର୍ଡ ଲିଙ୍କ୍ କରାଇବାର ସମୟସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆୟକର ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ମୁଡ୍ ରେ ଅଛି । ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହ ପାନ୍ କାର୍ଡ ଲିଙ୍କ୍ ନକଲେ ପ୍ରାୟ ୧୮ କୋଟି ପାନ୍ କାର୍ଡ ଅକାମୀ କରି ଦିଆଯାଇପାରେ ।

ଦୁଇ ଜଣ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ନାମ ଗୋପନ ରଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆୟକର ବିଭାଗ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ସହ ଜଡିତ ରହିଛି । ଏଥିପାଇଁ କେତେକ ପାନ୍ କାର୍ଡର ବ୍ୟବହାର କରି ଅଦିକ ମୂଲ୍ୟର ଲେଣଦେଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାର ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କର ଖର୍ଚ୍ଚର ପାଟର୍ନକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ମବଲ୍ୟର ନେଣଦେଣ ସୂଚୀର ବିସ୍ତାର କରିପାରେ । ଯେଉଁମାନେ ବିଳାସବେଶନରେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥାନ୍ତି ମାତ୍ର ସେମାନଙ୍କର ଆୟ କମ୍ ଦେଖାଇ ଟାକ୍ସ ଦେବାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି ।

ଆଇଟି ଆଇନ ଆର୍ଥିକ ନେଣଦେଣର ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଯିଏ ପ୍ରଥମେ କରଦାତାଙ୍କ ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ନେଣଦେଣକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବାର୍ଷିକ ସୂଚନା ରିଟର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଧରାଯାଏ । ବିଭାଗ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆର୍ଥିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ଫଣ୍ଡ, କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସଂସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହିପରି ବ୍ୟୟର ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ୧୩ ଅଗଷ୍ଟରେ କରଦାତାଙ୍କ ଅଧିକାର ଏବଂ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଚାର୍ଟରର ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ । ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅପିଲ୍ କରିଥିଲେ ଯେ, ୧୩୦ କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଦେଶରେ ମାତ୍ର ୧.୫ କୋଟି ଲୋକ ଆୟକର ଦିଅନ୍ତି ।

ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ ପାନ୍-ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ଦ୍ବାରା ଏକ ରୁ ଅଧିକ ପାନ୍ ରଖିବା ସମ୍ଭାବନା ଶେଷ ହୋଇଯିବ । ଏହା ଟାକ୍ସ ଫାଙ୍କୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ଆଧାର ଏଭଳି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ଯାହାର ଡୁପ୍ଲିକେଟ୍ କାର୍ଡ ଜାରି ହୋଇପାରିବନାହିଁ ।

   Related Posts