Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଗର ପାଇଁ କଟକଣା, ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ହେବନି ଗହଳି, ମେଳା ଉପରେ ଲାଗିଲା ରୋକ୍
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୫୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୮୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଉଦଳା : କୂଅ ଭିତରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ୫ ତାରିଖରୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛୁଟି ଉପରେ କଟକଣା, ଅତି ଜରୁରୀ କାମ ନଥିଲେ ନେଇପାରିବେନି ଛୁଟି
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ କରିଥିଲା ହତ୍ୟା, ପାରାଦୀପରୁ ହେଲା ଗିରଫ
  • ||
  • ଜାଗର ପ୍ରସ୍ତୁତି : ବାବା ଆଖଣ୍ଡଳମଣିଙ୍କ ପୀଠରେ ଲାଗିଲା କଟକଣା, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୦ରୁ ୨ଦିନ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା
  • ||

ସ୍କାନରରେ ତବଲୀଗୀ ଜମାତ: ନିଜାମୁଦ୍ଦୀନ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ଓଡିଶାରୁ ୧୫, ପାକ୍ ଓ ମାଲେସିଆରେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ଏହି ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ

31/03/2020 at 3:00 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୩୧|୦୩: ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଭଳି ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସ ୧୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିବା ସହ ୩୫ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲାଣି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀର ନିଜାମୁଦ୍ଦୀନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ତଲ୍ଲିଗୀ-ଏ-ଜମାତର ମରକଜରେ ଆୟୋଜିତ ଧାର୍ମିକ ସମାରୋହରେ ସାମିଲ ହେବା ପରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏଠାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଦିଲ୍ଲୀର ୨୪ ଓ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ୧୧ଜଣଙ୍କ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ୍ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଛି ।

ଏହି ସମାରୋହରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ କେବଳ ଦିଲ୍ଲୀ କିମ୍ବା ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳ ନୁହେଁ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ଓ ବିଦେଶରୁ ଅନେକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଯୋଗଦେଇଥିଲା । ଏପରିକି ଓଡିଶାରୁ ମଧ୍ୟ ୧୫ ଜଣ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଏହି ସମାରୋହରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସତେନ୍ଦର ଜୈନଙ୍କ ସୂଚନାନୁସାରେ, ନିଜାମୁଦ୍ଦୀନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ତଲ୍ଲିଗୀ-ଏ-ଜମାତର ମରକଜରେ ଆୟୋଜିତ ଧାର୍ମିକ ସମାରୋହରେ ସାମିଲ ହେବା ପରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏଠାରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଦିଲ୍ଲୀର ୨୪ ଓ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ୧୧ଜଣଙ୍କ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ୍ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଛି । ଏହି ମକରଜରେ ୧୫୦୦ରୁ ୧୭୦୦ ଲୋକ ଜମା ହୋଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏବେସୁଦ୍ଧା ୧୦୩୩ ଲୋକଙ୍କୁ ବାହାର କରାଯାଇଛି ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏବେସୁଦ୍ଧା ୩୩୪ଜଣଙ୍କୁ ମେଡିକାଲ ପଠାଯାଇଛି । ୭୦୦ ଜଣଙ୍କୁ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରଖାଯାଇଛି । ମରକଜରେ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ ପହଁଚି ଲୋକଙ୍କୁ ବାହାର କରୁଛନ୍ତି ।ଏହାସହ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳକୁ ମଧ୍ୟ ସାନିଟାଇଜ କରାଯାଉଛି ।

ଓ଼଼ଡିଶା ବ୍ୟତୀତ, ଆଣ୍ଡାମାନ, ଆସାମ, ବିହାର, ହରିୟାଣା, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, କେରଳ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ମେଘାଳୟ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଆଦି ରାଜ୍ୟରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ସେଠାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପଞ୍ଜାବ, ରାଞ୍ଚୀ, ଉତରାଖାଣ୍ଡ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ସେଠାରୁ ଫେରି ବିଭିନ୍ନ ମସଜିଦରେ ସଭାସମିତି କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଏହି ଧାର୍ମିକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ରେ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ସମାରୋହ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା । ଏଥିରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ ଜମିଥିଲା । ପ୍ରଶାସନର ବାରଣ ସତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ । ପରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୭ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଠାରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । ସେହିପରି ମାଲେସିଆରେ ଏହି ସମାରୋହରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ୬୨୦ ଜଣ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ ।

   Related Posts