Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୁଜିବ ଓ ରଶିଦଙ୍କ ଘାତକ ବୋଲିଂ, ସ୍କଟଲାଣ୍ଡକୁ ୧୩୦ ରନରେ ହରାଇଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍ (IPL)ରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଆଉ ୨ଟି ନୂଆ ଟିମ । ୨ ଟିମ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ।
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

ମୁମ୍ବାଇରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ଲାଗି ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି ! ପୂଜା ପାଇଁ ମଣ୍ଡପକୁ ଯାଇପାରିବେନି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

9/09/2021 at 9:15 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୯।୯: ସାରା ଦେଶରେ ୧୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଶୁକ୍ରବାର ବିଘ୍ନରାଜ ଗଣେଶଙ୍କ ଆବାହନ ହେବ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜଧାନୀରେ ମଧ୍ୟ ଧୁମଧାମରେ ପାଳିତ ହେବ ଗଣେଶୋତ୍ସବ। ହେଲେ ସରକାର ଗଣେଶପୂଜା ଦିନ ମୁମ୍ବାଇରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ପୂଜା ମଣ୍ଡପକୁ ଯାଇ ଭକ୍ତଙ୍କ ପୂଜା ଉପରେ ଚଳିତବର୍ଷ ରୋକ ଲାଗିଯାଇଛି। ମହାରାଷ୍ଚ୍ରରେ ଏବେବି କରୋନା ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର ପ୍ରକୋପ ଜାରି ରହିଛି। ଏଣୁ ପାର୍ବଣରେ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ନେଇ ସରକାର ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିବା ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ୧୪୪ ଧାରୀ ୧୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସକାଳୁ ଲାଗୁ ହେବ, ଯାହା ଗଣେଶ ଉତ୍ସବ ଉଦଯାପନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ। ଏହି ସମୟରେ ସହରର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ୫ ଜଣ ଏକତ୍ର ହୋଇପାରିବେନି ବୋଲି ଆଇନରେ ବାରଣ ରହିଛି। ସେହିପରି ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀରେ ଲୋକଙ୍କ ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲ ବୁଲିବା ଉପରେ ବି ଆଇନ ଦ୍ୱାରା ବାତିଲ ହୋଇଯାଇଛି। ଗଣେଶ ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲ ହିଁ ଉତ୍ସବର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ତେବେ ୧୪୪ ଧାରାରେ ଏଥିପ୍ରତି ରୋକ ଲଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଏହା ଛଡା ୧୪୪ ଧାରା ଯୋଗୁ ଗଣେଶ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କାଳରେ ସହରର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନର ଅନୁମତି ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବନି। ଏଣୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଳିତ ହୋଇପାରିବନି। ତେବେ ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲରୁ ଲୋକେ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେ। ତେବେ ରାଜ୍ୟରେ ଗଣେଶ ପୂଜା ପୂର୍ବରୁ ସରକାର କଡାକଡି ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପାଳନ ହେବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏ ନେଇ ଗୃହ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଗୁରୁବାର ଜାରି ସର୍କୁଲାରରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲ ବୁଲିବାର ଅନୁମତି ମଧ୍ୟ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି। ଗଣେଶ ଉତ୍ସବ ଲାଗି ପୂର୍ବରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ଗାଇଡଲାଇନ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ସେହି ଅନୁସାରେ ପୂଜା ଆୟୋଜନ ହେବ ବୋଲି ଗୃହମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts