Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୭୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୯୧୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଋଷ୍ ଏବଂ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନାରେ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୬.୪ ଓ ୬.୩ ତୀବ୍ରତା
  • ||
  • କରୋନା କବଳରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଜେଲ୍‌ରେ କଏଦୀଙ୍କ ଭୟଙ୍କର ଦଙ୍ଗା : ୮ମୃତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସନ୍ଦୀପ କଟାରିଆ ହେଲେ ବାଟା ଗ୍ଲୋବାଲର ସିଇଓ, ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଭାବେ ମିଳିଲା ଦାୟିତ୍ୱ
  • ||
  • ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଉଡିଲା ଟାଟା ସୁମୋ, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||

ଘାରିଲା କରୋନା ଭୟ : ୱାଶିଂମେସିନରେ ଧୋଇଲେ, ଓଭନରେ ଶୁଖାଇଲେ

2/08/2020 at 12:20 PM

ସିଓଲ ୨।୮: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ବର ଅନେକ ଦେଶରେ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏହି ମହାମାରୀ ଦ୍ବାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଏବଂ ବିପଦର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଯତ୍ନବାନ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ଏକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ଭୟରେ ୱାଶିଂମେସିନରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ନୋଟ୍ ଧୋଇଛନ୍ତି ।

ଏଭଳି ମାମଲା ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ଘଟିଛି । ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ସିଓଲ୍ ନିକଟ ଆନ୍ସନ୍ ସହରରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଭୟରେ ଏହାକୁ ଡିସଇନଫେକ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ୱାଶିଂମେସିନରେ ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ଧୋଇଥିଲେ । ସେ ୱାଶିଂମେସିନରେ ପ୍ରାୟ ୧୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଧୋଇଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ସେ ତାକୁ ଶୁଖାଇବା ପାଇଁ ଓଭନରେ ରଖିଦେଇଥିଲେ । ଫଳରେ ଅନେକ ନୋଟ୍ ପୋଡିଯାଇଥିଲା ।

ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନୋଟ୍ କିପରି ଡିସଇନଫେକ୍ଟ କରିବା ଉପାୟ ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁସାରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ବହୁ ହୋଇଥିଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ନୋଟ୍ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି । ଯାହାପରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ କୋରିଆ ଏହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ନୂଆ ବିଲ୍ ପାଇଁ ଏହି ନୋଟ୍ ଗୁଡିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ କି ନାହିଁ ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ କୋରିଆ ତାଙ୍କୁ କହିଛି ଯେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଏବଂ ବିକୃତ ନୋଟ୍ ବିନିମୟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ କରାଯାଇପାରିବ । ଯାହା ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ କୋରିଆ ଉକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ୨୩ ମିଲିୟନ ଡଲାରର ନୂତନ ମୁଦ୍ରା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ।

ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ଯୁବକଙ୍କର କିଛି ନୋଟ୍ ବଦଳାଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ କାରଣ ସେମାନେ ବହୁତ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲେ, ବାକି ନୋଟଗୁଡିକ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ କେତେ ଟଙ୍କା ପାଇପାରିବେ ତାହା କ୍ଷତିର ପରିମାଣ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । କ୍ଷତି ସର୍ବନିମ୍ନ ହେଲେ ବ୍ୟାଙ୍କ ନୂତନ ମୁଦ୍ରା ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବ।

ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ କେବଳ ପରିବାରର ନାମ EOM ଦ୍ବାରା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗୋପନୀୟ ଆଇନ ହେତୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆଉ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ଦେଇନାହାଁନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁବକଙ୍କ ଟଙ୍କାକୁ ଡିସଇନଫେକ୍ଟ କରିବାର ପଦ୍ଧତି ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି ।

   Related Posts