Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରୋଧ ପରେ ବାଟକୁ ଆସିଲା ହକି ଇଣ୍ଡିଆ, ଦିଲ୍ଲୀପ ତିର୍କୀ ଆଡହକ୍ କମିଟିର ଚେୟାରମାନେ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ଦ୍ଵିତୀୟ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଯୁକ୍ତ ୨ ରେଜଲ୍ଟ, ଦଶମ ମାର୍କ ଆଧାରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ବରମୁଣ୍ଡା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଚାଲିଗଲା ନାରାୟଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ମୃତ୍ୟୁ ହାରରେ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୩୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୩୫୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୋଟ୍‌ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୮୦୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କଟକ : ଜୁଆ ଆଡ୍ଡାରେ ଅଚାନକ ଚଢାଉ, ୧୧ଜଣ ଜୁଆଡି ଗିରଫ
  • ||

ବିଧାୟକଙ୍କ ଗିରଫ ଦାବିରେ ୧୨ଘଣ୍ଟିଆ ରାଜକନିକା ବନ୍ଦ

2/08/2018 at 8:59 AM

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲା ରାଜକନିକାର ପ୍ରଥମ ସହିଦ ବାସୁବିସୁନି ଯିଏ ୧୯୨୨ ମସିହା ଅପ୍ରେଲ ୨୩ତାରିଖ ରେ ଇଂରେଜମାନଙ୍କ ଗୁଳିରେ ପ୍ରାଣବଳୀ ଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସହିଦ ପିଠରୁ ଆଜି ମାଟିନେବା ପାଇଁ ସ୍ଥିରିକୃତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ଦାୟିତ୍ବ ମହାକାଳପଡା ବିଧାୟକ ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଦାୟିତ୍ବଦେଇଥାନ୍ତେ । ଏଥତ୍ପାଇଁ ସହିଦ ସ୍ମତିସଂସଦ ତରଫରୁ କନିକାରେ ଏକ ଉତ୍ସବରୂପେ ପାଳନ କରି କନିକାରୁ ଭୁବେନଶ୍ବର ଯାଏ ସସମ୍ମାନେ ପରିକ୍ରମା କରି କନିକାର ସମସ୍ତ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଦେବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଥାନ୍ତା । କିନ୍ତୁ କନିକାବାସୀ ଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ମହାକାଳପଡା ବିଧାୟକ ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଗୋପନରେ ମାଟି ସହୀଦ ପୀଠରୁ ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ।ଏହାର ପ୍ରତିବାଦରେ କନିକାବାସୀ ଙ୍କ ତରଫରୁ ଆଜି ୧୨ ଘଟିଂଆ କନିକା ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଛି । ସଖାଳ ୬ ଟାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ ଟା ପଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ବନ୍ଦ ପାଳନ କରାଯିବ । ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ସମସ୍ତ ଗାଡି ଚଳାଚଳ ଠପ୍ ହେବା ସହିତ ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ ରହିଛି।କନିକାବାସୀଙ୍କ ଦାବି ଆଉଥରେ ସସମ୍ମାନେ ସହିଦ ଙ୍କ ପୀଠରୁ ମାଟି ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଉ ।ସହିଦ ଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ କରିଥିବାରୁ ବିଧାୟକ ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଉ। କ୍ରାନ୍ତି ଦିବସ ଅବସରରେ ଅଗଷ୍ଟ ୯ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମସ୍ତ ସ୍ବାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ମାଟି ନେଇ ସ୍ମୃତି ସ୍ତମ୍ଭ ସ୍ଥାପନର ଯୋଜନା କରିଥିଲେ ।

   Related Posts