Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଧର୍ମାନ୍ତରିକରଣ ପ୍ରତିବାଦରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ

29/01/2021 at 1:16 PM

ରାଇରଙ୍ଗପୁର ୨୯।୧: ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଧର୍ମାନ୍ତରିକରଣ ପ୍ରତିବାଦରେ ଓଡିଶା ଆଦିବାସୀ ମହାସଭା ପକ୍ଷରୁ ମୟୁରଭଂଜ ବନ୍ଦ । ସକାଳ ୬ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୨ଘଣ୍ଟିଆ ବନ୍ଦ ପାଳନ କରୁଛି ମହାସଭା । ଷ୍ଟାଇଫେଣ୍ଡ ପୋର୍ଟାଲରେ ଧର୍ମ କଲମରେ କେବଳ ଏକମାତ୍ର ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ବିରୋଧ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ ଆଦିବାସୀ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ଏନେଇ ସ୍ବର ଉଠାଇଥିଲେ ।

ଗତ ୧୧ ତାରିଖରେ ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଜରିଆରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା । ଷ୍ଟାଇଫେଣ୍ଡ ପୋର୍ଟାଲରେ ସଂଶୋଧନ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ଆଦିବାସୀ ସଂଗଠନ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣା ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ପ୍ରଶାସନ ଏନେଇ କୌଣସି ତତ୍ପରତା ଦେଖାଉନଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତ ଆଦିବାସୀ ସଂଗଠନ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ମୟୁରଭଂଜ ବନ୍ଦ କରିବା ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ଡାକରା ଦେଇଥିଲେ । ଆଦିବାସୀଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ନେଇ ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଆସେକା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଡାକରା ମୁତାବକ ସମସ୍ତ ଆଦିବାସୀ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିଛନ୍ତି । ସକାଳୁ ସକାଳୁ ପିକେଟିଂ କରି ଦୋକାନ ବଜାରକୁ ବନ୍ଦ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଗାଡି ଚଳାଚଳ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି ।  

ଓଡିଶା ଆଦିବାସୀ ମହାସଭାର ଡ଼ାକରାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବାମନଘାଟି ଉପଖଣ୍ଡରେ ଅଖ ଚକ ବନ୍ଦ ରହିବା ସହିତ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମେତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସବୁ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଏହି ବନ୍ଦ ଡ଼ାକରାରେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ କରାଇଛନ୍ତି । ଆସେକା, ଆଦିବାସୀ ହୋ ସମାଜ, ଭାରତୀୟ ମୁଣ୍ଡା ସମାଜ, ମୁଣ୍ଡାରୀ ସମାଜ ଓ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ର ସଂଘ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts